Datový provoz v mobilních sítích loni vzrostl až o 71 procent

Objem přenesených dat v tuzemských mobilních sítích se loni zvýšil o 66 až 71 procent. Provoz v pevných sítích se pak zvýšil o třetinu až polovinu. Důvodem byla nejen omezení související s koronavirovou krizí, kdy se výuka přesunula do domácností a část lidí pracovala z domova, ale i rostoucí využití chytrých mobilních telefonů a zlevňování datových tarifů. Vyplývá to z informací operátorů.

Síť O2 zaznamenala v době zvýšené práce z domova a distanční výuky nárůst fixního datového provozu o 54 procent, mobilního dokonce o 70 procent. "Největšími tahouny provozu byly ale služby streamující video, tedy O2 TV, Netflix, YouTube a podobně. Rekordní datový provoz jsme zaznamenali také na komunikačních platformách, jakými jsou MS Teams, Skype, Zoom nebo Google Meet," uvedla mluvčí firmy Kateřina Mikšovská.

Objem mobilních dat v síti T-Mobilu meziročně vzrostl o 66 procent na více než 166.000 TB. Datový provoz včetně služeb pevného bezdrátového internetu pak dosáhl téměř 451.000 TB, což znamenalo růst o 44 procent proti roku 2019.

Vodafone zaznamenal nárůst objemu přenesených mobilních dat o 71 procent. Jeho kabelová síť, kterou získala od UPC, pak zvýšila objem dat o 30 procent. "Vliv samozřejmě měl i koronavirus a situace, kdy se lidé místo osobního setkání mohli potkávat a domlouvat jen vzdáleně. Musím ale zdůraznit, že datové objemy rostou stabilně. Důvodem je například to, že ve společnosti už roky přibývá chytrých mobilních telefonů, zvyšuje se jejich výkonnost a tím i přenesený objem dat. Stejně tak přibývají i aplikace pro chytré telefony a zvyšuje se jejich datová náročnost," podotkl mluvčí firmy Ondřej Luštinec.

V letošním roce operátoři očekávají ještě rychlejší dynamiku růstu. Záležet bude nejen na vývoji pandemie, ale i na spotřebním chování zákazníků, nových službách, které budou přicházet na trh, i na novinkách v průmyslu. "Již nyní investujeme do technologických inovací, jakými jsou například sítě páté generace. K významnému zrychlení přispějí také další investice do optických přípojek, a to nejen v rámci nových developerských projektů. V plánu je i zasíťování stávající zástavby, zejména velkých sídlišť," shrnula mluvčí O2 Mikšovská.

9. září 2024 20:54

Apple odhalil nový iPhone 16

Související

Více souvisejících

Mobilní operátoři mobily

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Richard Turcsányi

Čína chce přetvořit systém tak, aby jí vyhovoval. Expert pro EZ odhalil vztahy Trumpa s Pekingem

Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vylíčil čínský přístup ke zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Také popsal, jak se bude Trump chovat k Číně. „Trump v Bílém domě je pro všechny rizikem, protože je velkou neznámou a nikdo dopředu neví, co udělá a co se stane,“ říká.

před 4 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Kdo povede USA? Kolem Trumpa se začíná formovat jeho "elita"

Po svém vítězství v prezidentských volbách začal Donald Trump utvářet tým, který odráží jeho přísný postoj "Make America Great Again" (MAGA). Jeho vláda by se mohla stát jednou z nejpravicovějších administrativ v moderní historii USA, zaměřenou na Washingtonské elity, nelegální migranty a posílení zásady „America First“.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Policie Austrálie

Pobodal 16 lidí za pouhé tři minuty. Vrah v Austrálii zabil i batole

Joel Cauchi potřeboval podle BBC pouhé tři minuty na to, aby smrtelně pobodal šest lidí a dalších deset zranil během vražedného běsnění v oblíbeném nákupním centru v Sydney. Podrobnosti hrůzného řádění odhalilo vyšetřování útoku, které probíhá před soudem Nového Jižního Walesu.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Marie Benešová

Zemřela bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová

Ve věku 76 let zemřela Marie Benešová, bývalá ministryně spravedlnosti a výrazná osobnost české politické scény. Podle České televize to potvrdila to bývalá hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová a na sociální síti X to uvedl předseda Rady ČTK David Soukup. 

včera

včera

Ilustrační foto

COP29: První den se sešly tisíce politiků a diplomatů, dorazil i Tálibán

Na klimatické konferenci COP29 v ázerbájdžánském Baku se první den setkaly tisíce politiků, vyjednávačů, vědců a aktivistů z téměř 200 zemí světa, aby jednaly o dalších krocích v boji proti klimatickým změnám. Přestože všechny země sdílejí společný cíl zmírnit klimatické dopady, rozdíly v prioritách a zájmech zpomalují dosažení konsensu. 

včera

Velryby, ilustrační fotografie

COP29: Velrybáři nejsou jedinou hrozbou. Keporkaky decimují i změny počasí

Historie komerčního lovu velryb ve 20. století měla ničivé dopady na populace keporkaků, přičemž nejtvrději byly zasaženy v Tichomoří. V 80. letech minulého století se počet keporkaků v severním Pacifiku snížil na méně než 1 000 jedinců, což vyvolalo obavy o budoucnost těchto majestátních zvířat. Nyní ale do hry vstupuje nová hrozba.

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Třeba Trump překvapí? Francouzi zatím neztrácení naději

Francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot v pondělí varoval před unáhlenými závěry ohledně budoucí politiky Spojených států pod vedením nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa, zejména pokud jde o jeho přístup k ukrajinské otázce a možnost dohody s Ruskem, která by mohla ohrozit zájmy Ukrajiny. 

včera

Skrytá stránka diskuzí o počasí: Státy si vzájemně nerozumí, budoucnost světa závisí na neviditelném povolání

Na klimatických summitech OSN, kde se vyjednává o budoucnosti klimatu, je každé slovo nesmírně důležité. Překladatelé zde čelí výzvám, jako je nejednoznačnost odborných termínů nebo problematické používání metafor, kdy musí zajistit, aby nuance a záměr původních sdělení zůstaly co nejvíce zachovány.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy