Největší exploze na světě: Jak mocnosti zkoušely atomové zbraně a co se jim katastrofálně nepovedlo?

Do tzv. nukleárního klubu patří na světě pět státlů. USA, Rusko, Velká Británie, Francie a Čína. Všechny tyto státy své zbraně intenzivně testovaly a každá z nich vyzkoušela své zbraně na maximum. Pojďme se nyní podívat na největší jaderné výbuchy, které jednotlivé země provedly.

USA

Spojené státy provedly první atomový výbuch o síle 20 kilotun (tedy ekvivalent 20000 tun TNT) 16. července 1945. O měsíc později byly atomové zbraně poprvé a naposledy bojově nasazeny a vymazaly ze světa Nagasaki a Hirošimu.

Ani jeden však ani zdaleka nebyl největší jaderný výbuch, který Spojené státy provedly.

Ten vůbec největší nukleární test v amerických dějinách se udál až v roce 1 března 1954. Při testu Bravo Američané nad atolem Bikiny odpálili svojí první mobilní termonukleární hlavici.

Předpokládalo se, že výbuch bude mít pouze 5-6 megatun. Bomba však své tvůrce překvapila. Díky chybě ve výpočtech vybuchla silou 15 megatun! Byla tedy tisíckrát silnější než hirošimská bomba.

Bylo zamořeno na 18000 kilometrů čtverečních oceánu. Protože s takovou silou nikdo nepočítal, byli zasaženi i civilisté. Na japonské rybářské lodi Lucky Dragon No.5 zahynulo po dávce radiace 23 námořníků. Spojené státy mezi léty 1945-1996, kdy byly jaderné testy, zastaveny provedly celkem 1053 testů.  

SSSR

První jaderný test RDS-1, na západě překřtěny podle Josifa Vissarionoviče Stalin na Joe-1, provedl 29. srpna 1949. Sovětská atomová bomba byla stejného typu jako Tlouštík použitý nad Nagasaki. Byla také do značné míry vyrobená díky špionáži. 

Největší jaderný test a největší výbuch provedený člověkem však Sověti provedli o 12 let později. Car-bomba měla neskutečných 50 megatun. Po jejím odpálení na ostrově Nová země 12. října 1961 dosáhl atomový hřib do výše 94 kilometrů.

Ještě 100 kilometrů od epicentra výbuchu lidé utrpěli popáleniny 3. stupně. Na 900 kilometrů od výbuchu nezůstala jediná okenní tabulka celá. Seismická vlna, kterou výbuch vyvolal, byla měřitelná i po třetím oběhu planety.

Sověti celkem provedli 715 testovacích výbuchů, ale opakovat test typu Car bomba se již nikdy neodvážili.

Velká Británie

Třetím v klubu je Velká Británie. Ta provedla svůj první nukleární test 10. října 1952.

Největší jí způsobený výbuch byl test Grapple Y o síle tři megatuny na Vánočním ostrově provedený 28. dubna 1958. Britové provedli celkem 45 atomových testů.

Francie  

Pokud měla Anglie atomovou zbraň, Francie ji samozřejmě musela mít také. První test provedli Francouzi na Sahaře 13. února 1960.

Svoji největší termonukleární zbraň Francouzi otestovali jen 3 dny po invazi do Československa. Někdy je to bráno jako odpověď na sovětskou „bratrskou pomoc“. Během operace Canopus, Francouzi odpálili na atolu Mururoa 3 megatunovou atomovou nálož.  Celkem pak mezi léty 1960 a 1996 provedla Francie 226 nukleárních výbuchů.

Čína

Čína se do klubu nukleárních mocností dostala 16. října 1964, kdy provedla odpal své první nukleární zbraně na polygonu Lop Nur.

Již o 3 roky - 17. června později na stejném místě provedla test termovodíkové bomby o síle 3 megatuny. Na rozdíl od jiných mocností, Čína nikdy své nukleární zbraně moc netestovala a zůstala jen u 45 jaderných testů.

9. září 2024 20:54

Apple odhalil nový iPhone 16

Související

Více souvisejících

Atomová bomba USA (Spojené státy americké) Rusko Velká Británie Francie

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 45 minutami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy