Gestapák Himmler chtěl písek měnit na zlato

Berlín - Heinrich Himmler, říšský vůdce SS a šéf gestapa, vybudoval v koncentračním táboře v Dachau tajnou laboratoř. Byl totiž přesvědčen, že je možné měnit písek na zlato.

Osobním alchymistou Heinricha Himmlera byl jistý Karl Malchus, který se s šéfem tajné policie setkal v roce 1937, čtyři roky po nástupu nacistů k moci. Podařilo se mu nejvyššího představitele gestapa přesvědčit, že zná tajemství výroby zlata.

Historik Helmut Werner ve své nové knize Hitlerovi alchymisté - tajné pokusy jako vůbec první mapuje dějiny neuvěřitelného podvodu, jehož obětí se šéf SS stal. Dokonce se domnívá, že je možné, že Malchus pracoval pro britskou rozvědku, a to i v době, kdy působil v Dachau.

"Až do počátku roku 1937 žil v Anglii. Když se vrátil do Německa, kontaktoval Himmlera a přesvědčil ho o svých jedinečných schopnostech. Samozřejmě to byl ale jeden obrovský podfuk," řekl Werner reportérům Daily Telegraph.

Sedl na lep alchymistovi Himmlera začala představa zlata lákat poté, co se v bavorských řekách našly malé zlaté nugety. Nedlouho poté mu Oswald Pohl, administrátor SS, představil Malchuse. Ten ho ubezpečil, že s pomocí parafínu a písku z mnichovské řeky Isar "vyrobí zlato v takovém množství, že se postará o budoucnost a bezpečí Třetí říše".

Malchus nebyl první šarlatán, který šéfa gestapa napálil. Jeho předchůdcem byl Heinrich Kurschildgen, který mimo jiné tvrdil, že umí vyrábět benzín z vody. Tento vykuk skončil v koncentračním táboře, protože se velitel tajné policie bál, že se o jeho důvěřivosti někdo dozví. Malchusovi však jen o pár let později znovu sedl na špek.

"Malchus dostal vše, o co žádal. Himmler ho poslal do Dachau, ale ne jako vězně, nýbrž jako technika, který má pracovat v utajení," dodává historik.

Na podfuk se ale nakonec přišlo. Alchymista zůstal v Dachau, ovšem už ne jako host, ale jako vězeň. Pak byl propuštěn s důrazným varováním, že o svých zážitcích nesmí mluvit. Ukazuje se však, že zajímavé skutečnosti se navěky utajit nedají.

Související

hrad Wewelsburg, autor: Tbachner

Tajemný Himmlerův Kamelot a mystické sídlo nacistů? Wewelsburg je místo, kde vzniklo zlo

V roce 2010 se turistům poprvé otevřel německý hrad Wewelsburg. Ten připomíná temnou minulost Německa spojenou s nacisty a okultismem. Místo si kdysi oblíbil Heinrich Himmler, říšský vůdce SS, šéf gestapa, velitel Waffen-SS, říšský ministr vnitra a organizátor hromadného vyvražďování Židů. Právě na Wewelsburgu pak vybudoval jakousi svatyni příslušníků jednotek SS plnou okultní symboliky.

Více souvisejících

Heinrich Himmler zajímavosti Vědci

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy