Mise, jakými jsou průlet sondy NASA okol planetky Ultima Thule a čínské přistání na odvrácené straně Měsíce, představují více než vítězství technologie, konstatuje editorial serveru The Guardian. Renomovaný deník v něm deklaruje, že některé věci jsou natolik mimořádné, aby je šlo plně pochopit.
Blížíme se kouzlu
Příkladem je podle britského serveru nejmenší a nejzákladnější měření sondy New Horizons, která prolétla kolem Ultima Thule v rychlosti přes 50 tisíc kilometrů za hodinu, padesátkrát rychleji, než kdy cestovalo cokoliv živého na Zemi, vyjma vojenských pilotů a astronautů.
"Ve skutečnosti se to blíží kouzlu," pokračuje editorial. Připomíná že Puk se v Shakespearově hře Sen noci svatojánské chlubí, že dokáže obletět zemi za 40 minut, což by New Horizons trvalo jen o 10 minut déle.
Nejde o rychlost, kdy je jednoduché cokoliv ovládat, zdůrazňuje prestižní server. Podotýká, že sonda letí tak rychle a nachází se tak daleko od Země, že radiovým signálům, které se šíří rychlostí světla, trvá cesta k ní přes 6 hodin, a přesto New Horizons prolétla jen zhruba 3800 kilometrů od kamene od délce 33 kilometrů, který se řítí vesmírem na orbitu, kam se dostal dříve, než vznikla Země.
Ve chvílích, kdy NASA oznamovala úspěch mise, se Čína pokoušela přistát se svou sondou na odvrácené straně Měsíce, aby pomohla rozhodnout, zda má cenu tam jednoho dne postavit radioteleskop zcela odstíněný od signálů lidské civilizace, uvádí renomovaný deník.
NASA rovněž dokázala dostat svou sondu na orbit malého asteroidu o průměru pouhých 500 metrů, který se nachází mnohem blíže než Ultima Thule, přičemž plánem je na tomto balvanu přistát, odebrat vzorky a v roce 2023 se s nimi vrátit na Zemi, poukazuje The Guardian. Dodává, že NASA má rovněž dvě sondy na Marsu, které posílají proud dat, videí i zvuků větru na vzdálené planetě.
Do vesmíru nelze utéct
"Výzkum vesmíru si žádá mimořádné technologie a pomohl některé vyvinout," zdůrazňuje editorial. Konstatuje, že nezbytné jsou také mimořádné lidské schopnosti - odvaha astronautů, ale rovněž vynalézavost, představivost, učenlivost a určité nadšení a vědci, inženýři a astronauti museli celá desetiletí pracovat za malou odměnu - New Horizons totiž nepřinese nic než vědomosti, jelikož na okraji Sluneční soustavy není moc co objevit, a tak se dostaví pouze neskonalá radost z o něco lepšího porozumění vesmíru.
Technologie se zlepšují a zlevňují, jejich role v ekonomice je stále více ústřední, podotýká britský server. Připomíná, že patřičný výzkum vesmíru nadále náleží do gesce vlád, komerční využívání zemského orbitu však bylo prolomeno, ekonomika se ve skutečnosti na naši oběžnou dráhu vydala již před desetiletími a bez satelitní komunikace či GPS by se svět propadl do chaosu, protože civilní i vojenské využití dat z vesmíru dnes nelze ani spočítat.
Existuje nicméně riziko, které podle prestižního deníku nespočívá v komerčním využití vesmíru, ale v jeho využívání zhoubným a ničemu neprospívajícím způsobem. Za jeho nejviditelnější formu označuje The Guardian militarizaci vesmíru, která sice v jistém smyslu probíhá od otestování první mezikontinentální balistické rakety, avšak nyní se rýsují nové hrozby jako ničení nepřátelských cílů, například satelitů, které snad zůstanou čistě v oblasti teorií.
Výzkum vesmíru se v poslední době stává módou mezi největšími boháči, jakými jsou například Jeff Bezos a Elon Musk, kteří financuji vzájemně si konkurující vesmírné programy, uvádí editorial. Naznačuje, že odpaly masivních raket coby demonstrace chlapáctví těchto miliardářů není zdaleka komická, ale vypovídá o jejich snu, že dokážou opustit Zemi a nechat její problémy daleko za sebou.
"Jde o negaci poselství prvního velkého snímku z vesmíru - východu Země -, který nás všechny zachytil, jak sdílíme jednu planetu," varuje The Guardian. Deklaruje, že tento stav přetrvává a nelze utéct do hlubin vesmíru, pokud si naši vlastní planetu zničíme.
Související
Úchvatná podívaná. Z Česka byl ve čtvrtek vidět bolid, potvrdili experti
Čína chce dobýt vesmír. Vrátí člověka na Měsíc
vesmir , sonda New Horizons , NASA , Elon Musk , technologie
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Registrace, fronty i ztráta volebního práva. Volby v USA se od těch českých značně liší
před 1 hodinou
Může Trump vyhrát? Teď už závisí jen na jediném faktoru, připouští jeho poradci
před 1 hodinou
Voliči demokratů a republikánů se vzájemně nenávidí. Americký politolog vysvětlil proč
před 1 hodinou
Expert pro EZ popsal, proč je Trump hrozbou pro americkou demokracii
před 2 hodinami
Volební právo není v USA samozřejmost. Jak může odsouzený zločinec Trump hlasovat?
před 2 hodinami
Konec éry Joea Bidena. Jak bude sledovat volby končící prezident?
před 2 hodinami
USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně
před 3 hodinami
Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků
před 3 hodinami
Američané nevolí jen prezidenta. Rozhodují o politické budoucnosti země
před 4 hodinami
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 4 hodinami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 5 hodinami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 5 hodinami
Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 6 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 7 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 7 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 7 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 7 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 7 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 8 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
Severoatlantická aliance zůstane jednotná, bez ohledu na to, zda v nadcházejících amerických prezidentských volbách zvítězí Kamala Harrisová nebo Donald Trump. Tuto jistotu vyjádřil generální tajemník NATO Mark Rutte během své pondělní návštěvy v Berlíně.
Zdroj: Libor Novák