IBM odhalilo první komerční kvantový počítač

Společnost IBM do nového roku vykročila evidentně správnou nohou. IBM totiž odhalilo první kvantový počítač určený pro komerční účely. Ten by měl uživatelům umožnit provádění kvantových výpočtů pomocí cloudového přístupu. Ovšem šampaňské na oslavu technologického pokroku ještě bouchat nemusíme. Q System One, jak je stroj prozaicky pojmenován, prozatím ani nepřekoná výkon klasických počítačů.

Navíc má provoz kvantového počítače nemalá omezení. Tím prvním je jeho velikost, i když do sálových počítačů rané éry křemíkových počítačů má daleko, měří na výšku 2,7 metru, pořád je to poměrně hodně. Hlavní problém, ale spočívá v tom, že kvantový počítač musí být uzavřen do vzduchotěsné skleněné tuby, která ho izoluje od okolního prostředí a udržuje extrémně nízkou teplotu. Tu počítač potřebuje ke svému provozu. Kvantové počítače nevyužívají tradiční bity (tzn. 1 a 0) ale quibity, což jsou vlastně specifické kvantové stavy částic. Ty jsou extrémně náchylné na okolní vlivy, jako změna teploty nebo elektromagnetického pole, a tak musí být počítač od okolního prostředí co nejlépe izolován.

Q System One není schopen stabilně používat více než pouhých 20 quibitů a kvůli relativně vysoké chybovosti musí být navíc několik quibitů vyhrazeno na opravy dat. To se zdá málo oproti konkurenčním kvantovým počítačům, které zvládají práci i 2048 quibity. A co teprve oproti desítkám Gb klasických počítačů. Díky jinému způsobu výpočtů jsou kvantové počítače teoreticky schopné provádět algoritmy, které jsou klasickým počítačům nedostupné. Výpočetní výkon quibitů tak roste exponenciálně a už pouhých 150 quibitů znamená více možných stavů, než je atomů v celé Zeměkouli, a to už rozhodně není malé číslo.Kromě potencionálu značné výpočetní kapacity, najdou kvantové počítače uplatnění zejména v kyberbezpečnosti a šifrování dat. Kvantové šifry budou několikanásobě komplikovanější k prolomení, což je v době rozšíření různých hackerských útoků a hrozby hybridní války vedené přes internet zcela zádní oblast výzkumu. Ale kvantové šifrování je prozatím pouze hudba budoucnosti.

V čem spočívá tedy význam Q System One, když jde o velmi nepraktický stroj, který navíc zatím není ani rychlejší než analogové počítače?  Q System One sám o sobě rozhodně nezmění svět informatiky, ale je to významný krok na cestě za rozšířením kvantových počítačů. Q System One představuje první plně integrovaný počítačový systém, který může být bez problémů využíván běžnými komerčními uživateli (samozřejmě za předpokladu, že najdou dostatek prostředků, protože kvantové počítače jsou všechno možné jenom ne levné, a to i v měřítkách mezinárodních korporací). I když tedy nejdu nějakou zásadní technologickou inovaci, uvedení Q System One může opravdu hodně napovědět na významnou otázku, kterou je praktická uplatnitelnost kvanotvých výpočetních systému. V komerčním provozu se totiž teprve projeví technologické limity přístroje a vědci získají velké množství dat, které poslouží k sestrojení dalších strojů. 

Jen tak se ukáže, jestli potenciál, které kvantové výpočetní systémy potencionálně mají, půjde doopravdy uplatnit v praxi. Podle některých vědců totiž jsou snahy o sestrojení kvantového počítače srovnatelné se snahou zkonstruovat perpetuum mobile. A to jak víme, fungovat podle současných fyzikálních zákonů ani nemůže. Doufejme, že se s kvantovými výpočetními systémy na tom budeme lépe. Každopádně více budeme vědět brzy a to i díky Q System One.

Související

Ilustrační fotografie.

Slovensko rozdá některým školákům poukázky na nákup výpočetní techniky

Slovensko rozdá vybrané skupině žáků základních a středních škol příspěvek 350 eur (8250 korun) na nákup notebooku nebo tabletu s klávesnicí. Na tiskové konferenci to dnes řekla vicepremiérka Veronika Remišová, která projekt označila za krok ke zlepšení digitálních zručností mladých Slováků. Nárok na poukázku bude mít 152.000 žáků, tedy zhruba pětina jejich celkového počtu. Program bude země financovat z evropských fondů.

Více souvisejících

počítače IBM

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy