Velký říční nákladní člun vybavený prapodivnou zahnutou bariérou zachycuje odpad v ústí malajské řeky, aby zabránil jeho šíření do moře. Zařízení nazvané Interceptor je novou zbraní proti pronikání plastů do oceánů, píše agentura AFP.
Do moří se podle americké nevládní organizace Ocean Conservancy dostane ročně na osm milionů tun plastů, počínaje brčky a konče obaly a dalším odpadem. Takový odpad ohrožuje mnoho mořských živočichů a znečišťuje dříve panenské lokality. Problém se velmi výrazně projevuje hlavně v jihovýchodní Asii.
Nizozemská nevládní organizace The Ocean Cleanup proto přišla s neobvyklým řešením. Interceptor je 24 metrů dlouhá loď, podobná nákladnímu člunu. Vybavena je bariérou, do níž zachycuje odpad plovoucí ve vodě. Odpad, tedy převážně plasty, je poté nahrnut k rampě vlečného nákladního člunu a běžící pás jej tam přesune do beden na odpadky.
Interceptor je dle serveru dezeen.com poháněn solární energií a je zcela autonomní. Denně může podle konstruktérů nasbírat až 50 tun odpadu.
Loni v říjnu bylo zařízení umístěno na velmi znečištěnou řeku Klang, která protéká malajskou metropolí Kuala Lumpur a ústí do moře v Malackém průlivu.
Asociace Ocean Cleanup spolupracuje s místní společností Landasan Lumayan, která se snaží vyčistit řeku už od roku 2016 a nyní začíná mít úspěch.
"Řeka Klang byla jako stoka plná odpadu. Ani jí už nemohly proplouvat lodě, tolik v ní bylo plastů," vysvětluje ředitel malajské společnosti Syaiful Azmen Nordin. "Dnes můžete vidět, že řeka už plovoucí odpad nenese," dodává.
Nizozemská organizace doufá, že její projekt bude mít významný dopad. Odhaduje, že 80 procent plastového odpadu se do oceánů dostane právě z řek.
Podle internetových stánek organizace odplaví jen vody řeky Klang každoročně do moře více než 15.000 tun plastů. Vodní tok tak patří k 50 největším znečišťovatelům moří na světě.
The Ocean Cleanup si stanovila jako cíl vybavit svým zařízením tisícovku řek, které jsou největším zdrojem znečištění na světě. "Víme, že tento cíl je ambiciózní, ale je to nezbytné," říká mluvčí organizace Joost Dubois. The Ocean Cleanup doufá, že se jí do pěti let podaří vyřešit velkou část problému se znečišťováním moří plasty.
Je to však obrovský úkol. Organizace dosud vyrobila čtyři lodě, z nichž každá stojí 700.000 eur (17,5 milionu Kč) a tato cena by měla ještě vzrůst.
Jedno zařízení bylo umístěno v Malajsii, jiné v Jakartě v sousední Indonésii a další mají být rozmístěna ve Vietnamu a v Dominikánské republice.
V Malajsii je na řece Klang dlouhé 120 kilometrů rozmístěno ještě dalších sedm plovoucích bariér. Zachycený odpad končí zatím na skládkách, ale už se pracuje na tom, aby z něho byly vyjmuty recyklovatelné prvky.
Za čtyři roky bylo z řeky vyloveno asi 50.000 tun odpadu. "Našli jsme tu pneumatiky, plyšové medvídky a dokonce mrtvá zvířata, ale většinou šlo o plast," konstatuje Syaiful Azmen Nordin.
"Někteří lidé nechápou, jaký dopad může mít odhazování odpadků. Jestliže změníme své chování, můžeme přispět k tomu, aby byly řeky čistší," dodává.
15. července 2025 19:17
Nečekaný objev: Umělá inteligence může výrazně zvýšit pravděpodobnost další pandemie
Související

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Jako z hollywoodského trháku. Trosečníky na ostrově zachránil nápis z palmových listů
Moře , plasty , Ocean Cleanup , Malajsie , Ekologie
Aktuálně se děje
před 25 minutami

Volby by ovládlo hnutí ANO, Spolu ztrácí kvůli bitcoinové aféře. Piráti a Stačilo! mají rekordní úspěch
před 1 hodinou

Evropa otevírá dveře ruské propagandě. Prokremelští umělci se vracejí na evropská pódia
před 2 hodinami

Trump přichází o příznivce. Jeho podpora v USA rapidně klesá
před 3 hodinami

Aspenské bezpečnostní fórum: Trump vytváří nový světový řád, elity to přijímají s obavami i rezignací
před 4 hodinami

Metropole vyschlá na prach? Poprvé v moderní historii se hlavní město ocitne bez vody
před 6 hodinami

Palestinci sedí na masivním nalezišti. Expert popsal, jak by z něj mohli profitovat, kdyby jim to svět dovolil
před 7 hodinami

Počasí dnes ve znamení tropů. Zítra se budou teploty lišit až o 14 stupňů
včera

FT: Zelenskyj čelí obviněním z autoritářských praktik
včera

Krize v EU: Zdravotnické neziskovky přicházejí o finance, roste strach o demokratické fungování Unie
včera

V zátoce Ha Long se potopila turistická loď, mezi desítkami mrtvých jsou děti
včera

Auto projelo v LA davem lidí. Zraněných je nejméně 30 lidí
včera

Netanjahu uvažuje o předčasných volbách. Přesvědčí Izraelce, že vyhrává válku?
včera

Co bude, až vyprší Trumpovo ultimátum Rusku? Podle ekonoma mají USA jen omezené možnosti
včera

Změny ve fotbalové Spartě. Jejím novým kapitánem je Haraslín, Wiesner odchází do USA
včera

Ostravský obránce Frydrych si musí trest za ostrý faul na Klimenta odpykat až do konce
včera

Odejde z Leverkusenu i Schick? O českého kanonýra projevil zájem AC Milán
včera

Lyon se vrátil do francouzské ligy i do pohárů. V Anglii se proti rozhodnutí UEFA bouří
včera

Bývalému fotbalistovi a šéfu UEFA Platinimu odcizili zloději až dvacet trofejí
včera

Dva roky do války. Rusko a Čína rozpoutají konflikty v Evropě a Tichomoří, varuje šéf sil NATO
včera
Proč jsou cizinci levnou pracovní silou? Studie odpověděla na ožehavou otázku
Zatímco mnoho západních zemí čelí stárnutí populace, nízké porodnosti a nedostatku pracovní síly, efektivní integrace imigrantů se stává klíčovou výzvou. Nová studie tří profesorů sociologie – z univerzit v Oslu, Kalifornii a na IESE Business School ve Španělsku – nyní přináší alarmující zjištění: imigranti v Evropě a Severní Americe vydělávají v průměru o 17,9 % méně než lidé narození v dané zemi. Hlavní příčinou přitom není nedostatek kvalifikace, ale omezený přístup k lépe placeným pracovním místům.
Zdroj: Libor Novák