Po téměř sedmiměsíční pouti vesmírem přistane v pondělí večer na Marsu modul InSight, další robotický přístroj amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Jde o přelomový projekt, neboť vůbec poprvé je zaměřený na nitro rudé planety, nikoli na její povrch jako doposud. Insight zůstane na jednom místě, na rozdíl od pohyblivých průzkumníků Curiosity, Spirit či Opportunity. Získaná data přinesou důležité informace o jádru Marsu a o vývoji planety. Poznatky vědci chtějí využít i při bádání o vzniku a historii Země.
Přistání blízko marsovského rovníku v rovinaté oblasti Elysium Planitia se předpokládá kolem 21:00 SEČ. Na potvrzení toho, zda celý manévr sestupu a dosednutí - včetně odhození tepelného štítu, správného rozevření speciálního padáku, vysunutí tří přistávacích vzpěr a zážehu brzdících motorů - byl úspěšný, bude muset řídící středisko na Zemi chvíli počkat. Proto také NASA oznámila, že tisková konference po přistání se nebude konat dříve než ve 23:00 SEČ.
O tom, že zdárné přistání na Marsu zdaleka není zaručené, svědčí statistiky. Úspěšných misí s přistáním bylo doposud jen 40 procent. O obtížnosti dostat zařízení na povrch sousední planety se přesvědčila i Evropská kosmická agentura (ESA), jejíž sonda Schiaparelli se v roce 2016 vinou selhání počítače zřítila.
It's time for a ? TOUCHDOWN! No, we're not talking about the #Thanksgiving day games, but rather our @NASAInSight mission is on course for a touchdown with a #MarsLanding on Monday, Nov. 26. Learn about how the mission is on track to make this touchdown: https://t.co/W1SFkUNCkV pic.twitter.com/Enwf6tsDXn
— NASA (@NASA) 23. listopadu 2018
Celý sestup s přistáním má trvat šest minut. InSight během něj musí zbrzdit z rychlosti 19.800 kilometrů za hodinu, s níž vletí do atmosféry, na pouhých osm kilometrů za hodinu. Vstupní úhel přitom musí být 12 stupňů; bude-li úhel větší, sonda může shořet, bude-li menší, může se odrazit zpět do vesmíru. Sledovat toto dění a informovat o něm v různých časových intervalech bude několik přístrojů. NASA připravil pro tuto příležitost zvláštní komunikační kanály.
Sama sonda může vyslat k Zemi dva typy signálů, jeden slabší bezprostředně po přistání a o sedm minut později další silnější. Ten druhý bude příznivou zprávou, neboť bude znamenat, že InSight je v dobrém stavu. Nicméně ještě několik hodin potrvá, než se potvrdí, zda modul bez potíží rozevřel solární panely. Časová prodleva, tedy doba než signál dorazí z Marsu na Zemi, je osm minut.
Vědci pro jistotu připravili tři alternativní způsoby předání zpráv od nového robotického výzkumníka na rudé planetě. O jeden se mají postarat dva minisatelity MarCo přezdívané Wall-E a Eva. InSight na cestě k Marsu doprovázejí a sledují a jejich úkolem bude předat údaje o přistávacím manévru. Jde o unikátní test možného levnějšího komunikačního spojení při budoucích misích v hlubokém vesmíru.
Kromě toho má NASA ještě k dispozici dva "veterány". Od roku 2001 kolem Marsu létá sonda 2001 Mars Odyssey a od roku 2006 Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). První uvedený satelit by měl podle NASA především potvrdit rozevření solárních panelů, jež budou zajišťovat pro InSight dostatek energie. MRO pak bude zaznamenávat celý sestup s přistáním pro případ, že by v průběhu vznikl nějaký problém.
Na 485 milionů kilometrů dlouhou cestu se 358 kilogramů těžká sonda InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) vydala 5. května. Z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii ji do vesmíru vynesla raketa Atlas V.
Celkové náklady na projekt podle NASA přesáhly miliardu dolarů (kolem 23 miliard korun). Američané přitom investovali 814 milionů dolarů. Dalších 180 milionů dolarů stál vývoj a výroba přístrojů SEIS a HP3, které pro InSight dodaly Francie a Německo.
Velmi citlivý francouzský seizmometr SEIS (Seismic Experiment for Interior Structure) bude registrovat a popisovat otřesy půdy při událostech, jako jsou "marsotřesení" nebo dopady meteoritů. Zaznamenané údaje poslouží k lepšímu poznání marsovké kůry.
Německý přístroj HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package) je schopen zavrtat se až pět metrů pod povrch a měřit proudění tepla v hlubinách čtvrté planety sluneční soustavy. Tyto informace odhalí hodně o jejím vnitřku, o jejím vývoji i o tom, zda má stejné složení jako Země.
Do výbavy patří také přístroj RISE se dvěma radiovými anténami. S jeho pomocí bude možné velice přesně sledovat lokaci Insight. Mars stejně jako Země na své oběžné dráze kolísá a získání údajů o tom pomůže vědcům zkoumat, jak je pohyb planety kolem Slunce ovlivňován její vnitřní strukturou. Měření také poskytnou informace o základních vlastnostech jádra Marsu. Poodhalí, v jaké hloubce se jádro stává pevné a jaké jiné látky se v něm kromě železa mohou nacházet.
Související

NASA ukončila po čtyřech letech misi sondy InSight

Valící se kámen na Marsu dostal jméno po Rolling Stones
InSight (robot na Mars) , vesmír, Mars , NASA , vesmir
Aktuálně se děje
před 42 minutami

Carney pronesl ostrý povolební projev: Trump je hrozba. Snaží se nás zlomit a podmanit
před 1 hodinou

Volby v Kanadě: Liberálové slaví nečekané vítězství, jak se jim povedlo porazit konzervativce?
před 2 hodinami

Počasí se o prodlouženém víkendu ochladí. Letní teploty vystřídá déšť a bouřky
Aktualizováno před 4 hodinami

Kanadští liberálové Marka Carneyho vyhráli volby, ale ve stínu Trumpových hrozeb
včera

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump
včera

Proč zhasla světla ve Španělsku a Portugalsku? A co to znamená pro Evropu a její energetické sítě?
včera

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci
včera

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině
včera

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo
včera

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku
Aktualizováno včera

Blackout v Evropě: Bez proudu je Španělsko i Portugalsko, vypukl chaos, doprava zkolabovala
včera

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok
včera

Sto dnů chaosu: Změny v Bílém domě způsobují destabilizaci a konflikt po celém světě
včera

Izrael proměnil Gazu v masový hrob, zaznělo na půdě Mezinárodního soudního dvora
včera

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert
včera

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik
včera

Rubio: Tento týden bude klíčový. Rozhodne se o všem
včera

Proč neumíme zastavit extrémní počasí? Firmy přišly na způsob, jak se dostat z obliga
včera

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu
včera
Překvapení pro celý svět: Kardinálové jsou hvězdy sociálních sítí, o papeže se nejvíce zajímá generace Z
Blížící se volba papeže se stala nečekaným fenoménem mezi příslušníky generace Z. Zatímco dříve šlo o uzavřený a vážný obřad, letošní konkláve se proměnilo v popkulturní událost — na sociálních sítích podle webu Politico kolují memy, videa a vášnivé debaty o kandidátech na nového papeže.
Zdroj: Libor Novák