Nová nákladní loď SpaceX Cargo Dragon úspěšně přistála na ISS

Nová nákladní loď společnosti SpaceX Cargo Dragon úspěšně přistála na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Na orbitální komplex dopravila materiál pro řadu vědeckých experimentů, novou přechodovou komoru, ale také vánoční dárky a svátečního krocana pro posádku.

Cargo Dragon je nepilotovanou verzí kosmického přepravního prostředku firmy SpaceX, jehož pilotovanou variantou je Crew Dragon určený pro dopravu lidí. Nový nákladní Dragon z pilotované verze vychází a je jí podobný, ale také se v mnohém liší, stejně jako od svého nákladního předchůdce.

V současné době na stanici kotví dva Dragony. Kromě Cargo Dragonu, který přistál dnes, je k orbitálnímu komplexu připojený i Crew Dragon, s nímž v listopadu přiletěli čtyři astronauti - tři Američané a Japonec. Spolu s nimi orbitální komplex obývají i dva ruští kosmonauti.

Mezi nákladem, který Cargo Dragon na ISS dopravil, je směs vzorků a mikrobů, jež budou využity k experimentům souvisejícím s takzvanou biotěžbou (biomining). Jde o to, že určité mikroby tvoří vrstvy na povrchu horniny, které mohou uvolňovat potřebné kovy a minerály.

Interakce mikrobů a hornin mají mnoho potenciálních využití při průzkumu vesmíru a stavbách mimo Zemi. Mikroby by podle vědců mohly například rozložit kameny na půdu pro růst rostlin nebo extrahovat prvky užitečné pro systémy podpory života a výrobu léčiv. Doprava materiálu do vesmíru je drahá a energeticky náročná, a proto biotěžba může přispět k získávání surovin na místě jejich spotřeby.

Další materiál dopravený Cargo Dragonem je například určený k pokusům, jejichž výsledky by podle americké vesmírné agentury NASA mohly přispět k novému pochopení problémů se srdcem u pacientů na Zemi. Mohly by také pomoci najít nové způsoby léčby a podpořit vývoj screeningových opatření k předpovědi kardiovaskulárního rizika před letem do vesmíru.

Jiné chystané experimenty jsou zaměřené na schopnost komerčně dostupných zařízení poskytovat rychlé a přesné počty celkových a diferencovaných bílých krvinek v podmínkách mikrogravitace. Ověření schopnosti autonomní analýzy krve na vesmírné stanici by mohlo zlepšit zdravotní péči na Zemi a být důležitým krokem k zajištění zdravotních potřeb členů posádky na budoucích misích.

Cargo Dragon na oběžnou dráhu rovněž vynesl modul vzduchové komory Bishop Airlock. Jde o první stálý komerční doplněk infrastruktury Mezinárodní vesmírné stanice. Bishop Airlock nabízí podle hlavního výrobce modulu, firmy Nanoracks, pětinásobek aktuálního objemu materiálu, který lze dnes přesunovat do vesmírné stanice a ven z ní. Tuto vzduchovou komoru lze využít k vypouštění různých nákladů, jako jsou například minisatelity CubeSat, k přemísťování externě namontovaných zařízení a materiálů, k odhazování odpadu nebo k náhradě vyměnitelných vnějších modulárních součástí stanice, jako jsou třeba čerpadla.

Související

Vesmírná loď Crew Dragon 2

NASA zahájila záchrannou misi pro posádku Starlineru

Odstartovala mise, která je důležitá pro uvízlou posádku lodi Starliner. Z mysu Canaveral na Floridě v sobotu odstartovala raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon společnosti SpaceX, na jejíž palubě jsou Američan Nick Hague a Rus Alexandr Gorbunov. Cílem je Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). O zahájení mise informovala NASA. 

Více souvisejících

SpaceX ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy