Start Sojuzu se nezdařil. Kosmonauti nouzově přistáli, o jejich stavu se spekuluje

Dnešní start lodě Sojuz MS-10 se dvěma novými členy posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se kvůli selhání jednoho motoru druhého stupně nosné rakety Sojuz-FG nezdařil. Záchranný systém loď úspěšně navedl na nouzové přistání v Kazachstánu. Posádka - ruský kosmonaut Alexej Ovčinin a americký astronaut Nick Hague - je zřejmě v pořádku.

Problémy nastaly několik minut po startu. Po oddělení prvního stupně nosné rakety nastala podle ruské kosmické agentury Roskosmos "neobvyklá událost", selhal jeden z motorů druhého stupně. Následně se automaticky aktivoval záchranný systém, díky němuž se Sojuz MS-10 po balistické dráze vrátil na Zemi.

Na místo přistání 25 kilometrů východně od města Džezkazgan následně dorazily záchranné týmy i s potřebnou technikou. Podle sdělení ruského Centrálního vojenského okruhu technika nejprve modul obrátila a pak z něj oba členové posádky vystoupili. Dali při tom najevo, že se cítí normálně.

Ruská vesmírná agentura Roskosmos mezitím zveřejnila záběry, jak oba kosmonauti sedí na gaučích spolu se šéfem agentury Dmitrijem Rogozinem, a podle popisku "pijí čaj a žertují".

Rogozin předtím sledoval start spolu se šéfem americké vesmírné agentury NASA Jimem Bridenstinem.

Ovčinin a Hague nicméně mají strávit noc v nemocnici na Bajkonuru kvůli dalšímu pozorování, uvedla agentura Interfax s odvoláním na nejmenovaný zdroj. Informovala také, že důsledkem dnešní havárie může být prodloužení pobytu nynější posádky ISS zhruba o měsíc (původně se počítalo s návratem 13. prosince) a také pozastavení i nepilotovaných letů raket Sojuz v letošním roce.

Příčiny havárie má objasnit zvláštní komise Roskosmosu. Ta podle agentury RIA Novosti také prověří samarského výrobce raket Sojuz-FG; po dobu vyšetřování budou starty těchto raket pozastaveny. Havárii zkoumají také policejní vyšetřovatelé, a to podle paragrafu o porušení bezpečnostních pravidel a souvisejícím způsobením velké škody.

Místopředseda ruské vlády Jurij Borisov podle médií oznámil, že po nezdařeném startu se do definitivního zjištění příčin havárie pozastavují všechny pilotované lety nosných raket. Rusko přitom zatím zajišťuje veškerou dopravu posádek na ISS a zpět na Zemi. Příští rok plánují testovací lety americké soukromé společnosti.

Nezdar podle zdroje z ruského kosmického programu nijak neovlivní práci ani bezpečnost posádky orbitálního komplexu. "Na stanici je dostatek zásob potravin a vody," ujistil podle agentury TASS.

Na stanici je nyní tříčlenná posádka, kterou tvoří Rus Sergej Prokopjev, Američanka Serena Auňónová Chancellorová a Němec Alexander Gerst. O nezdařeném startu dvou svých nových kolegů už byli podle NASA informováni a v souvislosti s tím mění pracovní program.

Ruský, respektive sovětský vesmírný program zažil velké potíže při startu rakety s lidskou posádkou před 35 lety, v září 1983. Tehdy necelou minutu před vypuštěním lodi Sojuz T-10-1, která měla zamířit k orbitální stanici Saljut 7, vypukl požár nosné rakety. Kosmonauti Vladimir Titov a Gennadij Strekalov přežili díky záchrannému systému, který kabinu s nimi vynesl do výšky jednoho kilometru, aby po pěti minutách dosedla čtyři kilometry od hořící rakety.

Ruská média připomínají, že podobná havárie pilotované lodi Sojuz se odehrála v dubnu 1975, kdy let kosmonautů Vasilije Lazareva a Olega Makarova trval 21 minut a 27 vteřin a skončil 1574 kilometrů od místa startu, v pohoří Altaj, odkud je druhý den ráno evakuoval vrtulník.

I s dnešní havárií mají rakety Sojuz na kontě 130 úspěšných startů, dvě katastrofy a tři havárie bez obětí, vypočítal server Newsru.com. Nicméně upozornil, že poslední havárie může nahrát do karet vesmírným lodím vyvíjeným v USA, zejména společností SpaceX. Od ukončení letů amerických raketoplánů totiž ruské Sojuzy představovaly jediný prostředek schopný dopravit nové posádky na ISS a NASA za každý start platí okolo 80 milionů dolarů. Tento kontrakt ale skončí v listopadu příštího roku, dodal.

Související

Sojuz (kosmická loď)

Poškozený Sojuz se bez posádky vrátil z ISS na Zemi

Poškozená ruská kosmická loď Sojuz M-22 přistála na Zemi jen necelé dvě hodiny poté, co se odpojila od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Informovala o tom agentura TASS. Plavidlo loni poničil mikrometeorit, který způsobil únik chladicí kapaliny, a vracelo se tak bez posádky.

Více souvisejících

vesmírná loď Sojuz vesmir Rusko Bajkonur ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) Roskosmos

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 57 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy