Největší exploze na světě: Jak mocnosti zkoušely atomové zbraně a co se jim katastrofálně nepovedlo?

Do tzv. nukleárního klubu patří na světě pět státlů. USA, Rusko, Velká Británie, Francie a Čína. Všechny tyto státy své zbraně intenzivně testovaly a každá z nich vyzkoušela své zbraně na maximum. Pojďme se nyní podívat na největší jaderné výbuchy, které jednotlivé země provedly.

USA

Spojené státy provedly první atomový výbuch o síle 20 kilotun (tedy ekvivalent 20000 tun TNT) 16. července 1945. O měsíc později byly atomové zbraně poprvé a naposledy bojově nasazeny a vymazaly ze světa Nagasaki a Hirošimu.

Ani jeden však ani zdaleka nebyl největší jaderný výbuch, který Spojené státy provedly.

Ten vůbec největší nukleární test v amerických dějinách se udál až v roce 1 března 1954. Při testu Bravo Američané nad atolem Bikiny odpálili svojí první mobilní termonukleární hlavici.

Předpokládalo se, že výbuch bude mít pouze 5-6 megatun. Bomba však své tvůrce překvapila. Díky chybě ve výpočtech vybuchla silou 15 megatun! Byla tedy tisíckrát silnější než hirošimská bomba.

Bylo zamořeno na 18000 kilometrů čtverečních oceánu. Protože s takovou silou nikdo nepočítal, byli zasaženi i civilisté. Na japonské rybářské lodi Lucky Dragon No.5 zahynulo po dávce radiace 23 námořníků. Spojené státy mezi léty 1945-1996, kdy byly jaderné testy, zastaveny provedly celkem 1053 testů.  

SSSR

První jaderný test RDS-1, na západě překřtěny podle Josifa Vissarionoviče Stalin na Joe-1, provedl 29. srpna 1949. Sovětská atomová bomba byla stejného typu jako Tlouštík použitý nad Nagasaki. Byla také do značné míry vyrobená díky špionáži. 

Největší jaderný test a největší výbuch provedený člověkem však Sověti provedli o 12 let později. Car-bomba měla neskutečných 50 megatun. Po jejím odpálení na ostrově Nová země 12. října 1961 dosáhl atomový hřib do výše 94 kilometrů.

Ještě 100 kilometrů od epicentra výbuchu lidé utrpěli popáleniny 3. stupně. Na 900 kilometrů od výbuchu nezůstala jediná okenní tabulka celá. Seismická vlna, kterou výbuch vyvolal, byla měřitelná i po třetím oběhu planety.

Sověti celkem provedli 715 testovacích výbuchů, ale opakovat test typu Car bomba se již nikdy neodvážili.

Velká Británie

Třetím v klubu je Velká Británie. Ta provedla svůj první nukleární test 10. října 1952.

Největší jí způsobený výbuch byl test Grapple Y o síle tři megatuny na Vánočním ostrově provedený 28. dubna 1958. Britové provedli celkem 45 atomových testů.

Francie  

Pokud měla Anglie atomovou zbraň, Francie ji samozřejmě musela mít také. První test provedli Francouzi na Sahaře 13. února 1960.

Svoji největší termonukleární zbraň Francouzi otestovali jen 3 dny po invazi do Československa. Někdy je to bráno jako odpověď na sovětskou „bratrskou pomoc“. Během operace Canopus, Francouzi odpálili na atolu Mururoa 3 megatunovou atomovou nálož.  Celkem pak mezi léty 1960 a 1996 provedla Francie 226 nukleárních výbuchů.

Čína

Čína se do klubu nukleárních mocností dostala 16. října 1964, kdy provedla odpal své první nukleární zbraně na polygonu Lop Nur.

Již o 3 roky - 17. června později na stejném místě provedla test termovodíkové bomby o síle 3 megatuny. Na rozdíl od jiných mocností, Čína nikdy své nukleární zbraně moc netestovala a zůstala jen u 45 jaderných testů.

Související

Více souvisejících

Atomová bomba USA (Spojené státy americké) Rusko Velká Británie Francie

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy