NASA vyfotila čínskou sondu na odvrácené straně Měsíce, zabírá jen dva pixely

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil snímek ze své lunární družice, který zachycuje čínskou sondu Čchang-e 4 na povrchu odvrácené strany Měsíce.

Čínský aparát úspěšně přistál ve Von Kármánově kráteru 3. ledna a o čtyři týdny později ze vzdálenosti 320 kilometrů pořídil snímek místa přistání americký satelit LRO.

I just took this image of the Chinese lander Chang’e 4! Chang’e 4 landed on the far side of the Moon in Von Kármán crater at the beginning of January. For scale, the car-sized lander is 2 pixels across and the mountain range is 3000 meters (9850 ft) tall. https://t.co/f1WKeqhtY0 pic.twitter.com/yF17EwJt6X

— NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (@LRO_NASA) 6. února 2019

Agentura NASA poznamenala, že samotné vozítko je příliš malé, takže na fotografii není, odborníci ale identifikovali přistávací modul, který na snímku zaujímá dva pixely v podobě světlého bodu.

Čína se úspěšným přistáním stala první zemí, jejíž aparát dosedl na odvrácené straně Měsíce. Nyní připravuje misi Čchang-e 5 zaměřenou na odebrání vzorků z přivrácené strany Měsíce a jejich dopravení zpět na Zemi, let by mohl být realizován ještě před koncem roku. V roce 2020 se Peking chystá vyslat sondu k Marsu.

Související

Chování černých děr.

Čeští vědci zabodovali v NASA. Pomohli s odhalením tajemství černých děr

Tým českých astrofyziků z Akademie věd dosáhl významného vědeckého pokroku v oblasti studia černých děr. V rámci mezinárodní spolupráce zveřejnili dvě studie, které přinášejí nové informace o chování rentgenových dvojhvězdných systémů s černou dírou. Tyto černé díry, o hmotnosti odpovídající hvězdám, přitahují hmotu z blízké hvězdy, čímž vzniká akreční disk. Zároveň mohou na pólech vypouštět vysokoenergetické výtrysky. Tento výzkum, využívající družici IXPE, se zaměřil na rentgenový binární systém Swift J1727.8–1613 a přinesl nové, zásadní objevy.
NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

NASA stanovila nové datum, kdy se člověk vrátí na Měsíc

NASA oznámila další zpoždění v programu Artemis, který má poprvé za více než 50 let vrátit astronauty na Měsíc. Mise plánovaná na rok 2026 se nyní odkládá nejdříve na polovinu roku 2027. I průkopnická mise, během níž měli astronauti obletět Měsíc v září 2025, byla posunuta nejdříve na duben 2026.

Více souvisejících

NASA vesmír, Měsíc Čchang-e 4

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

včera

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy