Sonda Dawn se definitivně odmlčela. Z pásu asteroidů posílala jedinečné snímky

Americká vesmírná sonda Dawn, jejímž úkolem bylo zkoumat dvě největší tělesa - Ceres a Vestu - v hlavním pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem, se po jedenáctileté misi definitivně odmlčela. Důvodem je vyčerpání paliva potřebného k orientaci v prostoru a tím i ke komunikaci se Zemí. Oznámila to dnes vesmírná agentura Spojených států NASA.

Blížící se konec mise se vzhledem k tenčícím se zásobám paliva na sondě už nějakou dobu očekával. Ve středu a dnes už Dawn nenavázala naplánované spojení s komunikační sítí NASA Deep Space Network (DSN). Poté co tým expertů eliminoval jiné možné příčiny promeškaného spojení, vedení mise dospělo k závěru, že aparát zcela vyčerpal hydrazin.

Díky této pohonné hmotě sonda udržovala svou orientaci. Bez ní Dawn už nedokáže udržovat antény nasměrované k Zemi a komunikovat s řídícím centrem mise. Není ale ani schopna obracet solární panely ke Slunci, aby se mohly dobíjet baterie.

Sonda byla do vesmíru vypuštěna 27. září 2007. Podle NASA na své výpravě urazila poháněna iontovými motory celkem vzdálenost kolem 6,9 miliardy kilometrů. K prvnímu cíli své mise planetce Vesta - druhému největšímu tělesu pásu asteroidů - dospěla 16. července 2011. Kolem ní obíhala do září následujícího roku, než se vydala k největšímu tělesu pásu asteroidů trpasličí planetě Ceresu, k níž dorazila 6. března 2015.

Dawn na své vědecké vesmírné pouti zaznamenala několik prvenství. U Vesty se stala prvním přístrojem lidí obíhajícím těleso v oblasti mezi Marsem a Jupiterem. Poté se u Ceresu jako první usadila na oběžné dráze kolem nějaké trpasličí planety. Tím se zároveň stala prvním aparátem vyrobeným lidmi, který obíhal kolem dvou cílových těles ve vesmíru.

Sonda svůj úkol splnila, když na Zemi poslala množství snímků a údajů, které vědcům poskytly cenné informace o vývoji naší sluneční soustavy. Podle NASA Dawn mimo jiné posílila myšlenku, že na trpasličích planetách mohly být po významnou část jejich historie oceány, a možná ještě jsou. Na Ceresu totiž objevila v nepatrné hloubce pod povrchem zmrzlou vodu.

Dawn bude podle NASA Ceres oblétat ještě minimálně dvacet let. Vědci jsou prý ale z 99 procent jistí, že tam na oběžné dráze vydrží přinejmenším let padesát.

Související

Kráter Haulani na trpasličí planetě Ceres

Vesmírná sonda Dawn končí svou misi, na Zemi poslala fascinující snímky

Mys Canaveral - Americká vesmírná sonda Dawn, která už třetím rokem obíhá kolem planetky Ceres v pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem, během následujícího měsíce ukončí svou misi. Podle odborníků amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) sondě dojde palivo, a tak přestane pořizovat snímky a komunikovat se Zemí. Sondu Dawn NASA vypustila v roce 2007, v letech 2011 a 2012 aparát kroužil kolem planetky Vesta.
Kráter Haulani na trpasličí planetě Ceres

Vesmírná záhada vyřešena: NASA zveřejnila nové foto

Washington – Když sonda NASA s názvem Dawn poprvé začala vědcům posílat snímky z povrchu trpasličí planety Ceres, vědce zaskočila přítomnost velmi jasných bodů, které nebyli schopni vysvětlit. Nové snímky odhalily, že se jedná o velmi jasné krátery.

Více souvisejících

sonda Dawn vesmir NASA Ceres vesmír, asteroidy

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

před 10 hodinami

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy