Nejsilnější raketa potřetí odstartovala do vesmíru, nese 24 satelitů

Z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě dnes odstartovala raketa soukromé americké společnosti SpaceX Falcon Heavy s nákladem 24 experimentálních družic. Jde o třetí start této rakety a zároveň první, který si objednalo americké ministerstvo obrany. Data shromážděná z mise by měla potvrdit, že raketu Falcon Heavy bude moci v budoucnu Pentagon využívat.

Raketa Falcon Heavy, která je nejsilnějším nosičem současnosti, se vydala na cestu do vesmíru v 02:30 místního času (08:30 SELČ). To je o tři hodiny později, než se původně plánovalo.

Pro dnešní misi Falcon Heavy společnost SpaceX znovu použila dva pomocné vzletové stupně z druhého startu, které se v dubnu v pořádku vrátily na Zemi. Oba pomocné stupně se i dnes úspěšně oddělily od rakety a přistály několik minut po startu v areálu mysu Canaveral. Centrální část prvního stupně rakety Falcon Heavy při dnešním návratu na Zemi minula plovoucí plošinu v Atlantském oceánu, což ale nelze považovat za neočekávanou událost vzhledem k složitosti celého projektu, uvedl SpaceX.

3-2-1… LIFTOFF! ? @SpaceX’s Falcon Heavy rocket launched at 2:30am ET from @NASAKennedy carrying:⏱ an atomic clock for space navigation ?️ a satellite fueled with non-toxic propellant ☀️ missions to study space weatherTune in: https://t.co/ZuxLDtzW9c pic.twitter.com/LvcE27wTmI

— NASA (@NASA) 25. června 2019

Společnost SpaceX vizionáře Elona Muska označila dnešní start rakety za jeden z nejnáročnějších, o který se firma kdy pokusila. Satelity, které raketa vynesla, mají být umístěny na tři různé oběžné dráhy.

Družice patří různým agenturám, včetně amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), amerického Národního úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA), laboratoří amerického ministerstva obrany či univerzit.

Jeden ze satelitů NASA nese atomové hodiny, které Národní úřad pro letectví a vesmír testuje za účelem lepšího a jednoduššího navigování ve vesmíru. Pomocí těchto hodin (Deep Space Atomic Clock) bude kosmická loď pohybující se ve velké vzdálenosti od Země sama o sobě schopna zjistit, kde se nachází. Další družice NASA zase testuje ekologický pohon pro rakety a satelity.

Nosná raketa Falcon Heavy má vypustit i malý satelit americké neziskové organizace Planetary Society, zabývající se výzkumem vesmíru. Vesmírný aparát LightSail bude testovat technologie pro solární plachtění. V budoucnu se počítá s tím, že některé vesmírné sondy budou jako pohon využívat tlak záření dopadajícího na velké odrazivé plochy připomínající plachty lodí. První zkušební let této sondy uskutečnila firma v roce 2015.

Těžká raketa Falcon Heavy, kterou v parametrech pro hmotnost nákladu překonává jen legendární americký Saturn V, vznikla rozšířením menší nosné rakety Falcon 9 o dva pomocné vzletové raketové stupně. Falcon 9 je v prvním stupni vybaven devíti motory, Falcon Heavy jich má trojnásobek.

První testovací let rakety Falcon Heavy provedla společnost Space X loni v únoru. V nákladovém prostoru tehdy měla elektromobil Tesla Roadster, který obíhal po dráze kolem Slunce.

V dubnu podnikla raketa Falcon Heavy svůj první komerční let. Na oběžnou dráhu vynesla saúdskoarabskou telekomunikační družici ArabSat 6A.

Související

Falcon Heavy

SpaceX přišla o centrální část rakety Falcon Heavy, kvůli vlnobití

Soukromá americká kosmická společnost SpaceX kvůli rozbouřenému moři přišla o centrální část prvního stupně rakety Falcon Heavy. Stupeň po pátečním úspěšném startu sice přistál na plovoucí plošině v Atlantickém oceánu, při plavbě zpět do kosmického střediska na Mysu Canaveral se ale nakonec kvůli velkým vlnám převrátil. Server The Verge poznamenal, že stupeň nakonec spadl do oceánu.
Falcon Heavy

Raketa Falcon Heavy úspěšně zvládla svůj první komerční let

Z floridského Mysu Canaveral dnes úspěšně odstartovala těžká raketa Falcon Heavy společnosti SpaceX, která podnikla svůj první komerční let. Na oběžnou dráhu vynesla saúdskoarabskou telekomunikační družici ArabSat 6A, oznámila agentura AP. První testovací let rakety Falcon Heavy, která je nejsilnějším nosičem současnosti, provedla soukromá americká společnost vizionáře Elona Muska loni v únoru. V nákladovém prostoru tehdy měla elektromobil Tesla Roadster, který obíhal po dráze kolem Slunce.

Více souvisejících

Falcon Heavy SpaceX vesmir NASA Elon Musk

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

včera

Donald Trump

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump

Prezident Donald Trump uvedl v rozhovoru pro magazín The Atlantic, že ruský prezident Vladimir Putin „bude v pohodě“ při mírových jednáních mezi Kremlem a Ukrajinou. Tento výrok přichází v době, kdy Kreml oznámil třídenní příměří v rámci pokračující války.

včera

včera

Tesla, Photo by Bram Van Oost

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci

Tesla se nachází v jedné z nejtěžších krizí své existence. Firma čelí propadu prodejů, dramatickému poklesu zisků, ztrátám tržní hodnoty a narůstající veřejné kritice. Model Cybertruck se ukázal jako neúspěch a situace je ještě vážnější, než naznačují první zprávy, varuje CNN.

včera

Vladimir Putin

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí oznámil, že Rusko jednostranně vyhlásí třídenní příměří na Ukrajině, které má vstoupit v platnost příští měsíc. Ukrajinští představitelé však přijali toto gesto se značnou skepsí a vyzvali Kreml, aby okamžitě souhlasil s delším příměřím, jež navrhuje Spojené státy.

včera

António Costa

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo

Masivní výpadek elektřiny, který v pondělí zasáhl rozsáhlé oblasti Španělska a Portugalska, nadále ochromuje dopravu, letiště i železniční spojení. Evropské autority vyloučily, že by šlo o kybernetický útok, podle portugalské společnosti REN způsobil masivní výpadek proudu vzácný meteorologický jev ve španělském vnitrozemí způsobený extrémními teplotními výkyvy. 

včera

V tunelech španělského metra není bez baterek téměř vidět

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku

Španělsko a Portugalsko zažívají jeden z největších výpadků elektřiny v moderní historii. Miliony lidí zůstaly bez proudu, doprava je paralyzovaná, letiště přestala fungovat a také železniční i městská hromadná doprava byla přerušena. Mezitím se internetem šíří dezinformace o příčinách incidentu, které však oficiální místa vyvracejí, píše CNN.

Aktualizováno včera

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok

Jak se Rusko připravuje na jarní fázi své invaze, ukrajinská armáda věří, že jejich rychle rostoucí dronové síly způsobí útočníkům těžké ztráty. Podle hlavního velitele Oleksandra Syrského ruská ofenziva de facto už začala. Navzdory obrovským ztrátám, které dosahovaly na podzim 2024 až 1 500 vojáků denně, Moskva nadále sází na taktiku vyčerpávajících frontálních útoků.

včera

včera

včera

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

včera

Překvapení pro celý svět: Kardinálové jsou hvězdy sociálních sítí, o papeže se nejvíce zajímá generace Z

Blížící se volba papeže se stala nečekaným fenoménem mezi příslušníky generace Z. Zatímco dříve šlo o uzavřený a vážný obřad, letošní konkláve se proměnilo v popkulturní událost — na sociálních sítích podle webu Politico kolují memy, videa a vášnivé debaty o kandidátech na nového papeže.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy