Brněnští informatici se budou na Masarykově univerzitě učit vytvářet umělý život

Brno - Brněnská Masarykova univerzita nabízí na své fakultě informatiky jako první vysoká škola v Česku ucelené vzdělání v systémové biologii. Agentuře Mediafax to ve středu řekla mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

"Studenti se mohou díky pětimilionové evropské dotaci z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost už od bakalářského stupně studia specializovat na tuto perspektivní disciplínu, která vede například k přípravě nových léčiv nebo k vývoji biotechnologií," řekla Fojtová."Absolventi nového oboru zůstávají plnohodnotnými profesionály v informatice, jejich speciální zaměření jim ale umožní zapojit se do interdisciplinárních týmů, které se podílejí třeba na vývoji bezpečných biotechnologií, nových léků ve farmakologickém průmyslu nebo biopaliv třetí generace," řekl řešitel projektu Luboš Brim z katedry teorie programování.Studenti se podle něj naučí například modelovat a za pomoci počítače analyzovat komplexní biologické systémy, získají ale také cenné zkušenosti se spoluprací s neinformatiky.Systémová biologie je podle Brima stále perspektivnější vědou budoucnosti. Studuje organismy jako systémy - tedy jako integrované a spolupracující sítě genů, proteinů a biochemických reakcí, které dávají vzniknout životu. "Pochopení systémových vazeb mezi jednotlivými částmi totiž přináší zásadně nové přístupy k porozumění jejich funkcím. To může vést například k nové léčbě mnoha závažných chorob," konstatoval Brim.

Související

Mikuláš Bek Původní zpráva

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

Více souvisejících

univerzity

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy