Z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě dnes odstartovala raketa soukromé americké společnosti SpaceX Falcon Heavy s nákladem 24 experimentálních družic. Jde o třetí start této rakety a zároveň první, který si objednalo americké ministerstvo obrany. Data shromážděná z mise by měla potvrdit, že raketu Falcon Heavy bude moci v budoucnu Pentagon využívat.
Raketa Falcon Heavy, která je nejsilnějším nosičem současnosti, se vydala na cestu do vesmíru v 02:30 místního času (08:30 SELČ). To je o tři hodiny později, než se původně plánovalo.
Pro dnešní misi Falcon Heavy společnost SpaceX znovu použila dva pomocné vzletové stupně z druhého startu, které se v dubnu v pořádku vrátily na Zemi. Oba pomocné stupně se i dnes úspěšně oddělily od rakety a přistály několik minut po startu v areálu mysu Canaveral. Centrální část prvního stupně rakety Falcon Heavy při dnešním návratu na Zemi minula plovoucí plošinu v Atlantském oceánu, což ale nelze považovat za neočekávanou událost vzhledem k složitosti celého projektu, uvedl SpaceX.
3-2-1… LIFTOFF! ? @SpaceX’s Falcon Heavy rocket launched at 2:30am ET from @NASAKennedy carrying:⏱ an atomic clock for space navigation ?️ a satellite fueled with non-toxic propellant ☀️ missions to study space weatherTune in: https://t.co/ZuxLDtzW9c pic.twitter.com/LvcE27wTmI
— NASA (@NASA) 25. června 2019
Společnost SpaceX vizionáře Elona Muska označila dnešní start rakety za jeden z nejnáročnějších, o který se firma kdy pokusila. Satelity, které raketa vynesla, mají být umístěny na tři různé oběžné dráhy.
Družice patří různým agenturám, včetně amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), amerického Národního úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA), laboratoří amerického ministerstva obrany či univerzit.
Jeden ze satelitů NASA nese atomové hodiny, které Národní úřad pro letectví a vesmír testuje za účelem lepšího a jednoduššího navigování ve vesmíru. Pomocí těchto hodin (Deep Space Atomic Clock) bude kosmická loď pohybující se ve velké vzdálenosti od Země sama o sobě schopna zjistit, kde se nachází. Další družice NASA zase testuje ekologický pohon pro rakety a satelity.
Nosná raketa Falcon Heavy má vypustit i malý satelit americké neziskové organizace Planetary Society, zabývající se výzkumem vesmíru. Vesmírný aparát LightSail bude testovat technologie pro solární plachtění. V budoucnu se počítá s tím, že některé vesmírné sondy budou jako pohon využívat tlak záření dopadajícího na velké odrazivé plochy připomínající plachty lodí. První zkušební let této sondy uskutečnila firma v roce 2015.
Těžká raketa Falcon Heavy, kterou v parametrech pro hmotnost nákladu překonává jen legendární americký Saturn V, vznikla rozšířením menší nosné rakety Falcon 9 o dva pomocné vzletové raketové stupně. Falcon 9 je v prvním stupni vybaven devíti motory, Falcon Heavy jich má trojnásobek.
První testovací let rakety Falcon Heavy provedla společnost Space X loni v únoru. V nákladovém prostoru tehdy měla elektromobil Tesla Roadster, který obíhal po dráze kolem Slunce.
V dubnu podnikla raketa Falcon Heavy svůj první komerční let. Na oběžnou dráhu vynesla saúdskoarabskou telekomunikační družici ArabSat 6A.
Související
SpaceX přišla o centrální část rakety Falcon Heavy, kvůli vlnobití
Raketa Falcon Heavy úspěšně zvládla svůj první komerční let
Falcon Heavy , SpaceX , vesmir , NASA , Elon Musk
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák