Záhada lochnesské příšery definitivně vyřešena. Jde o plesiosaura?

Fort Augustus (Skotsko) – O příšeře, která údajně obývá skotské jezero Loch Ness, byly už napsány stovky článků a existují desítky fotografií, které „zaručeně“ dokazují její existenci. Mohlo by se prý jednat o přežívající druh nějakého druhohorního plaza, patrně plesiosaura. Méně odvážná teorie mluví o tuleni a někteří geologové tvrdí, že podezřelé vlny na hladině jsou způsobeny seizmickou činností. Záhadou se už od roku 1991 zabývá také „lovec Nessie“ Steve Feltham, který nyní přichází s novou verzí.

Podle oficiálních stránek (zde), které mapují záznamy o pozorování lochnesky, pochází první zmínka o příšeře už z roku 565. Poslední je pak z dubna 2015.

Steve Feltham se snaží přijít záhadě na kloub už 24 let a domnívá se, že bájné monstrum je ve skutečnosti sumec velký (Wels catfish). Pokud vám tento živočišný druh připadá obyčejný, pak vězte, že setkat byste se s ním při koupání rozhodně nechtěli. Může vážit přes 270 kilogramů a měřit až 2,7 metru. Vypadá strašidelně a teoreticky by mohl spolknout malé dítě. „Nemyslím si ale, že by byli sumci lidožraví," uklidňuje Feltham, o jehož teorii informuje britská Sky News.

Zdroj: YouTube

Feltham se do lochnesky zamiloval už jako sedmileté dítě. V roce 1991 opustil práci a přítelkyni a vydal se na „lov" nestvůry. Žije v karavanu na pláži (Dores Beach) u jezera Loch Ness, kde si přivydělává prodejem suvenýrů turistům.

„Jezero zkoumáme sonarem. Tu a tam narazíme na věc, která je větší než jakákoli ryba, jež by měla žít v těchto vodách. Za rok ale máme průměrně jen dvě pozorování, z kterých lze vyvodit něco víc," říká ke své teorii o sumci. Nepokládá ji však za stoprocentní a hodlá pátrát dál po přijatelném vysvětlení toho, co se to ukrývá pod hladinou.

Sumec velký je největší sladkovodní evropská ryba a jeho výskyt je hlášen především ze Španělska a Itálie. Například v únoru byl na italské řece Po chycen kousek, který vážil 140 kilo a měřil téměř dva metry. Jason Schratwieser, šéf Mezinárodní asociace sportovního rybolovu, řekl, že v záznamech je rekordní úlovek sumce, který vážil bezmála 150 kilo.

Zdroj: YouTube

Schratwieser ale „sumčí teorii" nevěří: „Nessie by podle všech fotografií měla vypadat trochu jako dinosaurus, ale sumci dlouhý krk nemají. Pokud by byl sumec vypuštěn do jezera a měl by životaschopné potomky, očekával bych, že by už lidé některého ulovili."

Ostatně Schratwieser je biolog, a jako vědec má tudíž o lochnesce jasno: „Jsem pragmatik. Lochnesská příšera je jen městská legenda, kterou lidé berou příliš vážně. Jezero Loch Ness představuje stísněný životní prostor. Byl bych velmi překvapen, pokud by v něm žilo něco jako dinosaurus."

Ale jak vysvětlit všechna ta pozorování? „Víte, Skotsko je kraj, kde lidé často a rádi pijou whiskey...," řekl s potutelným úsměvem Schratwieser.

Související

zajímavosti

Lochneská příšera se přestěhovala do Číny? VIDEO vyvolalo značný rozruch

Pozornost na čínských sociálních sítích vzbudilo video, na němž se ve vlnách řeky Jang-c’-ťiang nedaleko přehrady Tři soutěsky klikatil záhadný dlouhý černý předmět. Záběry vyvolaly dohady, obavy i naděje, že by Čína mohla mít vlastní příšeru podobnou té, která proslavila skotské jezero Loch Ness.

Více souvisejících

Lochneská příšera Loch Ness tajemství záhady

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy