Londýn - Černá smrt, tedy epidemie moru ve 14. století, dodnes děsí a fascinuje historiky. Všechny okolnosti šíření nemoci ale nejsou dodnes objasněné. Značný rozruch vyvolalo nejnovější zjištění vědců, že zákeřnou bakterii nešířily krysy, nýbrž pískomilové.
"Pokud se ukáže, že máme pravdu, budeme muset přepsat část dějin," řekl britské BBC biolog Nils Christian Stenseth z univerzity v Oslu, autor studie zveřejněné v americkém odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.
Doposud se předpokládalo, že za rozšíření moru mohly nakažené krysy, hostitelky blech, které později skočily na člověka. Vědci porovnávali letokruhy se záznamy o více než 7700 případech morové epidemie v Evropě, aby zjistili, jestli v inkriminované době panovaly dobré podmínky pro vypuknutí nákazy způsobené krysami. Aby se krysám dobře vedlo, potřebují léto s malým množstvím srážek.
"Zkoumali jsme široké spektrum klimatických ukazatelů a nenašli jsme vztah mezi výskytem moru a počasím," říká Stenseth.
Stenseth a jeho kolegové dospěli k závěru, že "černá smrt" v Evropě souvisela s počasím v Asii. Zjistili, že epidemie moru v Evropě přicházely poté, co ve střední Asii zažívali vlhké jaro a teplé léto. To jsou ideální podmínky pro rozmnožování pískomilů a s nimi se šířil i mor. Blechy nakažených zvířat pak přeskočily na domácí zvířata nebo na lidi a nákaza se zřejmě po hedvábné stezce dostala do Evropy, kde za oběť morovým epidemiím mezi polovinou 14. století a 18. století padlo 100 milionů lidí.
Tato teorie podle portálu amerického deníku The Washington Post vysvětluje, proč nemoc nesužovala kontinent neustále, ale objevovala se ve vlnách, i když krysy nevymizely.
Po bodnutí blechou dochází k rozvoji onemocnění během 2–6 dnů. Náhle se objeví vysoká horečka, bolesti hlavy, končetin, břicha. Bakterie (Yersinia pestis), které se dostanou do rány, jsou pohlceny buňkami imunitního systému, které je zanesou do nejbližších spádových mízních uzlin (většinou ve tříslech nebo v podpaží). V nich se bakterie množí a uzliny na to reagují těžkým zánětem, při kterém se enormně zvětší, až do velikosti pomeranče (bubonický mor). Takto zvětšené lymfatické uzliny mohou prasknout a vytvořit otevřené rány, ze kterých vytéká krvavá tmavá tekutina. Pokud uzliny prasknou, nebo jsou uměle otevřeny, dochází k jejich pozvolnému zahojení, a pacient má naději na přežití.
U většiny nemocných však dochází k průniku bakterií z lymfatické tkáně do krve, kudy se mohou dostat do plic a dochází tak ke vzniku druhotní plicní formy moru, která je vždy smrtelná, vysvětlue Vitalion.cz.
Přítomnost bakterií v krvi vyvolá vznik septické formy moru. Septický mor se ale také může vyvinout i bez předchozího zvětšení uzlin. K takovému průběhu dochází zejména u jedinců se špatným stavem imunity. Projevy jsou velmi dramatické- dochází k rychlému poklesu krevního tlaku, kolapsu. Krvácení do kůže se projeví splývajícími skvrnami hnědofialové barvy po celém těle. Septická forma moru vede vždy ke smrti pacienta.
Související

Svatý Rochus přežil mor díky toulavému psovi

Bojovali proti moru, sami mu podlehli. Které osobnosti potkal takový osud?
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Prahu čekají víkendové výluky. Tramvaje nahradí metro a dočasně změní trasy
před 2 hodinami

Podvodů na WhatsAppu přibývá. Policisté upozornili na další praktiku
před 2 hodinami

Česko bude mít novou koncepci zahraniční politiky. Vláda řešila čínský kyberútok
před 3 hodinami

Rusko navrhuje Ukrajině další kolo rozhovorů. Lavrov prozradil detaily
před 4 hodinami

Do čela ČT chce nejméně pět kandidátů. Čtyři prostředí televize dobře znají
před 5 hodinami

Ženu nabádaly hlasy k útoku v obchodním centru. Policie včas zakročila
před 5 hodinami

Záhada jarního počasí. Meteorologové prozradili, zdali je opravdu chladné
před 6 hodinami

Šéf Hamásu Muhammad Sinvár je po smrti, ohlásil Netanjahu
před 6 hodinami

USA vyšetřují známou čínskou firmu kvůli bezpečnostním hrozbám. Jejími routery se k internetu připojují i Češi
před 7 hodinami

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?
před 8 hodinami

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi
před 9 hodinami

Německo se tvrdě opřelo do Izraele. Netanjahu si už musí uvědomit, že dělá něco vážně špatně
před 9 hodinami

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci
před 10 hodinami

Zelenskyj: Trumpa rozčiluje Putin víc než já. Říkám nepříjemné pravdy, on příjemné lži
před 11 hodinami

Rusko čelí novým sankcím, Putina ale nezlomí. Je zvyklý na horší časy
před 11 hodinami

OBRAZEM: Do Prahy dorazil Legiovlak. Vypráví příběh o legionářích na ruské Transsibiřské magistrále
před 11 hodinami

Kam vyrazit v létě? Přehled největších tuzemských hudebních festivalů
před 12 hodinami

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně
před 12 hodinami

Rusko oznámí další kolo jednání s Ukrajinou, Zelenskyj chce summit s Trumpem a Putinem
před 13 hodinami
Pár týdnů i tři měsíce. Jak dlouho trvají letní prázdniny ve světě?
Letní prázdniny jsou pro školáky jedním z nejočekávanějších období školního roku, kdy si mohou odpočinout a načerpat nové síly před dalším školním rokem. Délka letních prázdnin se po celém světě výrazně liší, zatímco někde si studenti dopřávají několik málo týdnů, jinde mají až 3 měsíce volna.
Zdroj: Zuzana Zídková