Atlantis přistál na ISS, naposledy

Oběžná dráha - Raketoplán Atlantis v neděli zaparkoval na oběžné dráze v doku mezinárodní stanice ISS, informuje americká vesmírná agentura NASA na svém webu. Bylo to poslední přistání raketoplánu na stanici.

Kapitán Chris Ferguson dosedl s Atlantisem do doku v 17.07 SELČ. Předcházel tomu manévr, který je pokládán za mimořádně obtížný.

Raketoplán nejprve přiletěl 200 metrů pod stanici. Z tohoto místa Ferguson pomocí manévrovacích motorů zahájil s Atlantisem zpětné salto, jemuž se v NASA říká Rendezvous pitch maneuver.

Loď se během něj otočila o 180 stupňů. Nakonec kapitán vedl Atlantis do doku stanice, kde musel zaparkovat s maximální odchylkou tři palce, to je 7,5 centimetru.

V 18.47 SELČ se otevřel průchod mezi Atlantisem a ISS. Krátce nato NASA na svém webu vydala fotografie, na nichž se členové obou posádek vítají.

V raketoplánu kromě kapitána Fergusona letí pilot Doug Hurley a specialisté Rex Walheim a Sandy Magnusonová. Posádku ISS tvoří Rusové Sergej Volkov, Andrej Borisenko a Alexandr Samokuťajev, Američané Ronald Garan a Michael Fossum a Japonec Satoši Furukawa.

Atlantis v neděli letí třetím dnem ve vesmíru. Jeho třiatřicátá expedice uzavře tři desetiletí trvající éru raketoplánů NASA - po 135 letech těchto lodí do vesmíru.

Během rendezvous posádka ISS fotografovala destičky tepelného štítu na břiše raketoplánu. Snímky vyhodnotí v řídícím centru letu. NASA bude zjišťovat, zda některé z destiček nebyly při startu poškozeny.

Tato inspekce je v plánu letů raketoplánů od havárie Columbie v roce 2003. Columbie se rozpadla při návratu do atmosféry. Důvodem bylo poškození destiček při startu.

Atlantis přivezl na ISS vědecké přístroje, skladovací modul Raffaello a zásoby na celý rok. Náklad na Zemi vážil tři tuny.

Stanice je umístěna na oběžné dráze Země ve výšce kolem 350 kilometrů. V době přistání Atlantisu letěla nad Novým Zélandem.

Montáž stanice dokončili letos v květnu po 12 letech astronauti z raketoplánu Endeavour.

ISS, na jejíž stavbě se podílelo 16 zemí, by na Zemi vážila 455 000 kilogramů. Její hodnotu odhaduje NASA na 100 miliard dolarů, to je 1,7 bilionu korun.

Atlantis přistál na ISS dvanáctkrát. Celkem raketoplány parkovaly na stanici šestačtyřicetkrát.

Související

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.
Vesmírná loď Crew Dragon 2

NASA zahájila záchrannou misi pro posádku Starlineru

Odstartovala mise, která je důležitá pro uvízlou posádku lodi Starliner. Z mysu Canaveral na Floridě v sobotu odstartovala raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon společnosti SpaceX, na jejíž palubě jsou Američan Nick Hague a Rus Alexandr Gorbunov. Cílem je Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). O zahájení mise informovala NASA. 

Více souvisejících

ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) raketoplán

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy