Hrozí lidstvu nebezpečí? Vědci chtějí oživit prehistorický virus

Paříž – Francouzští vědci oznámili, že v sibiřské pustině objevili dosud neznámý prehistorický virus, který se zachoval zamrznutý v ledu. Plánují ho znovu přivést k životu. Slibují, že ještě než tak učiní, přesvědčí se, že nový virus nikomu neublíží. Zprávu přinesla stanice Al-Jazeera.

Virus dostal jméno Mollivirus Sibericum, v překladu to znamená „mírný virus ze Sibiře". Jeho velikost je asi 0,6 mikrometru, přesto je oficiálně nazýván „obří virus". Mezi ostatními viry totiž jde o monstrum, má 523 genetických proteinů, běžný virus chřipky jich má jen 11.

Jedná se o čtvrtý takový nález prehistorického viru od roku 2003, druhý, který objevila francouzská skupina vědců. Ti svůj objev představili v časopisu United States National Academy of Sciences journal. Virus odebrali z hloubky 30 metrů v Čukotce na severní Sibiři. Ve stejném vzorku objevili i další pravěký virus obřího typu jménem Pithovirus Sibericum.

Vědci mají v plánu ho „probudit", předtím se ale chtějí ujistit, že je neaktivní a nemůže tak vyvolat žádnou nemoc u člověka ani zvířat.

„Tento objev, který naznačuje, že obří viry nejsou neobvyklé a jsou velmi různorodé, také dokazuje, že schopnost virů přežít v trvale zmrzlé půdě po velmi dlouhou dobu, není omezena na konkrétní typ virů. Pravděpodobně se týká virových rodin s různou strategií replikace, a proto je potenciálně patogenní," píše se v oficiálním prohlášení, které vědci vydali.

Podobné viry mohou podle vědců přinést jistá rizika, protože kvůli těžbě nerostných surovin, zejména ropy, se mohou dostat i mezi lidi. „Pokud nebudeme opatrní a budeme tyto oblasti industrializovat, aniž by byla přijata ochranná opatření, riskujeme, že jednoho dne probudíme viry, o kterých jsme si mysleli, že jsou vymícené, jako třeba neštovice," varuje vedoucí výzkumník Jean-Michel Claverie.

K rozšíření těchto virů by mohlo přispět i globální oteplování a změny klimatu. „Stačí jen nakolik virových částic, které jsou stále infekční a které se objeví v přítomnosti zranitelného hostitele, a může dojít o oživení potenciálně patogenních virů," dodává Claverie.

Související

Více souvisejících

sibiř Vědci

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Robert Šlachta

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Bürgenstock

Hrozí mírovému summitu ztráta legitimity? Obavy mají i švýcarští pořadatelé, chybí důležité mocnosti

Víkendový mírový summit přinese setkání předních světových lídrů. Velké potíže pro samotnou legitimitu události ale může přinést nepřítomnost Ruska a Číny. Mají s tím problém i samotní Švýcaři, kteří summit hostí. Česká republika naopak vůči podpoře Ukrajiny zachovává neochvějně tvrdý postoj. Svědčí o tom například 5700 ukrajinských vojáků, které v rámci různých programů vycvičili jejich čeští kolegové. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Děti by si měly především hrát a učit se.

Dětská práce se pojila zejména s válkami, skoncovat s ní nebylo jednoduché

Na 12. června připadá Světový den proti dětské práci. Ten vyhlásila Organizace spojených národů s cílem upozornit na problém dětské práce, který je mnohde stále aktuální. Také u nás byla v minulosti dětská práce poměrně běžnou praxí, a to výrazněji během válek. Ačkoliv se snažil s prací dětí skoncovat již v 19. století císař František Josef I., ještě v minulém století děti pracovaly velice často.

včera

včera

Potvrzeno. Brian Priske odchází ze Sparty do Feyenoordu, nástupcem se stává asistent Friis

To, o čem se v posledních dnech ve fotbalovém zákulisí neustále spekulovalo, se stalo skutečností. Fotbalová Sparta oznámila odchod svého úspěšného trenéra Dána Briana Priskeho, jenž tak míří za novým angažmá do Feyenoordu Rotterdam. Stává se tak po dvou letech působení na Letné, kde s Pražany dvakrát vyhrál ligový titul a jednou také český pohár. Ve Feyenoordu se stane nástupcem Arneho Slota, jenž od příští sezóny bude trénovat Liverpool. To Spartu nově povede dosavadní asistent Lars Friis.

Zdroj: David Holub

Další zprávy