Tajemství supertajné pevnosti: Proč symbol studené války NORAD 11. září selhal?

V roce 2006 došlo k ukončení provozu Severoamerického velitelství protivzdušné obrany (NORAD) umístěném v Čejenské hoře v Coloradu. Hrozba ruského raketového útoku proti USA se prý snížila na minimum. Pentagon se ale předloni rozhodl základnu modernizovat a znovu využívat. NORAD by totiž mohl uchránit citlivá čidla a servery od útoku ve formě elektromagnetického pulzu. Unikátní komplex, který má při ochraně vzdušného prostoru Spojených států téměř stoprocentní úspěšnost, pochybil zatím pouze v jednom případě. 11. září 2001.

Podle novináře Jamese Nye je Čejenská hora jedním z důležitých symbolů studené války. Vojenský komplex, jenž se uvnitř této žulové skály ukrývá, svou rozlohou připomíná menší město. Americká armáda základnu vybudovala tak, aby odolala sovětskému jadernému útoku.

Dlouhou dobu ji využívalo Severoamerické velitelství protivzdušné obrany (SVPO) k pátrání po nepřátelských raketách. Také se s ní počítalo jako s velící a řídící centrálou v případě vypuknutí třetí světové války. 

Do širšího povědomí se pevnost NORADu dostala v roce 1983, kdy se stala dějištěm amerického filmu Válečné hry. Režisér Ronald Emmerich pak o necelých deset let později na základnu ve svém filmu umístil Hvězdnou bránu.

Vojenský komplex se nachází v uměle vytvořené jeskyni, jíž Američané vytesali v 60. letech minulého století. Zevnitř základny mohli američtí vojáci v případě sovětského útoku nechat odpálit vlastní jaderné zbraně. V roce 2006 došlo k přesunutí základny SVPO do nedaleké letecké základny Petersen u města Colorado Springs. 

Bomba o síle 30 megatun nemá šanci 

Vojenská zařízení, v níž je kromě NORADu umístěno i Americké severní velitelství (USNORTHCOM) se nachází asi 70 metrů pod povrchem žulové skály a jsou umístěna v 15 třípatrových budovách. Proti nukleárnímu útoku a seismickému pohybu je chrání systém tvořený asi tisícem pružin. Měl by vydržet i přímý zásah a následnou explozi o síle až 30 megatun.

Vysoce odolná brána do komplexu váží 25 tun. Na základně v současné době pracuje 1100 lidí, jež mají uvnitř k dispozici vlastní zdroj pitné vody a energie ve formě baterií.

SVPO a společné americko-kanadské velení monitorovalo v době studené války z Čejenské hory oblohu a vyhodnocovalo hrozby v podobě raket, letadel a vesmírných objektů. Admirál Tim Keating, jeden z vysokých důstojníků SVPO, v roce 2006 řekl, že „raketový útok z Číny nebo z Ruska je [dnes] velmi nepravděpodobný.“ Větší nebezpečí představuje terorismus, a proto Keating a jeho spolupracovníci „doporučili neudržovat Čejenskou horu v provozu 24 hodin 7 dní v týdnu.“ 

Supertajná pevnost se stoprocentní úspěšností

Primárním cílem vojenského komplexu byla ochrana Spojených států při studené válce. Tehdejší vlády proto tlačily na co nejrychlejší dokončení pevnosti, jejíž stavba začala v roce 1957. Inženýři a dělníci se ale museli vypořádat s celou řadou dosud neznámých komplikací.

Nikdo se zatím nepokusil vystavět tak mohutný obyvatelný komplex v hoře. Základem všeho bylo vybudování dostatečně hluboké jámy na to, aby se do ní daly umístit budovy. Jen odpalování jednotlivých kusů skály zabralo dělníkům několik měsíců.

Následně byla potřeba zajistit, aby se strop masivní jeskyně nezřítil, zároveň ale museli inženýři myslet i na přívod vzduchu, který je do hory vháněn složitým klimatizačním komplexem s filtry, které zamezí přísunu radiace z ovzduší. 

Celá masivní stavba byla dokončena v roce 1967 a v minulosti v ní sídlila řada armádních velitelství. Neznámější z nich, NORAD, se do podvědomí Američanů zapisuje každé Vánoce, kdy monitoruje pohyb Santy Clause napříč Spojenými státy.

Primárním účelem NORADu je ale varování před případným leteckým či raketovým útokem a zajištění vzdušné svrchovanosti a obrany severní Ameriky. NORAD má každý rok zhruba 100 případů krizových situací, které by mohly indikovat únos letadel. Při jejich řešení měl zatím téměř vždy stoprocentní úspěšnost. Pochybil pouze jednou, 11. září 2001.

Do NORADu jen tu nejvýkonnější techniku 

Vojenskou zakázku na opětovnou obnovu komplexu ve výši 700 milionů amerických dolarů získala firma Raytheon. Dnes se do Čejenské hory opět přesouvá nejvýkonnější výpočetní technika, na které je moderní americká armáda závislá. Elektromagnetický pulz (EMP), který by ji mohl vyřadit z provozu, by se totiž desítkami metrů žuly nad základnou k těmto zařízením vůbec nemusel dostat.

V rámci desetileté smlouvy vybuduje firma Raytheon v Čejenské hoře zázemí pro armádu, která odtamtud bude opět uskutečňovat přesná, rychlá a jasná hodnocení o raketových a vzdušných útocích proti USA či o vesmírných objektech.  

Admirál William Gortney, který do roku 2016 stál v čele SVPO, uvedl: „Způsob, jakým je Čejenská hora vybudována, útok vedený formou EMP velmi znesnadňuje.”

Související

Trosky věží World Trade Center po útocích z 11. září 2001. Komentář

Jak útoky z 11. září změnily chod dějin?

Útoky z 11. září 2001 změnily svět. Vedly k otevřené válce proti terorismu a invazím do Afghánistánu a Iráku, což mimo jiné posílilo radikalizaci islamistických uskupení. Díky pádu režimu Saddáma Husajna vzniklo vakuum, které nakonec ochotně vyplnil Islámský stát.

Více souvisejících

11. září 2001 NORAD USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Král Charles III. (Karel III.)

Britové si připomněli teror v Londýně. Král ocenil, jak se národ vzpamatoval

Je to 20 let, co se datum 7. července smutně a nesmazatelně zapsalo do britských dějin. Král Karel III. u příležitosti výročí teroristických útoků v Londýně odsoudil tyto nesmyslné akty zla a vyzval lidi, aby se společně postavili těm, kteří se je snaží rozdělovat. Informovala o tom BBC. V hlavním městě království se dnes uskuteční řada vzpomínkových akcí. 

před 1 hodinou

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump udělal z USA obchodního vyvrhele. Řešením je vyloučení z WTO

Americký prezident Donald Trump vkročil do mezinárodní politiky, zejména v oblasti obchodu, velmi agresivním způsobem a zásadně narušil dosavadní fungování globálního systému. Profesorka Kristen Hopewellová z Univerzity Britské Kolumbie nastínila možné řešení, jak Spojené státy přimět k dodržování mezinárodních pravidel – jejich vyloučení ze Světové obchodní organizace (WTO).

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Patrik Schick

Brankář Kovář je blízko odchodu do PSV Eindhoven. Schick bude v Leverkusenu pokračovat

Vypadá to, že až odstartuje nadcházející sezóna německé Bundesligy, z českých legionářů zbyde v Leverkusenu už jen útočník Patrik Schick. Jak totiž informuje německý časopis Kicker, o služby dalšího českého reprezentanta, brankáře Matěje Kováře, projevil zájem nizozemský PSV Eindhoven. Přestože oficiálně ještě není nic potvrzené, v zákulisí se už mluví o tom, že se na přestupu již obě strany dohodly. Nyní pětadvacetiletý gólman absolvuje zdravotní prohlídku, aby pak mohl podepsat smlouvu.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Do Prahy přijel končící polský prezident Andrzej Duda. (7.7.2025) Prohlédněte si galerii

Duda je naposledy jako prezident v Praze. Na Hradě ho přijal Pavel

Končící polský prezident Andrzej Duda přijel v pondělí na návštěvu Prahy. Na Pražském hradě ho přijal český protějšek Petr Pavel. Duda za několik týdnů skončí ve funkci, nahradí ho vítěz nedávných prezidentských voleb Karol Nawrocki. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Francouzi možná půjdou opět volit. Rozhodne frustrovaný a podrážděný Macron

Rok po předčasných volbách, které zásadně posílily krajní pravici a oslabily jeho vlastní tábor, čelí francouzský prezident Emmanuel Macron opět hrozbě politického patu. Navzdory veřejným prohlášením, že nové volby nechystá, roste tlak na to, aby rozhodnutí o předčasných volbách zopakoval. Macron podle spolupracovníků zvažuje další krok, který by mu umožnil obnovit kontrolu nad chaotickou scénou, ale hrozí, že by krizi ještě prohloubil.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie.

20 let od útoků v Londýně stále nejsme v bezpečí. DIY útoky jsou hůře zachytitelné, radikalizace probíhá přes internet

Přesně před dvaceti lety zasáhla Londýn série teroristických útoků, které si vyžádaly 52 mrtvých a stovky zraněných. Islamisté odpálili nálože v metru i autobusu a způsobili nejhorší útok v Británii od války. Tragédie vedla k zásadní reformě bezpečnostních opatření i posílení pravomocí rozvědky. Navzdory pokroku však podle expertů riziko DIY útoků osamělých útočníků přetrvává a nulové nebezpečí terorismu je i nadále nedosažitelné.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Zvláštní zachycení deště

Extrémně deštivé počasí. Meteorologové zmínili scénář pro úterý a středu

Počasí v Česku prochází po uplynulém víkendu patrnou změnou. Ochladilo se, ale to nebude všechno. V úterý a ve středu očekávají meteorologové na severu či východě Moravy a hlavně ve Slezsku potenciálně zajímavou dešťovou situací. Nedělní výstupy modelu Aladin naznačují lokálně i velmi extrémní úhrny, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

před 9 hodinami

Texas zasáhly ničivé povodně. Prohlédněte si galerii

Povodně v Texasu mají už 82 obětí. Nebezpečí stále nepominulo, tragická bilance poroste

Nejméně 82 lidí zahynulo při katastrofálních povodních, které zasáhly oblast řeky Guadalupe ve středním Texasu. Hladina stoupla až o šest metrů a během několika hodin napršelo tolik, co za celé léto. Nejvíce obětí hlásí okres Kerr, kde voda smetla i dětský tábor. Úřady varují, že bilance poroste. Do pátracích a záchranných operací se zapojila Národní garda i federální složky. V oblasti nadále panuje hrozba silných dešťů a záplav.

před 10 hodinami

Prezident Trump

Trump hrozí cly všem zemím podporujícím BRICS. Problémy by způsobil Američanům

Americký prezident Donald Trump oznámil plán zavést nová cla na všechny státy podporující skupinu BRICS, kterou Spojené státy vnímají jako rostoucí hrozbu pro své zájmy. Dodatečná cla mají bez výjimek zasáhnout desítky zemí a mohou výrazně zdražit dovoz zboží do USA. Trump varoval, že pokud nedojde k dohodám, opatření vstoupí v platnost 1. srpna. 

před 10 hodinami

Izraelská armáda, ilustrační fotografie.

Izraelci znovu zaútočili. Zasáhli cíle v Jemenu, následovala odveta

Izrael podnikl v regionu další vojenský úder. Konkrétně zaútočil na tři přístavy a elektrárnu v té části Jemenu, kterou ovládají Húsiové. Informovala o tom BBC. Útok potvrdil izraelský ministr obrany Jisra'el Kac. Podle jeho slov byla jedním z cílů komerční loď Galaxy Leader, které se rebelové zmocnili před dvěma lety. 

Aktualizováno před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Trumpovy nevyzpytatelné schůzky v Oválné pracovně znepokojují světové lídry

Od nástupu Donalda Trumpa do druhého funkčního období se schůzky světových státníků v Oválné pracovně Bílého domu proměnily v nepředvídatelnou přehlídku, připomínající spíše televizní show než tradiční diplomacii. Poslední případy, kdy Trump veřejně napomenul ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a obvinil jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosu z genocidy, zanechaly zahraniční lídry v nejistotě a v obavách, co mohou od amerického prezidenta očekávat.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy