Na nebi je čím dál více rušno. Jak je na tom letiště Václava Havla v porovnání s giganty?

Není to pouze naše představa, že na nebi je čím dál více rušno, píše CNN. Podle dat zveřejněných včera Mezinárodní radou letišť (Airports Council International - ACI) narostla globální letecká doprava a pohyb na 1200 letištích, které jsou členy rady, ve všech sledovaných parametrech

Nejrušnějším letištěm na planetě se stalo letiště v Atlantě, kudy loni prošlo 104 milionu pasažérů. To je strategicky položeno a v doletu dvou hodin od něj je 80% velkých amerických měst. Bylo však jediné, kterému v první dvacítce letišť na světě, oproti roku 2016, poklesl počet pasažérů, a to o 0,26%. Ostatním sledovaným letištím naopak provoz stoupal. Druhé největší letiště na světě v Pekingu zažilo rekordní rok s nárůstem o 1,5% a 94 miliony odbavenými lidmi.

Celosvětově počet cestujících stoupl o 8%. Rekordmanem je pak letiště Indiry Gándhíové v Novém Dillí, které se z předloňského 22. místa dostalo na 16. pozici nejrušnějších světových letišť.  Doprava na něm stoupla o 14% a bylo odbaveno na 63,5 milionu pasažérů.  Dle ACI se Indie v letošním roce stane největším leteckým trhem na světě. Celkově pak počet mezinárodních letů narostl o 6,6 % a pasažérů bylo o 8,4% více než v roce 2016.

Rostla také mezinárodní nákladní letecká doprava. Ta se oproti roku 2016 zvýšila o 7,9%. Třemi největšími dopravními letišti je pak letiště v Hong Kongu, Memphisu a Singapuru. Pro letošní rok AIC předpokládá další zvýšení provozu. „Spojování míst, lidí a businessu zůstává nadále nejdůležitějším odvětvím letectví, a to navzdory nedávným hrozbám k uzavření svých trhů, u některých významných ekonomik.“ dodává ředitelka ACI Angela Gitten.

20 největších letišť na zemi v roce 2017

1. Mezinárodní letiště Hartsfield-Jackson, Atlanta (USA) - 104 milionů cestujících

2. Letiště Beijing Capital International (Čína) - 96 milionů cestujících

3. Mezinárodní letiště v Dubaji (Spojené arabské emiráty) - 88 milionů cestujících

4. Mezinárodní letiště Haneda, Tokyo (Japonsko) - 85 milionů cestujících

5. Mezinárodní letiště Los Angeles (Kalifornie) - 84,6 milionu cestujících

6. Mezinárodní letiště O'Haram Chicago (USA) - 80 milionů cestujících

7. Letiště Heathrow, Londýn (Spojené království) - 78 milionů cestujících

8. Mezinárodní letiště Hongkong (Čína) - 73 milionů cestujících

9. Mezinárodní letiště Pudong, Shanghai (Čína) - 70 milionů cestujících

10. Aéroport de Paris-Charles de Gaulle, Paříž (Francie) - 69 milionů cestujících

11. Letiště Schiphol, Amsterdam (Nizozemsko) - 68,5 milionu cestujících

12. Mezinárodní letiště Dallas / Fort Worth (USA) - 67 milionů cestujících

13. Mezinárodní letiště Guangzhou Bai Yun (Čína) - 66 milionů cestujících

14. Letiště Frankfurt nad Mohanem (Německo) - 64,5 milionů cestujících

15. Atatürkovo mezinárodní letiště, Istanbul (Turecko) - 64 milionů cestujících

16. Mezinárodní letiště Indiry Gándhiové, Nové Dillí (Indie) - 63,5 milionu cestujících

17. Mezinárodní letiště Soekarno-Hatta (Indonésie) - 63 milionů cestujících

18. Mezinárodní letiště Changi  (Singapur) - 62,22 milionu cestujících

19. Mezinárodní letiště Inčchon (Jižní Korea) - 62,16 milionu cestujících

20. Mezinárodní letiště v Denveru (Colorado) - 61 milionů cestujících

Doplňme, že loňský rok byl rekordním i pro letiště Václava Havla v Praze. Oproti roku 2016 se zvýšil provoz 17,9% a letiště odbavilo 15,4 milionů pasažérů. Stalo se tak jedním z nejrychleji rostoucích letišť v Evropě.  

Související

Více souvisejících

Letiště Atlanta letecká nákladní doprava letadla, letectví Letiště Václava Havla Praha

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

včera

včera

včera

včera

včera

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

včera

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

včera

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

včera

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben. 

včera

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Českou lékařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel o Velikonočním pondělí uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy