Praha - Před více než dvaceti lety ozářil nebe nad Českem bolid. Kam dopadl? Tato otázka byla zodpovězena teprve dnes. Vědci spočítali dráhu tělesa v atmosféře a díky tomuto novému výpočtu se linie dopadu bolidu posunula o 330 metrů. Podařilo se dokonce najít čtyři malé zvětralé meteority přesně podle předpokládaného scénáře.
"Hlavní výjimečnost objevu spočívá především v tom, že se nám podařilo najít meteority tak dlouho po vlastním pádu. To se ještě nikdy nikomu zatím nepodařilo. Znovu jsme vyhodnotili snímky, zvolili jsme novou strategii hledání a přesně podle scénáře," řekl ČTK astronom Pavel Spurný.
Snímek bolidu Benešov z celooblohové pointované kamery na hvězdárně v Ondřejově (Astronomický ústav AV ČR). Obrovská jasnost dosáhla -22. zdánlivé hvězdné velikosti (téměř 6000 x jasnější než Měsíc v úplňku). Touto výjimečnou svítivostí bolid osvítil celou noční scenérii a proto je na snímku celý obzor jasně a ostře viditelný.
Srážky meteoroidů (vesmírných těles) metrových velikostí se zemskou atmosférou jsou relativně vzácné, dochází k nim asi čtyřicetkrát za rok. Vyvolávají působivé jevy zvané superbolidy (světelné úkazy v ovzduší).
První tři Benešovské meteority byly nalezeny v dubnu 2011 pomocí detektorů kovu. Zleva doprava: H5 chondrit 1,56 g, LL3.5 chondrit 7,72 g s achondritickou částí a LL3.5 chondrit 1,99 g.
Bolid Benešov byl zaznamenán nad územím České republiky 7. května 1991 ve 23:03:46 světového času. Podle analýzy snímků skončil mnohonásobným pádem meteoritů (pozůstatku meteoroidu). Žádné se ale v týdnech a letech po pádu, navzdory značnému úsilí a mnoha pokusům, nenašly. Proto vědci z Astronomického ústavu v únoru 2011 znovu přezkoumali všechny dostupné snímky pomocí vlastních vylepšených metod. Ačkoli výzkum proběhl již před třemi lety, vědci ho nechtěli zveřejnit, aby na něm mohli ještě pracovat.
Spektrum bolidu Benešov ukazující nultý, první a částečně i druhý řád (v pořadí zleva doprava). Toto spektrum odpovídá chondritickému složení a zůstává i po 23 letech nejlepším pořízeným spektrem tak jasného bolidu na světě a je to vůbec první spektrum k meteoritu s rodokmenem, tedy jasného bolidu s následným pádem a nálezem zbytku původního tělesa.
Meteority váží dohromady 12 gramů a jsou čtyři. Přesto v nich vědci identifikovali tři různé typy materiálů, přezdívají je "meteority s rodokmenem". "To je velmi zásadní zjištění. Máme k tomu veškeré údaje i o původní dráze tělesa v meziplanetárním prostoru, než se srazilo se Zemí," zdůraznil. Takový pád různých typů meteoritů se podařil zdokumentovat předtím jen jednou v roce 2008 při pádu meteoritu Almahata Sitta v Súdánu.
O českém objevu dnes v článku informoval významný vědecký časopis Astronomy & Astrophysics, úspěch ocenil i na titulní straně. "Světová odborná veřejnost až nyní zdůraznila, že je to skutečně mimořádný případ, který je první na světě, kdy se po tak dlouhé době podařilo najít meteority. A to díky zlepšené metodě výpočtu, kterou zdokonalili na Astronomickém ústavu," řekl ČTK Suchan.
První meteority našli vědci v dubnu 2011 na poli poblíž zámku Konopiště, které bylo čerstvě zaseto. "Bylo dokonale připraveno pro hledání detektory, je totiž podstatné, aby půda měla ideální vlhkost a byla vodivá. Zrovna tak vzorky, aby v půdě byly přiměřeně vlhké," řekl Spurný.
První fáze "na zem spadlých hnězd" je meteoroid. Tak se nazývá předtím, než vstoupil do zemské atmosféry nebo se nesrazil s jiným tělesem Sluneční soustavy. Větší objekty, řádově od stovek metrů, se označují jako planetky.
Meteor je světelný úkaz, který meteoroid vyvolá v atmosféře Země.
Meteorit je meteoroid, který dopadl na zem. Bolidy jsou jen podmnožiny meteorů, tedy kosmických těles, které vlétnou do zemské atmosféry. Označují se tak meteory, která mají jasnost více než -3 magnitudy. Benešovský bolid měl jasnost výjimečných -19,5 magnitudy. To je velmi jasné: -20 magnitud odpovídá světlu jako ve dne.
Související

„Nebeské divadlo" roje Perseid. Češi zažijí další kosmickou podívanou a malé překvapení

V Americe pátrají po meteoritu. Odměna činí více než půl milionu
Aktuálně se děje
před 16 minutami

80 let od sebevraždy Adolfa Hitlera a Evy Braunové. Kdo byla Vůdcova milenka?
před 58 minutami

Útočník z Třeboně zemřel v nemocnici. Policejní zásah vyšetřuje inspekce
před 1 hodinou

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé
před 1 hodinou

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?
před 2 hodinami

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check
před 4 hodinami

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?
před 5 hodinami

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková
před 5 hodinami

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci
před 6 hodinami

Jednání s Trumpem vyvolává v Japonsku obavy. Zbytek světa by se měl bát také
před 7 hodinami

Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil
před 8 hodinami

Chtěl bych být papežem, prohlásil Trump
před 8 hodinami

Za zabíjení Rusů body, za ty nové vybavení. Ukrajinská armáda udělala z války hru
před 9 hodinami

Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce
před 10 hodinami

Příjemné a slunečné. Meteorologové popsali počasí do konce týdne
včera

Smrtelná nehoda na Žďársku. Střet dvou vozidel nepřežili dva lidé
včera

Napětí na hranici. Panují obavy z brutální války mezi Indií a Pákistánem
včera

Kometa Brno je zpátky na extraligovém trůnu. Postava pomohl k triumfu čistým kontem
včera

RECENZE: Tuctová adaptace videohry Until Dawn. Recyklovaný horor děsí do prázdna
včera

Potvrzeno. David Pastrňák oznámil, že se zúčastní letošního hokejového MS
včera
Slováci nasadili vojáky proti medvědovi ve skanzenu
Slovensko poprvé úspěšně nasadilo armádu do akce proti medvědům. Oznámil to náměstek ministra životního prostředí Filip Kuffa (za SNS). Vojáci podle jeho slov pomohli s usmrcením jedince, který se pohyboval ve skanzenu.
Zdroj: Jan Hrabě