Tajemství gravitace? Nejde o zákon, nefunguje všude

Náš vztah ke gravitaci začal už při narození, kdy jsme kolem sebe viděli padající předměty. Pokračoval na škole, kde jsme se o ní učili. Ne každý však ví, že gravitace není jen síla, která nám zajišťuje pevnou půdu pod nohama. Přinášíme zde 10 teorií a faktů, které o gravitaci pravděpodobně nevíte.

10) Gravitace není zákon, jen teorie

Jedním z největších mýtů o gravitaci je to, že se jedná o zákon. Není tomu tak. Zákon by to byl, kdybychom věděli, jak gravitace funguje. Ve chvíli, kdy máme pouhý popis toho, co se děje, jedná se o teorii. Vědci totiž zatím nejsou schopni změřit gravitaci v celém vesmíru. A proč se nám to nedaří? Protože vesmír je na nás moc velký. První lidmi vyslaná sonda Voyager 1 je dnes od nás vzdálena více než 21 miliard kilometrů. Stejně to stačí jen na to, aby byla o malý kus pryč ze sluneční soustavy.

9) Nedostatky teorie o gravitaci

Jak se říká, každá teorie má své trhliny. Teorie o gravitaci není výjimkou. Některé z "trhlin" jsou viditelné i ze Země. Například jde o to, že gravitační síla Slunce by měla působit více na Měsíc než na Zemi, protože Měsíc je menší. Přitom Měsíc obíhá dál spokojeně kolem naší planety. A takových nevysvětlitelných záležitostí je v oné teorii vícero.

8) Gravitační vlny

Již před dobrým stoletím vyřkl Albert Einstein obecnou teorii relativity. V té době zmínil také hypotézu gravitačních vln, která byla dokázána teprve v roce 1974. Co to je vlastně je? Gravitační vlny jsou vlnky v časoprostorovém kontinuu způsobené silnými událostmi ve vesmíru. Ty zahrnují cokoli od srážky černých děr až po proměnu neutronových hvězd v supernovu. Když dojde k jedné z těchto událostí, gravitační vlny se objeví podobně jako vlny, které se pohybují od skály hozené do vody. Vlny cestují vesmírem rychlostí světla. Vzhledem k tomu, že v našich životech jsou takové události poněkud vzácné, nelze se divit tomu, že bylo těžké gravitační vlny spatřit.

7) Gravitace a černé díry

Černé díry jsou jedněmi z nejmysterióznějších úkazů ve vesmíru. Jejich zrození následuje po zániku hvězdy. Gravitace černých děr je tak silná, že z nich neunikne ani světlo - proto černá díra. Gravitace samotná černou díru sice nevytváří, je však důležitým prvkem pro pochopení problematiky černých děr. Právě gravitace pomáhá nacházet vědcům tyto objekty ve vesmíru. Kdyby nebylo gravitace, ani bychom nevěděli, že nějaké černé díry existují.

6) Temná hmota a temná energie

Zhruba dvě třetiny vesmíru jsou tvořeny temnou energií. 27% pak tvoří temná hmota. I když jejich podíl je tak vysoký, téměř nic o nich nevíme. Víme však, že temná energie má mnoho vlastností. Einsteinova teorie gravitace hrála velkou roli v pomoci vědcům, aby zjistili, že temná energie je schopná se rozšiřovat a vytvářet nový prostor. Při použití Einsteinovy teorie se vědci původně domnívali, že gravitace musela nakonec zpomalovat expanzi vesmíru s tím, jak čas plyne. Poté však přišli na to, že se vesmír rozšiřuje čím dál rychleji. Proto jim došlo, že teorie o gravitaci existenci vesmíru nevysvětlí. A právě tady přichází na scénu ona temná hmota a temná energie, díky nimž se tak děje.

5) Gravitony

Když jsme se ve škole učili o gravitaci, bylo nám vysvětlováno, že se jedná o sílu. Možná je gravitace ale něco víc. Gravitace by mohla být znázorněna částicí nazvanou graviton. Vědci zatím žádnou takovou částici nenašli, ale existují o ní různé teorie. Jedna z nich počítá s tím, že gravitace je jedinou ze čtyř známých sil, u níž neznáme její základní jednotku. Fyzikové přemítají o tom, že graviton by mohl vytvářet gravitační vlny. Zatím však tato hypotetická částice zůstává záhadou.

4) Fenomén červích děr

Červí díry jsou jednou z největších záhad v našem vesmíru. Bylo by přece úžasné, kdybychom mohli vstoupit do tunelu a za pár chvil bychom se ocitli ve vzdálené části galaxie. Bohužel, tento fenomén je do dnešní doby hypotézou a bude velmi složité ji dokázat. Podle vědců by se dala "vyrobit" právě pomocí gravitace. To však bude nejspíš záležitostí let následujících.

3) Vztah mezi planetami a sluncem

Víme, že Slunce vysílá velikou gravitační sílu, díky které si udržuje planety na svých orbitách. To samé platí pro planety a jejich měsíce. Důležité však je zmínit také to, že stejnou sílu, i když rapidně menší velikosti, působí planety na Slunce. A právě toto vzájemné fungování sil přispívá k tomu, že sluneční soustava drží pohromadě a nerozpadne se.

2) Mikrogravitace

Stav "bez tíže" je známý všem, kteří se někdy dívali na filmy s vesmírnou tématikou. Známé jsou záběry na lidi, kteří "plavou" v raketoplánu ve volném vesmíru, kde není žádná gravitace. Nebo je? Odpověď je ano. Říká se jí "mikrogravitace", a to právě proto, že je oproti gravitační síle na povrchu větších těles velmi malá. Kdyby tam ale nebyla žádná, nevznikly by žádné planetární systémy, planety by nemohly obíhat kolem hvězdy a měsíce by nemohly obíhat kolem planet.

1) Cestování časem

Jedna z největších záhad, která bude "trápit" lidstvo i v budoucnosti. Existuje spousta teorií, teorii gravitace nevyjímaje, které dokáží vysvětlit cestování časem. Gravitace vytváří ohyb v časoprostoru, které způsobují, že se objekty pohybují v zakřiveném prostoru. Výsledkem je to, že se díky tomu objekty pohybují rychleji ve srovnání s tím, jak to vidí pozorovatel na Zemi. Kupříkladu hodiny na vesmírných družicích se liší o 38 mikrosekund od těch na Zemi. Vzhledem k tomu, že pohyb ve vesmíru způsobuje, že čas plyne rychleji, můžeme považovat astronauty za cestovatele časem. I když ten efekt není tak velký. Otazník pro budoucí pokolení vědců tu však stále visí: Budeme moci cestovat časem tak, jako to dělají lidé ve sci-fi filmech?

Související

Více souvisejících

gravitace vesmir Země

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Donald Trump

Trump ztrácí trpělivost. Rusko už za velmoc nepovažuje, připravuje se "drtivý" balík sankcí

Donald Trump, současný prezident Spojených států, ztrácí trpělivost s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, uvedl finský prezident Alexander Stubb po dlouhém rozhovoru s americkým lídrem. Stubb zároveň varoval, že rozhodování o budoucnosti Ukrajiny nesmí probíhat bez účasti prezidenta Volodymyra Zelenského, a naznačil, že v americkém Kongresu může být brzy představen balík sankcí, který by zásadně podkopal ruské hospodářství.

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump dnes plánuje telefonát s Putinem i Zelenským kvůli příměří na Ukrajině, zazněl první čas

Americký prezident Donald Trump se chystá v pondělí vést důležité rozhovory s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci nového pokusu o ukončení války na Ukrajině. Očekávaný telefonát s Putinem, který potvrdil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, má podle informací státní agentury RIA Novosti proběhnout v 17 hodin moskevského času, u nás bude o hodinu dříve.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie

Konec hamburgerů za pár korun? Jestli chce Evropa přežít, musí přijít zásadní změny

Evropská závislost na intenzivním modelu živočišné výroby, známém jako velkochov, přináší nejen hospodářské výzvy, ale i vážné důsledky pro životní prostředí, společnost i veřejné zdraví. Autoři Lourenzo Fernández-Prieto a Daniel Lanero Táboas z Univerzity v Santiagu de Compostela v nedávno zveřejněné analýze upozorňují, že Evropa musí přehodnotit svůj přístup ke živočišné výrobě, pokud chce zabránit dalším krizím a zajistit udržitelnou budoucnost.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Joe Biden

Rakovina prostaty Joea Bidena: Co znamená agresivní forma, jaké jsou příznaky a jaké existují možnosti léčby?

Po oznámení, že bývalý americký prezident Joe Biden trpí agresivní formou rakoviny prostaty, se znovu dostává do popředí zájmu téma tohoto onemocnění. Rakovina prostaty je u mužů velmi rozšířená, často však zůstává bez příznaků až do pokročilé fáze. Bidenovi byl přitom přisouzen Gleasonův stupeň 9, což značí jednu z nejnebezpečnějších forem této nemoci. Tady je přehled toho, co je o této diagnóze potřeba vědět.

před 3 hodinami

Houby pod mikroskopem

Nečekaný dopad změn počasí: Nebezpečné houby ohrožují miliony lidí, varují vědci

S globálním oteplováním se nešíří jen sucho, záplavy nebo tropické nemoci, ale nově také houby, které mohou být pro lidské zdraví smrtelně nebezpečné. Britští vědci nyní varují, že změny klimatu zásadně mění geografii výskytu tří druhů hub rodu Aspergillus, které způsobují těžké infekce zejména u lidí s oslabenou imunitou. Ačkoliv nás tyto houby nepromění v zombie jako v populární sérii The Last of Us, důsledky jejich rozšíření mohou být zcela reálné a fatální.

před 4 hodinami

Izraelská armáda

Izrael zahájil rozsáhlou pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy

Izrael v neděli zahájil masivní pozemní operaci v severní a jižní části Pásma Gazy, zatímco letecké útoky izraelské armády v noci zabily podle palestinského ministerstva zdravotnictví přes sto lidí. Mezi zasaženými cíli byl i poslední fungující nemocniční komplex v severní části Gazy, což dále prohloubilo humanitární krizi.

před 5 hodinami

Brexit, ilustrační foto

Brexit obráceně: EU a Británie si k sobě opět hledají cestu, kvůli Putinovi a Trumpovi musí

Po letech relativního ticha se téma brexitu znovu vrátilo do popředí politické agendy Spojeného království i Evropské unie. Sedm let po formálním odchodu Velké Británie z EU se obě strany opět sešly u jednacího stolu, aby projednaly aktualizaci vzájemných vztahů. Důvodem je dramaticky proměněná geopolitická situace – především ruská invaze na Ukrajinu a proměna amerického postoje k evropské bezpečnosti pod vedením prezidenta Donalda Trumpa.

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Dárci dostali možnost pomoci dvouleté Madlence.

Léčba Madlenky zabírá. Příběh holčičky výrazně zvýšil zájem o dárcovství

V ZOO Praha proběhl další velký nábor dárců kostní dřeně. Na akci pořádané Českým registrem dárců krvetvorných buněk a Nadačním fondem Kapka naděje oznámil Lukáš Přibyl, tatínek malé Madlenky, novinky o léčbě jeho dcery. Příběh malé pacientky s aplastickou anémií vzbudil před dvěma měsíci velký zájem veřejnosti a jen do Českého registru dárců krvetvorných buněk tak nově vstoupilo více než 8 800 potenciálních dárců kostní dřeně.

včera

včera

včera

Marek Výborný

"Česko mám moc rád." Výborný prozradil, co mu řekl papež

I Česko mělo zastoupení na nedělní inaugurační mši papeže Lva XIV. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na sociální síti X prozradil obsah rozhovoru s novou hlavou katolické církve. Papež podle jeho slov nezapomněl na to, jaký měl být jeho aktuální program, kdyby nezemřel jeho předchůdce.

včera

Čínská stealth stíhačka J-20

Čínské stíhačky na vzestupu. Důkazy přišly z pomezí Indie a Pákistánu

Čínské stíhačky J-20 nasazené pákistánským letectvem během nedávného střetu s Indií prokázaly, že dokážou obstát i proti evropským protivníkům. Západ, včetně Francie, Japonska a Spojených států, tak čelí rostoucí technologické i exportní výzvě. Čínská letecká produkce se rychle profesionalizuje a míří na trhy, které dosud ovládaly západní zbrojovky.

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Švédsko si poradilo s Francií, Kanada se Slovenskem. Dánsko čeká přímý souboj o čtvrtfinále

Hokejisté Švédska nadále pokračují na světovém šampionátu v dominantní hře a tak není divu, že si v dalším zápase skupiny A poradili i s Francií. Zatímco předešlou výhru nad Slovinskem řídil Lindholm, tentokrát další tři body pro Seveřany zařídili dvěma kanadskými body za jeden gól a jednu asistenci Raymond a Lundeström. Ještě výrazněji si v dalším sobotním zápase skupiny A poradil další favorit turnaje Kanada se Slovenskem, jakkoli do tohoto utkání naši východní sousedé vstoupili sympaticky. Crosby, Celebrini a spol. však nakonec dirigovali výhru „javorových listů“ 7:0. Duel skupiny B mezi Dánskem a Norskem pak oba týmy usměrnil do závěrečných přímých soubojů o všechno. Zatímco Dánové budou bojovat s Německem o čtvrtfinále, Norové budou bojovat s Maďarskem o záchranu.

včera

Papež Lev XIV. se oficiálně ujal úřadu. Ve Vatikánu odsloužil inaugurační mši

Ve Vatikánu proběhla v neděli inaugurační mše nového papeže Lva XIV. Svatý otec vyzval církev k jednotě. Stalo se tak před zraky tisíců věřících a také řady zahraničních politiků. Papež Lev XIV. se stal hlavou katolické církve minulý týden. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy