Jak přežít leteckou katastrofu? Tipy, které vám mohou zachránit život

Pravděpodobnost, že se stanete obětí letecké havárie je 5 400 000 ku 1. Přesto je lepší vědět, co dělat, pokud se ocitnete na palubě padajícího nebo nouzově přisávajícího letadla. Užitečné rady poskytl news.com.au zkušený pilot dopravního letadla Dave Inch.

„V první řadě vyndejte z kapes všechny ostré předměty, povolte si pásek, sundejte si kravatu nebo šátek a dámy by si měly sundat boty na vysokém podpatku,“ doporučuje veterán nebe.

„Před nouzovým přistáním si sundejte brýle. Pokud by bylo dosednutí tvrdé, mohly by vám odletět nebo vás zranit. Pokud je potřebujete, k vidění usnadní vám samozřejmě evakuaci ze stroje.“

„Zapamatujte si, kde je nejbližší nouzový východ. Dávejte si pozor jaký typ nouzového východu to je. Některé nouzové východy nemohou být použity při přistání na vodě.“ doporučuje odborník

Odpočítejte si, kolik řad jste od nouzového východu. Pokud bude v letadle dým a nebude vidět na krok, může vám to zachránit život.

Dobře si poslechněte rady leteckého personálu. „Nenatáčejte videa a radši dobře poslouchejte!“ upozorňuje Dave, „Instrukce vám můžou zachránit život. Je lepší přežít bez videa než umřít s videem.“

Lidé mají po přistání tendenci k panice, pilot však doporučuje zůstat na svých místech. „Vyčkejte na svých sedadlech, dokud vás letecký personál nevyzve k odchodu. Mějte připravený kus látky. Pokud by byl v letadle dým, dýchejte skrz ni. Snažte se držet co nejníže. Dým je teplý a stoupá ke stropu kabiny. Dole zůstává čistší vzduch.“

Nepokoušejte se otevřít dveře kabiny a nouzové východy. Od toho tu je zkušený personál.

Pokud přistáváte na vodě, vestu nafoukněte, až když jste venku z letadla. „Pokud vestu nafouknete v letadle, vesta je tak silná, že vám nedovolí se potopit. Pokud máte nafouklou vestu a letadlo se začne, rychle potápět nebudete mít šanci z letadla vyplavat. Pokud se tak stane, vestu sundejte a po vyplavání se chyťte jiného přeživšího. Vesta by měla být dost silná, aby vás unesla oba.“ Radí Dave Inch.

Před letní dovolenou si lze jen přát, abyste tyto rady na cestě za sluncem, skutečně nepotřebovali.      

Související

Více souvisejících

letectví letadla, letectví katastrofy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy