Lety do vesmíru jsou nebezpečný sen? Zaznělo překvapivé varování

Mise, jakými jsou průlet sondy NASA okol planetky Ultima Thule a čínské přistání na odvrácené straně Měsíce, představují více než vítězství technologie, konstatuje editorial serveru The Guardian. Renomovaný deník v něm deklaruje, že některé věci jsou natolik mimořádné, aby je šlo plně pochopit.

Blížíme se kouzlu

Příkladem je podle britského serveru nejmenší a nejzákladnější měření sondy New Horizons, která prolétla kolem Ultima Thule v rychlosti přes 50 tisíc kilometrů za hodinu, padesátkrát rychleji, než kdy cestovalo cokoliv živého na Zemi, vyjma vojenských pilotů a astronautů.

"Ve skutečnosti se to blíží kouzlu," pokračuje editorial. Připomíná že Puk se v Shakespearově hře Sen noci svatojánské chlubí, že dokáže obletět zemi za 40 minut, což by New Horizons trvalo jen o 10 minut déle.

Nejde o rychlost, kdy je jednoduché cokoliv ovládat, zdůrazňuje prestižní server. Podotýká, že sonda letí tak rychle a nachází se tak daleko od Země, že radiovým signálům, které se šíří rychlostí světla, trvá cesta k ní přes 6 hodin, a přesto New Horizons prolétla jen zhruba 3800 kilometrů od kamene od délce 33 kilometrů, který se řítí vesmírem na orbitu, kam se dostal dříve, než vznikla Země.

Ve chvílích, kdy NASA oznamovala úspěch mise, se Čína pokoušela přistát se svou sondou na odvrácené straně Měsíce, aby pomohla rozhodnout, zda má cenu tam jednoho dne postavit radioteleskop zcela odstíněný od signálů lidské civilizace, uvádí renomovaný deník.

NASA rovněž dokázala dostat svou sondu na orbit malého asteroidu o průměru pouhých 500 metrů, který se nachází mnohem blíže než Ultima Thule, přičemž plánem je na tomto balvanu přistát, odebrat vzorky a v roce 2023 se s nimi vrátit na Zemi, poukazuje The Guardian. Dodává, že NASA má rovněž dvě sondy na Marsu, které posílají proud dat, videí i zvuků větru na vzdálené planetě.

Do vesmíru nelze utéct

"Výzkum vesmíru si žádá mimořádné technologie a pomohl některé vyvinout," zdůrazňuje editorial. Konstatuje, že nezbytné jsou také mimořádné lidské schopnosti - odvaha astronautů, ale rovněž vynalézavost, představivost, učenlivost a určité nadšení a vědci, inženýři a astronauti museli celá desetiletí pracovat za malou odměnu - New Horizons totiž nepřinese nic než vědomosti, jelikož na okraji Sluneční soustavy není moc co objevit, a tak se dostaví pouze neskonalá radost z o něco lepšího porozumění vesmíru.

Technologie se zlepšují a zlevňují, jejich role v ekonomice je stále více ústřední, podotýká britský server. Připomíná, že patřičný výzkum vesmíru nadále náleží do gesce vlád, komerční využívání zemského orbitu však bylo prolomeno, ekonomika se ve skutečnosti na naši oběžnou dráhu vydala již před desetiletími a bez satelitní komunikace či GPS by se svět propadl do chaosu, protože civilní i vojenské využití dat z vesmíru dnes nelze ani spočítat.         

Existuje nicméně riziko, které podle prestižního deníku nespočívá v komerčním využití vesmíru, ale v jeho využívání zhoubným a ničemu neprospívajícím způsobem. Za jeho nejviditelnější formu označuje The Guardian militarizaci vesmíru, která sice v jistém smyslu probíhá od otestování první mezikontinentální balistické rakety, avšak nyní se rýsují nové hrozby jako ničení nepřátelských cílů, například satelitů, které snad zůstanou čistě v oblasti teorií. 

Výzkum vesmíru se v poslední době stává módou mezi největšími boháči, jakými jsou například Jeff Bezos a Elon Musk, kteří financuji vzájemně si konkurující vesmírné programy, uvádí editorial. Naznačuje, že odpaly masivních raket coby demonstrace chlapáctví těchto miliardářů není zdaleka komická, ale vypovídá o jejich snu, že dokážou opustit Zemi a nechat její problémy daleko za sebou.

"Jde o negaci poselství prvního velkého snímku z vesmíru - východu Země -, který nás všechny zachytil, jak sdílíme jednu planetu," varuje The Guardian. Deklaruje, že tento stav přetrvává a nelze utéct do hlubin vesmíru, pokud si naši vlastní planetu zničíme.

Související

Vesmír, ilustrační foto

Čína chce dobýt vesmír. Vrátí člověka na Měsíc

Čína představila ambiciózní plán stát se do roku 2050 globálním lídrem v oblasti kosmického výzkumu. Tento strategický cíl byl představen v úterý Čínskou akademií věd, jak informovala agentura AP. Země, která v posledních letech dosáhla významných úspěchů ve vesmíru, plánuje další rozvoj v této oblasti s cílem dosáhnout „průlomových úspěchů s významným mezinárodním vlivem“.

Více souvisejících

vesmir sonda New Horizons NASA Elon Musk technologie

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 6 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 7 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 8 hodinami

Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí

Severoatlantická aliance zůstane jednotná, bez ohledu na to, zda v nadcházejících amerických prezidentských volbách zvítězí Kamala Harrisová nebo Donald Trump. Tuto jistotu vyjádřil generální tajemník NATO Mark Rutte během své pondělní návštěvy v Berlíně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy