Hrozí lidstvu nebezpečí? Vědci chtějí oživit prehistorický virus

Paříž – Francouzští vědci oznámili, že v sibiřské pustině objevili dosud neznámý prehistorický virus, který se zachoval zamrznutý v ledu. Plánují ho znovu přivést k životu. Slibují, že ještě než tak učiní, přesvědčí se, že nový virus nikomu neublíží. Zprávu přinesla stanice Al-Jazeera.

Virus dostal jméno Mollivirus Sibericum, v překladu to znamená „mírný virus ze Sibiře". Jeho velikost je asi 0,6 mikrometru, přesto je oficiálně nazýván „obří virus". Mezi ostatními viry totiž jde o monstrum, má 523 genetických proteinů, běžný virus chřipky jich má jen 11.

Jedná se o čtvrtý takový nález prehistorického viru od roku 2003, druhý, který objevila francouzská skupina vědců. Ti svůj objev představili v časopisu United States National Academy of Sciences journal. Virus odebrali z hloubky 30 metrů v Čukotce na severní Sibiři. Ve stejném vzorku objevili i další pravěký virus obřího typu jménem Pithovirus Sibericum.

Vědci mají v plánu ho „probudit", předtím se ale chtějí ujistit, že je neaktivní a nemůže tak vyvolat žádnou nemoc u člověka ani zvířat.

„Tento objev, který naznačuje, že obří viry nejsou neobvyklé a jsou velmi různorodé, také dokazuje, že schopnost virů přežít v trvale zmrzlé půdě po velmi dlouhou dobu, není omezena na konkrétní typ virů. Pravděpodobně se týká virových rodin s různou strategií replikace, a proto je potenciálně patogenní," píše se v oficiálním prohlášení, které vědci vydali.

Podobné viry mohou podle vědců přinést jistá rizika, protože kvůli těžbě nerostných surovin, zejména ropy, se mohou dostat i mezi lidi. „Pokud nebudeme opatrní a budeme tyto oblasti industrializovat, aniž by byla přijata ochranná opatření, riskujeme, že jednoho dne probudíme viry, o kterých jsme si mysleli, že jsou vymícené, jako třeba neštovice," varuje vedoucí výzkumník Jean-Michel Claverie.

K rozšíření těchto virů by mohlo přispět i globální oteplování a změny klimatu. „Stačí jen nakolik virových částic, které jsou stále infekční a které se objeví v přítomnosti zranitelného hostitele, a může dojít o oživení potenciálně patogenních virů," dodává Claverie.

Související

Více souvisejících

sibiř Vědci

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy