Z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě dnes odstartovala raketa soukromé americké společnosti SpaceX Falcon Heavy s nákladem 24 experimentálních družic. Jde o třetí start této rakety a zároveň první, který si objednalo americké ministerstvo obrany. Data shromážděná z mise by měla potvrdit, že raketu Falcon Heavy bude moci v budoucnu Pentagon využívat.
Raketa Falcon Heavy, která je nejsilnějším nosičem současnosti, se vydala na cestu do vesmíru v 02:30 místního času (08:30 SELČ). To je o tři hodiny později, než se původně plánovalo.
Pro dnešní misi Falcon Heavy společnost SpaceX znovu použila dva pomocné vzletové stupně z druhého startu, které se v dubnu v pořádku vrátily na Zemi. Oba pomocné stupně se i dnes úspěšně oddělily od rakety a přistály několik minut po startu v areálu mysu Canaveral. Centrální část prvního stupně rakety Falcon Heavy při dnešním návratu na Zemi minula plovoucí plošinu v Atlantském oceánu, což ale nelze považovat za neočekávanou událost vzhledem k složitosti celého projektu, uvedl SpaceX.
3-2-1… LIFTOFF! ? @SpaceX’s Falcon Heavy rocket launched at 2:30am ET from @NASAKennedy carrying:⏱ an atomic clock for space navigation ?️ a satellite fueled with non-toxic propellant ☀️ missions to study space weatherTune in: https://t.co/ZuxLDtzW9c pic.twitter.com/LvcE27wTmI
— NASA (@NASA) 25. června 2019
Společnost SpaceX vizionáře Elona Muska označila dnešní start rakety za jeden z nejnáročnějších, o který se firma kdy pokusila. Satelity, které raketa vynesla, mají být umístěny na tři různé oběžné dráhy.
Družice patří různým agenturám, včetně amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), amerického Národního úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA), laboratoří amerického ministerstva obrany či univerzit.
Jeden ze satelitů NASA nese atomové hodiny, které Národní úřad pro letectví a vesmír testuje za účelem lepšího a jednoduššího navigování ve vesmíru. Pomocí těchto hodin (Deep Space Atomic Clock) bude kosmická loď pohybující se ve velké vzdálenosti od Země sama o sobě schopna zjistit, kde se nachází. Další družice NASA zase testuje ekologický pohon pro rakety a satelity.
Nosná raketa Falcon Heavy má vypustit i malý satelit americké neziskové organizace Planetary Society, zabývající se výzkumem vesmíru. Vesmírný aparát LightSail bude testovat technologie pro solární plachtění. V budoucnu se počítá s tím, že některé vesmírné sondy budou jako pohon využívat tlak záření dopadajícího na velké odrazivé plochy připomínající plachty lodí. První zkušební let této sondy uskutečnila firma v roce 2015.
Těžká raketa Falcon Heavy, kterou v parametrech pro hmotnost nákladu překonává jen legendární americký Saturn V, vznikla rozšířením menší nosné rakety Falcon 9 o dva pomocné vzletové raketové stupně. Falcon 9 je v prvním stupni vybaven devíti motory, Falcon Heavy jich má trojnásobek.
První testovací let rakety Falcon Heavy provedla společnost Space X loni v únoru. V nákladovém prostoru tehdy měla elektromobil Tesla Roadster, který obíhal po dráze kolem Slunce.
V dubnu podnikla raketa Falcon Heavy svůj první komerční let. Na oběžnou dráhu vynesla saúdskoarabskou telekomunikační družici ArabSat 6A.
Související
SpaceX přišla o centrální část rakety Falcon Heavy, kvůli vlnobití
Raketa Falcon Heavy úspěšně zvládla svůj první komerční let
Falcon Heavy , SpaceX , vesmir , NASA , Elon Musk
Aktuálně se děje
včera
Dvě procenta HDP na obranu nestačí? Italové ukázali, že lze být uvědomělý spojenec a zároveň obejít pravidla
včera
Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy
včera
Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině
včera
Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil
včera
Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah
včera
Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo
včera
Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu
včera
Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?
včera
Zemřel Jean-Marie Le Pen
včera
Nevyzpytatelné počasí v Česku. Meteorologové upozornili na první letošní bouřku
včera
Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí
včera
Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?
včera
Ruské síly údajně obsadily strategické frontové město Kurachove
včera
Protiteroristická akce na Slovensku. Policie uklidňuje veřejnost
včera
Česko bude mít nového nejvyššího žalobce. Stříž se rozhodl rezignovat
včera
Virus v Číně děsí svět. Experti uklidňují veřejnost a vysvětlují, o co jde
včera
Severní Korea označila Junovo stanné právo za šílené. A odpálila hypersonickou raketu
včera
Oblast Tibetu zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou desítky
včera
Počasí o víkendu jako stvořené k lyžování? V Česku opět nasněží
6. ledna 2025 21:57
Rumunsko a Bulharsko vstoupily do Schengenského prostoru. Mohlo být načasování ještě horší?
Migrační krize a pandemie onemocnění covid-19 změnily Schengenský prostor z účinného a oblíbeného nástroje na zdroj politických neshod. Rumuni a Bulhaři zažili velké problémy ve snaze se k němu připojit, což se jim nakonec povedlo v době nejkritičtější. Pomohlo jim k tomu Rakousko, které koncem roku zvedlo své veto a toto rozšíření umožnilo.
Zdroj: Jakub Jurek