Tištěným mapám odzvonilo. Navigaci dnes najdeme téměř v každém autě a chytrém telefonu. Aby taky ne, jde o nejjednodušší a nejspolehlivější věc, která nás dostane z bodu A do bodu B. Firmy se navíc stále snaží GPS navigace vylepšovat a obohacovat o nové funkce, což s sebou přináší i jedno obrovské negativum.
Život bez satelitní navigace si mnoho lidí již vůbec nedokáže představit. Ačkoliv tato technologie bezpochyby v mnoha ohledech lidem zlepšuje život, Roger McKinlay, bývalý ředitel britského Royal Institute of Navigation a expert na satelitní navigaci, varuje, že přílišné spoléhání na GPS navigaci může vést ke ztrátě orientačního smyslu.
Informoval o tom server Science Alert, podle kterého není nutné navigaci používat vždy a lidé by mnohdy raději měli trénovat svůj mozek. Něco jiného je jet podle navigace v přeplněném městě, dá se ale omezit například na přehledných silnicích s dostatkem naváděcích značek.
McKinley varuje, že pro zachování si přirozeného smyslu pro orientaci a pohyb v prostoru je nutné jej využívat. Pokud tento úkol dlouhodobě ponecháváme na někom – nebo něčem – jiném, o smysl postupně přicházíme.
Toto tvrzení podporuje například i výzkum z roku 2009, kdy byly porovnány výsledky aktivních řidičů taxi s bývalými řidiči, kteří svých navigačních dovedností již nevyužívali. Výsledky aktivních řidičů byly podle výsledků lepší.
Nejde přitom jen o teoretický problém – podle dalšího výzkumu dochází ke změnám v části mozku, pokud člověk své navigační dovednosti nevyužívá. Je tak důležité, aby člověk alespoň čas od času navigaci vypnul a spolehnul se pouze na své orientační schopnosti.
Související
Výročí nejznámějšího pochodu. Mezi Prahou a Prčicemi se chodí již 60 let
Okamura označuje své voliče za „naše občany“. Jde jen o malou a specifickou část českého národa
Aktuálně se děje
před 36 minutami
OBRAZEM: Sudetští Němci dorazili do Brna. I se synem Wintona uctili židovské oběti
před 50 minutami
Zraněný Fico se omlouval novinářům. Vysvětlil, co se mu stalo
před 1 hodinou
Kriminalisté uzavřeli případ z obchodního domu v Hradci Králové. Navrhli obžalobu
před 2 hodinami
Knihovnu Václava Havla rozděluje spor. Vyjádřila se i bývalá první dáma
před 3 hodinami
Velké pražské výročí. Je to 145 let, co začal fungovat první místní telefon
před 3 hodinami
Tragické napadení v Pardubicích. Napadená dívka podlehla zraněním
před 4 hodinami
Trapas britského rádia. Oznámilo smrt krále, teď se omlouvá za chybu
před 4 hodinami
Finové deklasovali hledající se Američany, Kanada nedopustili překvapení. Němci se trápí
před 5 hodinami
Víkendové počasí může nabídnout jednu letošní premiéru, naznačili meteorologové
před 5 hodinami
Okamžitě přestaňte vyhrožovat Kubě, vzkázala Čína USA
před 6 hodinami
Rutte vysvětlil, jaký bude mít stažení amerických vojáků vliv na obranu Evropy
před 7 hodinami
Politico: Ukrajina by měla být v NATO, prohlásil český náčelník generálního štábu
před 7 hodinami
Policie evakuuje školu v Pardubicích. Na místě došlo k napadení
před 8 hodinami
„Budete čelit zdrcující reakci.“ Rutte varoval Putina před použitím jaderných zbraní proti Ukrajině
před 9 hodinami
USA se jednoduše rozhodly, že epidemii eboly nezastaví, varují experti
před 10 hodinami
Právní proces s politickým podtextem. Americké ministerstvo po 40 letech obvinilo Castra
před 10 hodinami
Ukrajina je vojenskou velmocí. Evropa se musí rozhodnout, zda skončí v ruských rukou, varuje Estonsko
před 11 hodinami
Mír v Evropě není samozřejmostí. Dějiny na nás čekat nebudou, není čas ztrácet čas, cituje světový tisk Pavla
před 12 hodinami
Nervozita v Grónsku stoupá. Trumpův zmocněnec pronesl v závěru nezvané návštěvy nepříjemnou hrozbu
před 13 hodinami
Česká diplomacie si opět trhla ostudu. Jako jediná z EU nepodpořila rezoluci OSN k ochraně klimatu
Valné shromáždění Organizace spojených národů schválilo rezoluci zaměřenou na ochranu globálního klimatu. Tento krok navazuje na dřívější snahy, kdy bylo uznáno právo na čisté a zdravé životní prostředí jako lidské právo a soud byl požádán o vyjasnění povinností jednotlivých zemí. Nově přijatý dokument má za cíl převést dřívější právní závěry do konkrétní politické a praktické roviny, což by mělo zintenzivnit celosvětové úsilí v boji proti klimatickým změnám.
Zdroj: Libor Novák