Záhada lochnesské příšery definitivně vyřešena. Jde o plesiosaura?

Fort Augustus (Skotsko) – O příšeře, která údajně obývá skotské jezero Loch Ness, byly už napsány stovky článků a existují desítky fotografií, které „zaručeně“ dokazují její existenci. Mohlo by se prý jednat o přežívající druh nějakého druhohorního plaza, patrně plesiosaura. Méně odvážná teorie mluví o tuleni a někteří geologové tvrdí, že podezřelé vlny na hladině jsou způsobeny seizmickou činností. Záhadou se už od roku 1991 zabývá také „lovec Nessie“ Steve Feltham, který nyní přichází s novou verzí.

Podle oficiálních stránek (zde), které mapují záznamy o pozorování lochnesky, pochází první zmínka o příšeře už z roku 565. Poslední je pak z dubna 2015.

Steve Feltham se snaží přijít záhadě na kloub už 24 let a domnívá se, že bájné monstrum je ve skutečnosti sumec velký (Wels catfish). Pokud vám tento živočišný druh připadá obyčejný, pak vězte, že setkat byste se s ním při koupání rozhodně nechtěli. Může vážit přes 270 kilogramů a měřit až 2,7 metru. Vypadá strašidelně a teoreticky by mohl spolknout malé dítě. „Nemyslím si ale, že by byli sumci lidožraví," uklidňuje Feltham, o jehož teorii informuje britská Sky News.

Zdroj: YouTube

Feltham se do lochnesky zamiloval už jako sedmileté dítě. V roce 1991 opustil práci a přítelkyni a vydal se na „lov" nestvůry. Žije v karavanu na pláži (Dores Beach) u jezera Loch Ness, kde si přivydělává prodejem suvenýrů turistům.

„Jezero zkoumáme sonarem. Tu a tam narazíme na věc, která je větší než jakákoli ryba, jež by měla žít v těchto vodách. Za rok ale máme průměrně jen dvě pozorování, z kterých lze vyvodit něco víc," říká ke své teorii o sumci. Nepokládá ji však za stoprocentní a hodlá pátrát dál po přijatelném vysvětlení toho, co se to ukrývá pod hladinou.

Sumec velký je největší sladkovodní evropská ryba a jeho výskyt je hlášen především ze Španělska a Itálie. Například v únoru byl na italské řece Po chycen kousek, který vážil 140 kilo a měřil téměř dva metry. Jason Schratwieser, šéf Mezinárodní asociace sportovního rybolovu, řekl, že v záznamech je rekordní úlovek sumce, který vážil bezmála 150 kilo.

Zdroj: YouTube

Schratwieser ale „sumčí teorii" nevěří: „Nessie by podle všech fotografií měla vypadat trochu jako dinosaurus, ale sumci dlouhý krk nemají. Pokud by byl sumec vypuštěn do jezera a měl by životaschopné potomky, očekával bych, že by už lidé některého ulovili."

Ostatně Schratwieser je biolog, a jako vědec má tudíž o lochnesce jasno: „Jsem pragmatik. Lochnesská příšera je jen městská legenda, kterou lidé berou příliš vážně. Jezero Loch Ness představuje stísněný životní prostor. Byl bych velmi překvapen, pokud by v něm žilo něco jako dinosaurus."

Ale jak vysvětlit všechna ta pozorování? „Víte, Skotsko je kraj, kde lidé často a rádi pijou whiskey...," řekl s potutelným úsměvem Schratwieser.

Související

zajímavosti

Lochneská příšera se přestěhovala do Číny? VIDEO vyvolalo značný rozruch

Pozornost na čínských sociálních sítích vzbudilo video, na němž se ve vlnách řeky Jang-c’-ťiang nedaleko přehrady Tři soutěsky klikatil záhadný dlouhý černý předmět. Záběry vyvolaly dohady, obavy i naděje, že by Čína mohla mít vlastní příšeru podobnou té, která proslavila skotské jezero Loch Ness.

Více souvisejících

Lochneská příšera Loch Ness tajemství záhady

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 1 hodinou

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy