Sonda New Horizons proletí kolem planetky Ultima Thule

Planetka Ultima Thule, která se nachází 6,6 miliardy kilometrů od Země, se v úterý stane zatím nejvzdálenějším tělesem sluneční soustavy navštíveným pozemskou sondou. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) očekává, že sonda New Horizons zpět na Zemi pošle fotografie ve vysokém rozlišení, které během průletu pořídí. Aparát kolem planetky v tmavém koutě vesmíru známém jako Kuiperův pás proletí v 06:33 SEČ.

NASA na Nový rok bude na svém televizním kanále dostupném i přes web o události v živém přenosu informovat, z technických důvodů ale není možné přenášet záběry ze sondy. Signálu vyslanému ze Země trvá více než šest hodin, než dorazí k sondě, a dalších šest hodin, než se vrátí zpět.

Hned po půlnoci bude zveřejněna kytarová skladba složená pro tento účel legendárním kytaristou skupiny Queen Brianem Mayem, jenž má doktorát z astrofyziky. Doprovodí vysílání u příležitosti průletu sondy, jak komentátoři NASA tento manévr nazývají na webových stránkách agentury.

Vědci si dosud nejsou jisti, jak Ultima Thule vlastně vypadá - zda je kulatého či podlouhlého tvaru, zda jde o jeden objekt či shluk vícero těles. Objevena byla v roce 2014 pomocí Hubbleova vesmírného teleskopu a odhaduje se, že má průměru 20-30 kilometrů. Vědci se ji rozhodli prozkoumat poté, co sonda New Horizons vypuštěná v roce 2006 dokončila o devět let později svou primární misi k Plutu, odkud poslala dosud nejpodrobnější snímky této trpasličí planety.

"V bodě největšího přiblížení se pokusíme pořídit tři snímky v takovém rozlišení, jako jsme měli u Pluta," řekl Alan Stern, vedoucí vědeckého týmu sondy New Horizons. "Pokud se nám to podaří, bude to velkolepé." Jestli vše půjde podle plánu, první snímky budou k dispozici do konce prvního dne nového roku.

Sonda řítící se vesmírem rychlostí 51.500 kilometrů za hodinu se k povrchu Ultima Thule přiblíží nejvíce na 3500 kilometrů. Průlet má být více než svižný, dosáhne rychlosti 14 kilometrů za vteřinu. Na palubě New Horizons nese sedm zařízení umožňujících pořízení snímků s vysokým rozlišením i sběr dat o velikosti a složení tělesa.

Ultima Thule je pojmenovaná po bájném ostrově Thúlé na dalekém severu. Ve středověké geografii se takto označovalo místo, které leží na samém okraji našeho světa, nebo dokonce za ním. "Ultima Thule znamená 'za Thúlém' - za hranicemi známého světa -, což symbolizuje průzkum vzdáleného Kuiperova pásu a jeho objektů, které sonda New Horizons provádí. Něco takového se dosud nikdy nedělalo," uvedl NASA v prohlášení.

Podle Hala Weavera z Laboratoře aplikované fyziky Johna Hopkinse lidstvo do 90. let minulého století ani nevědělo, že existuje něco takového jako Kuiperův pás. Označuje se tak rozsáhlý prstenec složený z malých těles, která zde zůstala z počátku vývoje sluneční soustavy. "Toto je hranice planetární vědy", řekl Weaver. "Konečně jsme dosáhli okraje naší sluneční soustavy. Myslíme si, že objekty, které se tam nacházejí, se od počátků vesmíru téměř nezměnily. To zjistíme."

Navzdory ochromení části federálních úřadů, které zůstávají uzavřeny kvůli sporu prezidenta Donalda Trumpa s opoziční Demokratickou stranou o financování stavby zdi na hranicích s Mexikem, ředitel NASA Jim Bridenstine ujistil, že agentura bude průlet sondy vysílat. Za normálních okolností by se v případě blokády financí televize a webové stránky NASA odmlčely.

Související

Planetka Ultima Thule

Vědci změnili názor: Planetka Ultima Thule jako sněhulák nevypadá

Vědci, kteří studují vzdálenou planetku Ultima Thule, změnili názor na její tvar. Stalo se tak po prozkoumání dalších fotografií pořízených sondou New Horizons, které dorazily na Zemi. Původně experti přirovnávali planetku ke sněhulákovi, nyní se ale zdá, že je spíše plochá. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News.
Země, pohled z Měsíce

Lety do vesmíru jsou nebezpečný sen? Zaznělo překvapivé varování

Mise, jakými jsou průlet sondy NASA okol planetky Ultima Thule a čínské přistání na odvrácené straně Měsíce, představují více než vítězství technologie, konstatuje editorial serveru The Guardian. Renomovaný deník v něm deklaruje, že některé věci jsou natolik mimořádné, aby je šlo plně pochopit.

Více souvisejících

sonda New Horizons NASA

Aktuálně se děje

před 36 minutami

Počasí

Příjemné a slunečné. Meteorologové popsali počasí do konce týdne

Příjemné a slunečné jarní počasí bude pokračovat i v dalších dnech, slibují meteorologové na sociální síti. Teploty mohou už ve čtvrtek výjimečně dosáhnout letních 25 °C. Nejteplejším dnem týdne bude pátek. O víkendu se od severu výrazně ochladí a chladnější bude i začátek příštího týdne.

včera

včera

Armáda Indie

Napětí na hranici. Panují obavy z brutální války mezi Indií a Pákistánem

Indie a Pákistán se ocitly na hraně další eskalace po útoku na turisty v Kašmíru. Čtyři noci po sobě probíhala přestřelka na hranici, oběti zatím hlášeny nebyly. Napětí zvyšují hrozby jaderným konfliktem i varování před destabilizací regionu. Situaci komplikuje pokračující boj proti militantům na obou stranách.

včera

včera

včera

David Pastrňák

Potvrzeno. David Pastrňák oznámil, že se zúčastní letošního hokejového MS

Poté, co před pár dny hokejový Boston po konci v letošní sezóně NHL oznámil, že povoluje možnost reprezentovat na nadcházejícím hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku mimo jiné i českým legionářům Jakubu Laukovi a především největší české hvězdě a opoře národního týmu Davidu Pastrňákovi, bylo více než pravděpodobné, že se Pastrňák skutečně stane součástí národní týmu. V pondělí potvrdil svou účast generálnímu manažerovi reprezentace Jiřímu Šlégrovi.

včera

Medvědi, ilustrační fotografie.

Slováci nasadili vojáky proti medvědovi ve skanzenu

Slovensko poprvé úspěšně nasadilo armádu do akce proti medvědům. Oznámil to náměstek ministra životního prostředí Filip Kuffa (za SNS). Vojáci podle jeho slov pomohli s usmrcením jedince, který se pohyboval ve skanzenu. 

včera

včera

včera

včera

Dominik Hašek

Medveděv poslal hrozbu Haškovi. Brankář může získat ochranu, Lipavský označil exprezidenta za primitiva

Legendární hokejový brankář Dominik Hašek se stal terčem výhrůžek ze strany bývalého ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Ten mu vzkázal, aby si „dával pozor při přecházení silnice“. Šlo o jasný vzkaz s náznakem fyzické likvidace. Ministr vnitra Vít Rakušan v reakci na incident nabídl Haškovi státní ochranu. Jak redakci EuroZprávy.cz potvrdilo ministerstvo vnitra, poskytnutí krátkodobé ochrany je standardní procedura a v minulosti byla použita například i v případě politika Tomia Okamury.

včera

Nábor dobrovolníků do ruské armády

Číňané bojující za Rusko varují krajany: Je to chyba, nechoďte sem

Zkušenosti čínských občanů, kteří se nechali zlákat propagandou a vstoupili do ruské armády, začínají vyplouvat na povrch. Brutální realita války na Ukrajině, špatné zacházení, šikana, korupce a zrada ideálů vedou některé z nich k tomu, že varují ostatní před stejnou cestou. CNN přináší výpovědi dvou mužů, kteří válku poznali z první ruky – na opačných stranách fronty.

včera

včera

Španělsko, ilustrační foto

Zmatek, panika, šok. Nefungovala elektřina ani signál. Lidé popisují, jak je zasáhl rozsáhlý blackout

Pondělní poledne 28. dubna 2025 přineslo do Španělska a Portugalska chaos, jaký obě země nezažily desítky let. Krátce po dvanácté hodině náhle vypadl proud po celé iberské části Evropy. Zhasla světla, zastavila se doprava, přestaly fungovat mobilní sítě a tisíce lidí zůstaly uvězněné v metru, výtazích a vlacích. Mnozí si v prvních chvílích mysleli, že jde o lokální výpadek. Brzy však bylo jasné, že se jedná o masivní kolaps energetické infrastruktury.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí se o prodlouženém víkendu ochladí. Letní teploty vystřídá déšť a bouřky

Počasí se během nadcházejícího prodlouženého víkendu začne lámat. Zatímco zpočátku budou panovat až letní teploty, podle ČHMÚ.cz je vystřídá déšť, bouřky a ochlazení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy