Ženy, které změnily svět? Herečka vynalezla wifi, vojačka programování, švadlena cirkulárku

Svět vědy se netočí pouze kolem mužů. Řada vynálezců je i ženského pohlaví, a mnohdy nemají do poslední chvíle s vývojem nových technologií vůbec nic společného. Své o tom ví ženy, které vymysleli tašky, první programovací jazyk nebo bezdrátovou síť.

Hedy Lamarrová byla rakousko-americká herečka, která byla v polovině 20. století považována za jednu z nejkrásnějších hereček stříbrného plátna. Proslavila se především filmem Extase z roku 1932, kde jako první herečka vůbec vystoupila nahá.

Mohlo by se říct, že se do historie nejvíce zapsala tímto počinem, to by ale byla velká lež. Její manžel Friedrich Mandl ve svém domě hostil významné armádní důstojníky a zbrojní odborníky a Lamarrová se díky tomu dostala do víru technologií. 

V té době zkoušeli nový systém dálkového řízení torpéd pomocí radiových signálů a herečku napadlo, že pokud se bude nosná frekvence signálů nepravidelně v krátkých intervalech měnit, nebude možný jejich odposlech. 

Svého manžela ale nenáviděla, tak se namísto toho podělila se svým nápadem s hudebním skladatelem Georgem Antheilem. Princip rozprostřeného spektra si roku 1942 nechali patentovat a tím položili základy wi-fi, tedy bezdrátového spojení.

Svět technologií také výrazně změnila Grace Hopperová, která v roce 1943 nastoupila do námořnictva Spojených států. Zde začala matematička pracovat na počítači Mark I. Podílela se také na vytvoření programovacího jazyka COBOL a tím položil základy moderního programování.

Zcela jiný příběh má za sebou Tabitha Babbittová, která na počátku 18. století žila v sektě Shakerů. Pracovala jako švadlena a když pozorovala své bratry, pilkou řežou dřevo, napadl ji zlepšovák v podobě automatické pily. Cirkulárku si ale tehdy patentovat nenechala, přesto je dodnes považována za její tvůrkyni.

Další vynálezkyně, Josephine Cochranová, žila na konci 19. století. Jejímu služebnictvu padal drahý porcelán při mytí z ruky a žena vymyslela, jak se těmto nehodám vyvarovat. V roce 1886 si zařídila patent a začala nabízet myčky nádobí hotelům a restauracím.

O Margaret E. Knightové jste možná nikdy neslyšeli, jak by taky ano. Jde o prostou ženu, která pocházela z chudé rodiny a neměla prakticky žádné vzdělání. Přesto je přezdívána nejslavnější vynálezkyní 19. století. Proč? Vymyslela totiž papírové tašky, rotační motor a řadu dalších vynálezů.

Sluší se zmínit i Mary Andersonovou, která dala světu stěrače, tím bychom ale mohli výčet vynálezkyň pouze začít. Ženám totiž vděčíme za mnohem víc, vymyslely totiž například také barevné světlice, kevlar, vodítko pro psy nebo záchranný člun. A řadu dalšího.

Související

Mládá dívka

Mezinárodní den žen. Svátek, který zneužil komunistický režim

Mezinárodní den žen má dlouhou historii, vznikl již na počátku minulého století. Jeho původním smyslem bylo upozornění na zrovnoprávnění žen s muži, tuto myšlenku ovšem na dlouhou dobu odsunul do pozadí komunistický režim. Ten totiž nejenom ženská práva, ale všeobecně práva každého člověka značně omezoval, a tak z Mezinárodního dne žen udělal oslavu pracujících údernic budujících socialismus a svátek také využil ke lživé propagandě. 

Více souvisejících

ženy bezplatné wifi věda

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy