Noční můra NATO? Ruské rakety Iskander-M jsou děsivé, žádná země by jim nebyla schopná čelit

Kaliningrad - Jak se zdá, tak baltské země Litva, Lotyšsko a Estonsko nikdy nebudou moct být zcela v klidu. Od jejich vstupu do NATO se totiž staly trnem v oku sousedního Ruska, s nímž byly po léta v jednom státním celku. Předmětem největších obav je Kaliningradská oblast, ruská exkláva obklopená Polskem a Litvou, a její vojenské vybavení. Informoval o tom server Nationalinterest.org.

Důvod takhle kvalitního zabezpečení Kaliningradské oblasti však není stejný, jako tomu bylo například v případě Západního Berlína, jehož obyvatelstvo sužoval strach z okupace ze strany NDR. Zde hraje roli hlavně strach o ztrátu jednoho z nejvýznamnějších geopolitických bodů, díky němuž má Moskva přístup k Baltskému moři, prostřednictvím nichž může výrazně omezovat některé operace NATO.  

Ruské vojenské jednotky rozmístěné v Kaliningradu mají ve srovnání se svými polskými a baltskými protějšky mnohem kvalitnější obranný systém, díky němuž jsou schopny odvrátit téměř jakýkoli útok, jemuž by tato oblast mohla kvůli své poloze čelit. Ani další země NATO nemají tak dobré vybavení, aby se mohli pokusit o úspěšné obsazení Kaliningradské oblasti.

Pokud jde o kaliningradské obranné jednotky, tak za nejkvalitnější lze označit rakety Iskander-M. Země NATO, mezi nimiž je ruská exkláva včleněná, nemají dostatečnou vojenskou kapacitu, aby se jim mohli vyrovnat. Na Iskander-M se však není třeba dívat z hlediska ohrožení případných plánů NATO na invazi do Kaliningradu, nýbrž z pohledu zachování bezpečnosti a autonomie postsovětských republik. Je třeba říci, že se zatím do NATO podařilo vstoupit pouze baltským republikám, zatímco u zbývajících zemí to vždy skončilo neúspěchem.

Rakety Iskander-M jsou schopny urazit 400 až 500 km, což je činí způsobilými zaútočit na polské námořnictvo, jakož i vojenské základny v baltských zemích. Pokud tedy skutečně dojde na lámání chleba, lze Rusko považovat téměř za jasného vítěze případné války v Pobaltí, kde znovu upevní svůj vliv.

Lze sice spekulovat, že by polské rakety PAC-3 Patriot dokázaly alespoň zčásti konkurovat ruským raketám Iskander-M, ale zároveň je třeba připomenout, že není zcela jasné, zda to byl jejich původní účel. Ruská vojenská intervence by v takovém případě otestovala jejich skutečnou schopnost vypořádat se s Iskanderem-M. Starší polské rakety jsou schopné, co se týče rychlosti, konkurovat pouze vojenským letadlům a pomalejším střelám.

Související

Více souvisejících

Kaliningrad Rakety Iskander-M (ruské raktey) rakety Patriot

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

včera

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

včera

Aktualizováno včera

včera

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

včera

Deník shopaholičky, natáčení v oblacích Prohlédněte si galerii

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

včera

včera

Jakub Menšík

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters

Na prestižním turnaji Masters v Miami si finále zahraje český tenista Jakub Menšík, pro kterého to bude první finálová účast v kariéře v rámci tohoto turnaje. To proto, že se teprve devatenáctiletému reprezentantovi podařilo v semifinále porazit nasazenou trojku domácího tenistu Taylora Fritze ve třech setech 7:6, 4:6 a 7:6. Ve finále Menšíka čeká asi největší tenisová hvězda současnosti Srb Novak Djokovič.

včera

včera

včera

včera

28. března 2025 22:08

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy