Společnost IBM do nového roku vykročila evidentně správnou nohou. IBM totiž odhalilo první kvantový počítač určený pro komerční účely. Ten by měl uživatelům umožnit provádění kvantových výpočtů pomocí cloudového přístupu. Ovšem šampaňské na oslavu technologického pokroku ještě bouchat nemusíme. Q System One, jak je stroj prozaicky pojmenován, prozatím ani nepřekoná výkon klasických počítačů.
Navíc má provoz kvantového počítače nemalá omezení. Tím prvním je jeho velikost, i když do sálových počítačů rané éry křemíkových počítačů má daleko, měří na výšku 2,7 metru, pořád je to poměrně hodně. Hlavní problém, ale spočívá v tom, že kvantový počítač musí být uzavřen do vzduchotěsné skleněné tuby, která ho izoluje od okolního prostředí a udržuje extrémně nízkou teplotu. Tu počítač potřebuje ke svému provozu. Kvantové počítače nevyužívají tradiční bity (tzn. 1 a 0) ale quibity, což jsou vlastně specifické kvantové stavy částic. Ty jsou extrémně náchylné na okolní vlivy, jako změna teploty nebo elektromagnetického pole, a tak musí být počítač od okolního prostředí co nejlépe izolován.
Q System One není schopen stabilně používat více než pouhých 20 quibitů a kvůli relativně vysoké chybovosti musí být navíc několik quibitů vyhrazeno na opravy dat. To se zdá málo oproti konkurenčním kvantovým počítačům, které zvládají práci i 2048 quibity. A co teprve oproti desítkám Gb klasických počítačů. Díky jinému způsobu výpočtů jsou kvantové počítače teoreticky schopné provádět algoritmy, které jsou klasickým počítačům nedostupné. Výpočetní výkon quibitů tak roste exponenciálně a už pouhých 150 quibitů znamená více možných stavů, než je atomů v celé Zeměkouli, a to už rozhodně není malé číslo.Kromě potencionálu značné výpočetní kapacity, najdou kvantové počítače uplatnění zejména v kyberbezpečnosti a šifrování dat. Kvantové šifry budou několikanásobě komplikovanější k prolomení, což je v době rozšíření různých hackerských útoků a hrozby hybridní války vedené přes internet zcela zádní oblast výzkumu. Ale kvantové šifrování je prozatím pouze hudba budoucnosti.
V čem spočívá tedy význam Q System One, když jde o velmi nepraktický stroj, který navíc zatím není ani rychlejší než analogové počítače? Q System One sám o sobě rozhodně nezmění svět informatiky, ale je to významný krok na cestě za rozšířením kvantových počítačů. Q System One představuje první plně integrovaný počítačový systém, který může být bez problémů využíván běžnými komerčními uživateli (samozřejmě za předpokladu, že najdou dostatek prostředků, protože kvantové počítače jsou všechno možné jenom ne levné, a to i v měřítkách mezinárodních korporací). I když tedy nejdu nějakou zásadní technologickou inovaci, uvedení Q System One může opravdu hodně napovědět na významnou otázku, kterou je praktická uplatnitelnost kvanotvých výpočetních systému. V komerčním provozu se totiž teprve projeví technologické limity přístroje a vědci získají velké množství dat, které poslouží k sestrojení dalších strojů.
Jen tak se ukáže, jestli potenciál, které kvantové výpočetní systémy potencionálně mají, půjde doopravdy uplatnit v praxi. Podle některých vědců totiž jsou snahy o sestrojení kvantového počítače srovnatelné se snahou zkonstruovat perpetuum mobile. A to jak víme, fungovat podle současných fyzikálních zákonů ani nemůže. Doufejme, že se s kvantovými výpočetními systémy na tom budeme lépe. Každopádně více budeme vědět brzy a to i díky Q System One.
Související

Trump udělil zásadní výjimku z cel. Pomohl tak technologickým gigantům

Podniky a služby po celém světě se vzpamatovávají z globálního výpadku
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu
před 1 hodinou

Obchody se o svátcích řídí zákonem. Víme, jak to bude o víkendu
před 2 hodinami

Zemřel herec Michael Madsen, hrál ve filmech Quentina Tarantina
před 2 hodinami

Ruskou energetikou otřásla další podezřelá smrt. Zemřel viceprezident Transněftu
před 3 hodinami

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě
před 4 hodinami

Předpověď návratu tropického počasí. Meteorologové řekli, jak je to pravděpodobné
před 4 hodinami

Blackout způsobila technická závada, oznámil Fiala. Poprvé se ozval i prezident
před 5 hodinami

Horolezecká tragédie. Zemřela první Češka na Everestu Klára Kolouchová
před 6 hodinami

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích
před 6 hodinami

Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři
před 7 hodinami

Hamás zvažuje příměří v Gaze, požaduje silnější záruky
Aktualizováno před 7 hodinami

Mimořádná zpráva Česko ochromil rozsáhlý blackout. Zastavilo se metro i vlaky, lidé se zasekli ve výtazích
před 7 hodinami

Česko se zotavuje z blackoutu, rozvodny jsou zprovozněny, příčina se stále vyšetřuje
před 8 hodinami

Rakušan svolal Ústřední krizový štáb. Všechny postižené rozvodny jsou opět pod proudem, hlásí ČEPS
před 9 hodinami

Neotvírejte lednici, zkontrolujte potraviny. Hygienici radí, jak postupovat při a po blackoutu
před 9 hodinami

Co dělat při výpadku proudu? Úřady radí, jak zvládnout krizovou situaci
před 9 hodinami

Blackout způsobil pád fázového vodiče. Zasažena byla velká část Česka
před 9 hodinami

Blackout v Česku: Čelíme nepříjemné situaci, prohlásil Fiala. Podle policie nejde o kyberútok
před 10 hodinami

Rakušan uvedl do pohotovosti Ústřední krizový štáb. Nemocnice blackout nepostihl
před 11 hodinami
Rusko jako první na světě uznalo vládu Talibanu
Moskva ve čtvrtek učinila krok, který může zásadně změnit mezinárodní vztahy – oficiálně uznala hnutí Taliban jako legitimní vládu Afghánistánu. Zatímco v minulosti řadilo Rusko tuto skupinu mezi teroristické organizace, dnes ji vnímá jako spojence v boji proti ještě radikálnějším islamistickým skupinám, zejména odnoži Islámského státu známé jako ISIS-K (Islámský stát – provincie Chorásán).
Zdroj: Libor Novák