Atlantis - "šrot" létající ve vesmíru

Praha - Atlantis udělá tečku za érou amerických raketoplánů. Vesmírná loď, postavená v roce 1980, poletí v červenci na oběžnou dráhu.

Bude to 135. a poslední let některé z lodí flotily raketoplánů NASA. Atlantis ve středu přivezli k rampě Kennedyho vesmírného centra. Tam ho vztyčí nosem k nebi a budou připravovat k misi, která se stane labutí písní jedné epochy vesmírných letů. Okřídlené koráby americké vesmírné agentury po něm skončí v muzeích. Zatím nebudou mít následovníky. Pouze jejich menší bezpilotní verzi bude používat Pentagon - patrně ke špionáži.

Někteří experti však mají za to, že raketoplány NASA měly skončit už před mnoha lety, protože do vesmíru "ojetiny" nepatří“. Pokud by Američané na Atlantis nahlíželi jako na obyčejný automobil, už dávno by nelétal - propadl by u technické kontroly. Některé klíčové díly Atlantisu překročily plánovanou dobu životnosti a měly být dávno vyměněny. Atlantis podstoupil 165 modifikací a úprav. Avšak leckdy to bylo jen "látání děr". Ve vesmíru nicméně silniční pravidla neplatí. S nadsázkou řečeno - můžete tam vyrazit s kdejakým "šrotem". Atlantis, který ve vesmíru urazil 190 milionů kilometrů, nelétá na plný výkon. Před pěti lety například překročily plánovanou životnost nádrže na helium a dusík a technici varovali, že nemohou ručit za to, že při plném výkonu se neroztrhnou nebo dokonce nevybuchnou, což by mohlo mít fatální důsledky. Firma, která nádrže sloužící k tlakování paliva vyrobila, už neexistuje. NASA tedy měla zadat výrobu nových nádrží jiné společnosti, odzkoušet je a teprve poté Atlantis postavit na rampu. To je však nákladná a zdlouhavá procedura. Vedení vesmírné agentury proto uvažovalo o tom, že Atlantis natrvalo zaparkuje v hangáru a bude ho používat jako zdroj náhradních dílů pro zbývající dvě lodě - Discovery a Endeavour. Nakonec však NASA dospěla k tomu, že dva raketoplány by plán zbývajících misí nezvládly. A tak povolala Atlantis zpět do služby. Rozhodla ale, že palivo bude během příprav k letu tlakováno pouze na 80 procent, aby se snížilo riziko výbuchu nádrží. Až krátce před startem bude stlačeno na 100 procent. V té chvíli však musí z okolí rampy zmizet všechen pozemní personál – pro případ exploze. Astronauti přirozeně kabinu opustit nemohou.

Ať nikdo neříká, že lety do vesmíru se staly rutinou a astronauti nejsou hrdinové! 

To jsou základní data Atlantisu: • Konstrukce raketoplánu Atlantis pochází z počátku 70. let minulého století. Dohodu o zakázce na výrobu vesmírné lodě uzavřela NASA s firmou Rockwell International (hlavním kontraktorem) 29. ledna 1979.

• Výroba byla zahájena v roce 1980. V dubnu 1985 byl raketoplán dopraven na mys Canaveral.

• Jméno Atlantis dostal po první americké oceánografické lodi, dvoustěžňové plachetnici, kterou v letech 1930 až 1966 provozoval institut Woods Hole Oceanographic.

• K prvnímu letu do vesmíru odstartoval Atlantis 3. října 1985. Zatím poslední (32.) let absolvoval ve dnech 14. až 26. května 2010. • Atlantis je čtvrtým vyrobeným raketoplánem - po Columbii, Challengeru a Discovery. Po něm byl ještě vyroben Endeavour. Challenger explodoval 28. ledna 1986 krátce po startu, Columbia se rozpadla 1. února 2003 při sestupu do ovzduší. • Během své kariéry Atlantis vynesl na oběžnou dráhu sondy Magellan a Galileo. Vozil součástky a zásoby na stanice Mir a ISS.

Související

Více souvisejících

raketoplán

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy