Velké srovnání: Jak silná je česká armáda? Amerika, Indie a Rusko vedou, předběhli jsme i Rakousko

Praha - Armáda České republiky byla před nedávnem vyhodnocena týmem analytiků jako 30. nejlepší ozbrojená síla na světě. Jak se k takovému výsledku došlo? A jak si Česká republika stojí v porovnání s jinými státy Evropy?

Armáda České republiky se umístila ve srovnání Global Fire Power na 30. místě. Celkem bylo porovnáváno 138 armád. V rámci Evropy je to dokonce osmá nejlépe hodnocená ozbrojená složka.

 Neporovnávala se jen síla zbraní a velikost armád, ale především jejich schopnost vést boj v různých podmínkách, vyváženost armádních schopností, typy a stáří zbraní. Porovnávalo se také HDP, obranný průmysl, doprava a logistika státu a výdaje na obranu.

Jako plus bylo bráno zapojení do mezinárodních bezpečnostních složek. Naopak se neporovnávala vnitřní politika státu, a zda je stát přímořský či nikoliv tedy jestli má námořnictvo či ne. 

 Vysoce hodnoceno bylo, že Česká armáda, i přesto že na rozdíl od ostatních armád má vy výzbroji stále některé typy z dob Varšavského paktu, je moderní a vyváženou profesionální silou, která je zapojena do složek NATO.

V naší armádě sice slouží jen 22 000 mužů a žen, ale jsou všichni na vysoké úrovni. Armáda má ve výzbroji 119 tanků (ve službě jich je jen 30, zbytek ve skladech), 440 obrněných vozidel, 100 kusů dělostřelecké techniky, 35 bojových letadel (14 stihaček Jas-39  Grippen, 21 strojů L-159), 17 dopravních letadel, 17 bitevních vrtulníků Mi-24 a 35 a 34 dopravních strojů.   

Češi se v Evropě umístili před Švédy. Přestože Švédové mají silnější armádu než my, diskvalifikuje je jejich neutralita a znovu obnovený branecký systém. Ten snižuje efektivitu armády.  Nizozemí naopak svojí obranu podcenilo, a v některé části ozbrojených složek zastaraly. Před námi ze sousedních zemí se ocitlo i Polsko. To je v Evropě na 6. místě. Jeho armáda je několikanásobně větší a modernější.

Rakušané a Slováci se ocitli v Evropě na 16. respektive 17. pozici. Na světě jsou ale až 61. a 62., tedy daleko za námi. Rakousko limituje především jeho neutralita. U Slovenska jsou to malé výdaje na armádu.

Poněkud sporné je Evropské třetí místo a celosvětové desáté místo nejsilnější armády pro Německo. Jak jsme vás již informovali, Němci mají velké problémy s připraveností své armády a k boji mohou vzlétnout jen 4 stroje Eurofighter ze 128 a do konce roku jsou vyřazeny všechny německé ponorky.

V Evropě je nesilnější francouzská armáda, za kterou se umístili Britové a výše jmenovaní Němci. Na světě je pak nejsilnější americká armáda. Hned v závěsu za ní se umístila armáda ruská a indická.

Jak poznamenávají odborníci, postavení naší armády je silné jen pouze díky členství v NATO. To přiznává v dnešním rozhovoru pro Právo i bývalý náčelník generálního štábu Josef Bečvář, „Dnes není jiná alternativa než být součástí NATO. Je nutné se ptát: To se budeme bránit sami? Jako starý generál říkám, to nejde. Máme jednu přezbrojenou a jednu nepřezbrojenou brigádu a to je vše. Je naprosto zbytečné o tom diskutovat.“

„Kolik myslíte, že ty dvě brigády dokážou vydržet z hlediska munice a zásobování? Půl roku. Byla by to naprosto fatální záležitost. Naše obrana je postavena na koaliční bázi, a to nás dělá společně silnými,“ varuje před myšlenkou opustit NATO Bečvář.

Související

Více souvisejících

Armáda České Republiky Armáda Nizozemí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy