Velká záhada lidského těla rozluštěna?

Londýn – Ve srovnání se zbytkem zvířecí říše je lidská tvář prakticky zbavena ochlupení. Jistě, mužům rostou vousy, ale i ten nejzarostlejší pirát má stále značnou část obličeje holou. Proč tak tomu je? O vysvětlení se pro BBC pokusil evoluční biolog a odborník na chování zvířat Jason G Goldman.

Dosud se mezi vědci vede vášnivá debata, proč člověk ztratil ochlupení. Někteří se domnívají, že nás to zbavilo parazitů, a tím jsme se stali přitažlivějšími pro opačné pohlaví. Jiní odborníci pak tvrdí, že ztráta srsti člověku usnadnila termoregulaci, když vyšel ze stínu lesa a vydal se na slunné savany. Pak je skupina vědců, podle nichž je člověk vlastně „juvenilní opice", čemuž odpovídá i mladiství vzhled včetně nevyvinutého ochlupení.

Se zajímavou teorií přišel Mark Changizi, neurobilog z Bostonu. Ten tvrdí, že lidé přišli o většinu ochlupení na obličeji, protože chodí a mluví - „nasávají atmosféru prostředí". Co se tím myslí?

Říkáme přeci „zelený závistí", „rudý vzteky" či „bledý strachy". Modrá barva pak evokuje smutek (v angličtině „blue" - modrý/smutný); lidé v obličeji více či méně zčervenají, když se stydí; žlutozelená barva je pro nás signálem, že člověk není zdravý („Není ti špatně? Jsi úplně zelenej.")

Většina savců (psi, koně, medvědi) je dichromatická, vidí tedy jen dvě základní barvy (žlutou a modrou). Naopak zrak člověka je trichromatický, je tedy schopen ještě rozeznat odstíny mezi červenou a zelenou. Někteří jedinci jsou dokonce tetrachromatičtí.

Člověk je zvyklý uvažovat jen o kůži bílé, hnědé a černé, jenže krev dokáže naši pokožku zbarvit do mnoha dalších odstínů. Může za to červené barvivo hemoglobin, jehož množství klesá či roste podle míry saturace (sycení kyslíkem). Člověk tedy vnímá (vědomě i podvědomě) barvu kůže u svých kolegů, aby věděl, na čem je a co od okolí očekávat. A těžko by něco viděl, pokud by byla kůže porostlá srstí.

Changizi porovnal 97 druhů primátů. Ti monochromatičtí a dichromatičtí mají hustou srst, zatímco u trichromatických přibývá holých míst na těle a v obličeji. Alespoň u opic, tedy i člověka, lze říci, že mezi množstvím vnímaných barev a velikostí viditelné (neochlupené) kůže je souvislost.

Související

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.
OSN

Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci

Největší konference OSN o biologické rozmanitosti v historii, která se konala v kolumbijském městě Cali, skončila v sobotu bez dosažení dohody o klíčovém bodu programu – plánu na zvýšení financování ochrany druhů. Vědci podle BBC v reakci na summit tvrdí, že došlo k alarmujícímu nedostatku pokroku v záchraně přírody. Politici podle nich nejsou dostatečně ambiciózní, aby přírodu zachránili.

Více souvisejících

Vědci Lidé Opice

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy