Společnost IBM do nového roku vykročila evidentně správnou nohou. IBM totiž odhalilo první kvantový počítač určený pro komerční účely. Ten by měl uživatelům umožnit provádění kvantových výpočtů pomocí cloudového přístupu. Ovšem šampaňské na oslavu technologického pokroku ještě bouchat nemusíme. Q System One, jak je stroj prozaicky pojmenován, prozatím ani nepřekoná výkon klasických počítačů.
Navíc má provoz kvantového počítače nemalá omezení. Tím prvním je jeho velikost, i když do sálových počítačů rané éry křemíkových počítačů má daleko, měří na výšku 2,7 metru, pořád je to poměrně hodně. Hlavní problém, ale spočívá v tom, že kvantový počítač musí být uzavřen do vzduchotěsné skleněné tuby, která ho izoluje od okolního prostředí a udržuje extrémně nízkou teplotu. Tu počítač potřebuje ke svému provozu. Kvantové počítače nevyužívají tradiční bity (tzn. 1 a 0) ale quibity, což jsou vlastně specifické kvantové stavy částic. Ty jsou extrémně náchylné na okolní vlivy, jako změna teploty nebo elektromagnetického pole, a tak musí být počítač od okolního prostředí co nejlépe izolován.
Q System One není schopen stabilně používat více než pouhých 20 quibitů a kvůli relativně vysoké chybovosti musí být navíc několik quibitů vyhrazeno na opravy dat. To se zdá málo oproti konkurenčním kvantovým počítačům, které zvládají práci i 2048 quibity. A co teprve oproti desítkám Gb klasických počítačů. Díky jinému způsobu výpočtů jsou kvantové počítače teoreticky schopné provádět algoritmy, které jsou klasickým počítačům nedostupné. Výpočetní výkon quibitů tak roste exponenciálně a už pouhých 150 quibitů znamená více možných stavů, než je atomů v celé Zeměkouli, a to už rozhodně není malé číslo.Kromě potencionálu značné výpočetní kapacity, najdou kvantové počítače uplatnění zejména v kyberbezpečnosti a šifrování dat. Kvantové šifry budou několikanásobě komplikovanější k prolomení, což je v době rozšíření různých hackerských útoků a hrozby hybridní války vedené přes internet zcela zádní oblast výzkumu. Ale kvantové šifrování je prozatím pouze hudba budoucnosti.
V čem spočívá tedy význam Q System One, když jde o velmi nepraktický stroj, který navíc zatím není ani rychlejší než analogové počítače? Q System One sám o sobě rozhodně nezmění svět informatiky, ale je to významný krok na cestě za rozšířením kvantových počítačů. Q System One představuje první plně integrovaný počítačový systém, který může být bez problémů využíván běžnými komerčními uživateli (samozřejmě za předpokladu, že najdou dostatek prostředků, protože kvantové počítače jsou všechno možné jenom ne levné, a to i v měřítkách mezinárodních korporací). I když tedy nejdu nějakou zásadní technologickou inovaci, uvedení Q System One může opravdu hodně napovědět na významnou otázku, kterou je praktická uplatnitelnost kvanotvých výpočetních systému. V komerčním provozu se totiž teprve projeví technologické limity přístroje a vědci získají velké množství dat, které poslouží k sestrojení dalších strojů.
Jen tak se ukáže, jestli potenciál, které kvantové výpočetní systémy potencionálně mají, půjde doopravdy uplatnit v praxi. Podle některých vědců totiž jsou snahy o sestrojení kvantového počítače srovnatelné se snahou zkonstruovat perpetuum mobile. A to jak víme, fungovat podle současných fyzikálních zákonů ani nemůže. Doufejme, že se s kvantovými výpočetními systémy na tom budeme lépe. Každopádně více budeme vědět brzy a to i díky Q System One.
Související

Trump udělil zásadní výjimku z cel. Pomohl tak technologickým gigantům

Podniky a služby po celém světě se vzpamatovávají z globálního výpadku
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump
před 2 hodinami

Proč zhasla světla ve Španělsku a Portugalsku? A co to znamená pro Evropu a její energetické sítě?
před 3 hodinami

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci
před 4 hodinami

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině
před 5 hodinami

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo
před 6 hodinami

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku
Aktualizováno před 7 hodinami

Blackout v Evropě: Bez proudu je Španělsko i Portugalsko, vypukl chaos, doprava zkolabovala
před 7 hodinami

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok
před 8 hodinami

Sto dnů chaosu: Změny v Bílém domě způsobují destabilizaci a konflikt po celém světě
před 8 hodinami

Izrael proměnil Gazu v masový hrob, zaznělo na půdě Mezinárodního soudního dvora
před 9 hodinami

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert
před 10 hodinami

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik
před 10 hodinami

Rubio: Tento týden bude klíčový. Rozhodne se o všem
před 11 hodinami

Proč neumíme zastavit extrémní počasí? Firmy přišly na způsob, jak se dostat z obliga
před 12 hodinami

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu
před 13 hodinami

Překvapení pro celý svět: Kardinálové jsou hvězdy sociálních sítí, o papeže se nejvíce zajímá generace Z
před 13 hodinami

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku
před 14 hodinami

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo
před 16 hodinami

Jarní počasí ukáže příjemnou tvář, vyplývá z týdenní předpovědi
včera
Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně
Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.
Zdroj: Jan Hrabě