Íránská raketa selhala, nedokázala vynést družici na oběžnou dráhu

Írán se dnes pokusil vyslat do vesmíru družici, kvůli potížím nosné rakety se ji ale nepodařilo umístit na oběžnou dráhu. Agentura AP uvedla, že raketa zřejmě spadla do Indického oceánu. Prezident Hasan Rúhání minulý týden ohlásil, že Írán má v plánu v nejbližší době vypustit dva satelity s pomocí raket domácí výroby. Spojené státy a další kritici Íránu to označili za porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN, protože Írán využije balistickou technologii. Podle izraelského premiéra Írán o družici lže a dnešní start byl součástí jeho programu mezikontinentálních raket.

"Dnes ráno se podařil start rakety Basír se satelitem Pajám. Bohužel ale satelit nebyl umístněn na oběžnou dráhu," řekl íránský ministr pro telekomunikaci Mohammed Džavád Azarí Džahromí. Raketa podle něj v posledním stadiu letu nedosáhla potřebné rychlosti.

Ministr neobjasnil příčinu potíží, ale řekl, že íránští vědci budou na vývoji dál pracovat. Podle státní televize měla družice obíhat Zemi na dráze vzdálené asi 600 kilometrů. S komentářem "poselství hrdosti, sebedůvěry a vůle íránské mládeže světu" televize odvysílala záběry na raketu, jak mizí ve tmě, avšak nikoli moment jejího selhání.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že Írán svůj vesmírný program zneužívá ke krytí vývoje balistických raket. Tento "nevinný satelit" byl ve skutečnosti prvním stádiem pokusu vystřelit mezikontinentální balistickou raketu, kterou Írán vyvíjí v rozporu s mezinárodními dohodami, řekl premiér.

Raketa odstartovala z vesmírného střediska imáma Chomejního v severní provincii Semnán. Toto středisko spadá pod ministerstvo obrany. Agentura AP napsala, že vzhledem k vzdušnému koridoru střediska je nejpravděpodobnější, že raketa spadla do Indického oceánu.

The launch of #Iran’s #Payam #satellite has failed, thus claiming the regime’s telecom minister.The Payam is one of two satelites Iran was preparing to launch. https://t.co/4oleMOZslV

— Omer Carmi (@CarmiOmer) 15. ledna 2019

Druhý satelit, který Íránci chtěli vypustit, se jmenuje Dústí. Agentura AP píše, že není jasné, do jaké míry dnešní neúspěch ovlivní vyslání druhého satelitu. Džahromí řekl, že se Írán pokusí dostat i tuto družici na oběžnou dráhu, termín ale neupřesnil.

Íránci většinou časují přehlídku své technologie na únor, na nějž připadá výročí islámské revoluce. Letos uplyne od tohoto historického milníku 40. let.

Za úmysl vypustit satelity kritizovala Írán kromě USA také Francie. Podle obou zemí tím Teherán porušuje podmínky rezoluce z roku 2015, která vyzývá Írán, aby osm let nevyvíjel balistické rakety schopné nést jaderné hlavice. Íránci poslali do vesmíru svůj první vědecký a telekomunikační satelit domácí výroby v roce 2009, kdy si Írán připomenul 30. výročí islámské revoluce.

Související

Více souvisejících

Írán vesmír, Země

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Finále Eurovize 2024 bez Česka. Aiko v semifinále neuspěla

Česko bude chybět mezi 26 zeměmi v sobotním finále Eurovize ve švédském Malmö. Aiko totiž nepostoupila ze čtvrtečního druhého semifinále. Nejlepším českým výsledkem tak zůstává šesté místo Mikolase Josefa z roku 2018. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy