Čína pošle na Měsíc další sondu, vyzvedne vzorky z jeho odvrácené strany

Čína hodlá ke konci letošního roku poslat pro vzorky z povrchu přivrácené strany Měsíce sondu Čchang-e 5. Na dnešní tiskové konferenci věnované úspěchům své země při výzkumu přirozeného satelitu Země to podle agentury Reuters řekl Wu Jen-chua, náměstek šéfa Čínského národního vesmírného úřadu (CNSA).

Čínská sonda Čchang-e 4, pojmenovaná podle měsíční bohyně z čínské mytologie, přistála 3. ledna na odvrácené straně Měsíce. Číně se to podařilo jako první zemi, všechna dosavadní přistání ať už přístrojů nebo lidí se uskutečnila na přivrácené straně.

Here's the real-time descent and landing of the Chang'e-4 lander onto the far side of the Moon, with apparent hazard avoidance manoeuvres #ChangE4 Source: https://t.co/gfhogn2dIV pic.twitter.com/zILokKoYia

— Andrew Jones (@AJ_FI) 11. ledna 2019

Čchang-e 4 navíc s sebou měla robotické vozítko Nefritový králík 2, které už dvanáct hodin po přistání vyjelo ven a poslalo na Zem vůbec první zblízka pořízené snímky povrchu odvrácené strany Měsíce.

Úkoly mise Čchang-e 4 zahrnují astronomická pozorování, průzkum lunárního terénu a nerostů a mimo jiné i měření neutronové radiace.

Pokud jde o misi Čchang-e 5, zaměřenou na odebrání vzorků z přivrácené strany Měsíce a jejich dopravení na Zemi, Wu Jen-chua uvedl, že bude realizována koncem roku. Další čínská sonda má podle něj už napřesrok zamířit k Marsu.

Mise Čchang-e 5 by měla položit základy pro vyslání dalších sond na lunární jižní pól, řekl rovněž Wu. A jestliže se program Čchang-e 5 podaří zdárně naplnit, bylo by pak možné dopravit vzorky i z odvrácené strany Měsíce.

Související

Země a Měsíc

Rostlinka na Měsíci nepřežila tamní noc, spálil ji "kosmický mráz"

První rostlina, která vyklíčila na Měsíci, uhynula. Stalo se tak poté, co na odvrácené straně Měsíce nastala noc a teplota klesla k minus 170 stupňům Celsia, napsal dnes list The Guardian. Semena bavlníku na Měsíc dopravila čínská sonda Čchang-e 4, která jako první aparát v historii na odvrácené straně souputníka Země v lednu přistála.

Více souvisejících

Čchang-e 4 vesmír, Měsíc Čína

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy