Íránská raketa selhala, nedokázala vynést družici na oběžnou dráhu

Írán se dnes pokusil vyslat do vesmíru družici, kvůli potížím nosné rakety se ji ale nepodařilo umístit na oběžnou dráhu. Agentura AP uvedla, že raketa zřejmě spadla do Indického oceánu. Prezident Hasan Rúhání minulý týden ohlásil, že Írán má v plánu v nejbližší době vypustit dva satelity s pomocí raket domácí výroby. Spojené státy a další kritici Íránu to označili za porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN, protože Írán využije balistickou technologii. Podle izraelského premiéra Írán o družici lže a dnešní start byl součástí jeho programu mezikontinentálních raket.

"Dnes ráno se podařil start rakety Basír se satelitem Pajám. Bohužel ale satelit nebyl umístněn na oběžnou dráhu," řekl íránský ministr pro telekomunikaci Mohammed Džavád Azarí Džahromí. Raketa podle něj v posledním stadiu letu nedosáhla potřebné rychlosti.

Ministr neobjasnil příčinu potíží, ale řekl, že íránští vědci budou na vývoji dál pracovat. Podle státní televize měla družice obíhat Zemi na dráze vzdálené asi 600 kilometrů. S komentářem "poselství hrdosti, sebedůvěry a vůle íránské mládeže světu" televize odvysílala záběry na raketu, jak mizí ve tmě, avšak nikoli moment jejího selhání.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že Írán svůj vesmírný program zneužívá ke krytí vývoje balistických raket. Tento "nevinný satelit" byl ve skutečnosti prvním stádiem pokusu vystřelit mezikontinentální balistickou raketu, kterou Írán vyvíjí v rozporu s mezinárodními dohodami, řekl premiér.

Raketa odstartovala z vesmírného střediska imáma Chomejního v severní provincii Semnán. Toto středisko spadá pod ministerstvo obrany. Agentura AP napsala, že vzhledem k vzdušnému koridoru střediska je nejpravděpodobnější, že raketa spadla do Indického oceánu.

The launch of #Iran’s #Payam #satellite has failed, thus claiming the regime’s telecom minister.The Payam is one of two satelites Iran was preparing to launch. https://t.co/4oleMOZslV

— Omer Carmi (@CarmiOmer) 15. ledna 2019

Druhý satelit, který Íránci chtěli vypustit, se jmenuje Dústí. Agentura AP píše, že není jasné, do jaké míry dnešní neúspěch ovlivní vyslání druhého satelitu. Džahromí řekl, že se Írán pokusí dostat i tuto družici na oběžnou dráhu, termín ale neupřesnil.

Íránci většinou časují přehlídku své technologie na únor, na nějž připadá výročí islámské revoluce. Letos uplyne od tohoto historického milníku 40. let.

Za úmysl vypustit satelity kritizovala Írán kromě USA také Francie. Podle obou zemí tím Teherán porušuje podmínky rezoluce z roku 2015, která vyzývá Írán, aby osm let nevyvíjel balistické rakety schopné nést jaderné hlavice. Íránci poslali do vesmíru svůj první vědecký a telekomunikační satelit domácí výroby v roce 2009, kdy si Írán připomenul 30. výročí islámské revoluce.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

Více souvisejících

Írán vesmír, Země

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy