Noční můra NATO? Ruské rakety Iskander-M jsou děsivé, žádná země by jim nebyla schopná čelit

Kaliningrad - Jak se zdá, tak baltské země Litva, Lotyšsko a Estonsko nikdy nebudou moct být zcela v klidu. Od jejich vstupu do NATO se totiž staly trnem v oku sousedního Ruska, s nímž byly po léta v jednom státním celku. Předmětem největších obav je Kaliningradská oblast, ruská exkláva obklopená Polskem a Litvou, a její vojenské vybavení. Informoval o tom server Nationalinterest.org.

Důvod takhle kvalitního zabezpečení Kaliningradské oblasti však není stejný, jako tomu bylo například v případě Západního Berlína, jehož obyvatelstvo sužoval strach z okupace ze strany NDR. Zde hraje roli hlavně strach o ztrátu jednoho z nejvýznamnějších geopolitických bodů, díky němuž má Moskva přístup k Baltskému moři, prostřednictvím nichž může výrazně omezovat některé operace NATO.  

Ruské vojenské jednotky rozmístěné v Kaliningradu mají ve srovnání se svými polskými a baltskými protějšky mnohem kvalitnější obranný systém, díky němuž jsou schopny odvrátit téměř jakýkoli útok, jemuž by tato oblast mohla kvůli své poloze čelit. Ani další země NATO nemají tak dobré vybavení, aby se mohli pokusit o úspěšné obsazení Kaliningradské oblasti.

Pokud jde o kaliningradské obranné jednotky, tak za nejkvalitnější lze označit rakety Iskander-M. Země NATO, mezi nimiž je ruská exkláva včleněná, nemají dostatečnou vojenskou kapacitu, aby se jim mohli vyrovnat. Na Iskander-M se však není třeba dívat z hlediska ohrožení případných plánů NATO na invazi do Kaliningradu, nýbrž z pohledu zachování bezpečnosti a autonomie postsovětských republik. Je třeba říci, že se zatím do NATO podařilo vstoupit pouze baltským republikám, zatímco u zbývajících zemí to vždy skončilo neúspěchem.

Rakety Iskander-M jsou schopny urazit 400 až 500 km, což je činí způsobilými zaútočit na polské námořnictvo, jakož i vojenské základny v baltských zemích. Pokud tedy skutečně dojde na lámání chleba, lze Rusko považovat téměř za jasného vítěze případné války v Pobaltí, kde znovu upevní svůj vliv.

Lze sice spekulovat, že by polské rakety PAC-3 Patriot dokázaly alespoň zčásti konkurovat ruským raketám Iskander-M, ale zároveň je třeba připomenout, že není zcela jasné, zda to byl jejich původní účel. Ruská vojenská intervence by v takovém případě otestovala jejich skutečnou schopnost vypořádat se s Iskanderem-M. Starší polské rakety jsou schopné, co se týče rychlosti, konkurovat pouze vojenským letadlům a pomalejším střelám.

Související

Více souvisejících

Kaliningrad Rakety Iskander-M (ruské raktey) rakety Patriot

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Kauza Signalgate pokračuje. Člen Trumpova kabinetu používal méně zabezpečenou verzi aplikace Signal

Na snímcích pořízených během středečního zasedání kabinetu Donalda Trumpa bylo odhaleno, že nejvyšší představitelé Bílého domu používají upravenou a méně bezpečnou verzi šifrované komunikační aplikace Signal. Jde o novou kontroverzi poté, co už minulý měsíc vyvolalo pozdvižení odhalení, že v obdobné skupinové konverzaci byly nechtěně sdíleny citlivé informace o vojenských operacích.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Počasí jen v Evropě tvrdě dopadá na statisíce lidí. A bude to jen horší

Evropa zažila v roce 2024 nejteplejší období ve své historii, které bylo doprovázeno ničivými bouřemi a rozsáhlými povodněmi. Podle nové zprávy „Evropský stav klimatu“, kterou zveřejnily klimatické služby EU Copernicus a Světová meteorologická organizace (WMO), bylo přírodními katastrofami postiženo více než 413 000 obyvatel kontinentu.

před 9 hodinami

Donald Trump

Pronásledování odpůrců, návrat detektorů lži, citování předních nacistů. Amerika se za Trumpa mění

Zavádění polygrafů uvnitř FBI na příkaz administrativy Donalda Trumpa není obranou státu, ale symptomem hluboce znepokojivého vývoje. Místo řešení reálných hrozeb sledujeme stíhání „neloajálních“ hlasů a bezostyšné normalizování rétoriky nacistické propagandy. Spojené státy se tak pod vedením paranoidního vůdce posouvají směrem, který si donedávna nikdo netroufl veřejně hájit.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Mike Waltz

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio

Prezident Donald Trump dnes ráno informoval Michaela Waltze, že ho odvolává z funkce poradce pro národní bezpečnost a nominuje ho na post amerického velvyslance při OSN. Informaci potvrdil mluvčí Bílého domu stanici CNN. Několik hodin poté Trump oznámil změnu i na své sociální síti Truth Social.

včera

včera

včera

včera

Mike Waltz

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí

Poradce pro národní bezpečnost Donalda Trumpa Mike Waltz a jeho zástupce Alex Wong opustí své posty poté, co ztratili důvěru ostatních činitelů administrativy a přišli o podporu v Bílém domě. Uvedly to dva informované zdroje, napsal server The Guardian.

včera

Donald Trump

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí

Ve Washingtonu podepsali USA a Ukrajina dohodu o těžbě a zpracování nerostných surovin – krok, který sice postrádá okamžitý ekonomický dopad, ale politicky je mimořádně významný. Pro prezidenta Donalda Trumpa jde o symbolické vítězství, které má ukázat, že Amerika z partnerství s Ukrajinou něco získává. Pro Kyjev je zase klíčové demonstrovat, že vztahy s Bílým domem fungují, navzdory dřívějším napětím.

včera

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem

Přes dominantní postavení snímků Minecraft film a Vyšehrad Dvje, jež dominují návštěvnosti a takřka boří kina, by se v současné nabídce nemělo zapomenout na pozoruhodný a vrstevnatými možnostmi interpretace disponující film Hříšníci. Systematicky vystavěný tok obrazů ztělesňuje důvod, proč má audiovize stále nejsilnější zásah v bouřícím kinosále. Dokonale propojuje multižánrový zážitek s reflexí společenské problematiky a kulturní historie.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy