Z Admirála Kuzněcova je šrot? Rusové se chtějí zbavit nejhorší letadlové lodě na světě

Jediná ruská letadlová loď, pojmenovaná Admirál Kuzněcov, bude pravděpodobně vyřazena z provozu. Ve špatném technickém stavu je dlouhodobě a ruské armádě přináší spíše ostudu a posměch, než praktické využití.

Ruská letadlová loď postavená ještě v dobách Sovětského svazu byla poškozena během katastrofy největšího ruského plovoucího suchého doku PD-50 kotvícího u Rosljakova. Na konci loňského roku tam zrovna Admirál Kuzněcov kotvil a byl během události značně poškozen.

Následovala jeho důkladná kontrola, jenže ta potvrdila obavy, že ruská loď není v dobrém technickém stavu. Jenže PD-50 byl jediným vhodným dokem umožňujícím opravu letadlové lodi, a tak je v současnosti problém, jedinou ruskou letadlovou loď uvést do vyhovujícího stavu.

Pozorovatelé zpochybňují smysl dalšího provozu lodi, která se v akci nikdy příliš nevyznamenala. Mnohem více se proslavila doprovodnými remorkéry. Ty loď neustále doprovázejí, protože s technickými problémy Admirála Kuzněcova se počítá dopředu a tak jsou doprovodné lodě připraveny situaci řešit.

Mezi lety 1991 až 2015 vyplula loď do akce pouze 6krát a vysloužila si pověst nejhorší letadlové lodě světa. Během nasazení v Sýrii v roce 2016 během tří týdnu přišla hned o dvě letadla.

Rusové v současnosti přemýšlí o dvou možných budoucích osudech lodi. První z nich je plán problematické plavidlo zcela vyřadit z provozu a ušetřit značné náklady na jeho provoz. Druhou možnosti by bylo udělat z letadlové lodi pouze cvičné plavidlo sloužící k výcviku. Za jakým účelem by výcvik na plavidle probíhal, když další letadlovou lodí ruské ozbrojené síly nedisponují, je otázkou.

Rusové budou pravděpodobně investovat do menších plavidel v rámci své flotily, jako jsou fregaty a jaderné ponorky, než věnovat značné finanční prostředky do plavidla, které působilo armádě problémy již od roku 1990, kdy byl Admirál Kuzněcov uveden do provozu.

Související

Více souvisejících

Rusko Ruská armáda Vojenské lodě letadlová loď Admiral Kuzněcov

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy