Mimozemský život za našimi dveřmi? Fyzik prozradil více

Pátrání po exoplanetách, tedy světech, které obíhají jiné hvězdy než naše Slunce, se v posledním desetiletí stalo polem rozsáhlého vědeckého výzkumu, přičemž k dnešnímu datu se podařilo objevit téměř dva tisíce takových planet, konstatuje Martin Archer. Fyzik z Queen Mary University of London v komentáři pro server CNN nastínil, kde by se mohl vyskytovat mimozemský život.

Vědce inspirovalo uvedení nového hollywoodského filmy Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti. Položil si proto hypotetickou otázku, zda planeta Krypton, domov druhého uvedeného superhrdiny, může ve skutečnosti existovat, případně zda je vůbec reálná existence planety takového typu.   

Archer konstatuje, že filmová zápletka neposkytuje o Kryptonu mnoho informací. Připomíná, že dle původních komiksů o Supermanovi byl Krypton kamenná planeta podobná Zemi, byť mnohem starší. "Ve filmu Muž z oceli (který o supermanovi rovněž pojednává, pozn. redaktora) bylo řečeno, že je zhruba 8,7 miliardy let stará, přičemž inteligentní život, kryptoňané, existují stovky tisíc let," pokračuje fyzik s tím, že to je srovnatelné s dobou, kdy se na Zemi objevili první lidé.

Začněme s červenými hvězdami      

Abychom nalezli Krypton, je podle experta nejprve nutné vytipovat jeho hvězdu, či alespoň její typ. "Dlouhou dobu jsme věděli pouze to, že na rozdíl od Slunce, je krypstonská hvězda Rao červená," vysvětluje fyzik. Doplňuje, že existují tři typy hvězd, které mají červenou barvu - červení trpaslíci, rudí obři a rudí superobři.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Ačkoliv se uvedené typy výrazně liší svou velikostí, jejich červená barva napovídá, že jsou těmi nejchladnějšími hvězdami vůbec, uvádí odborník. Dodává, že jejich povrchová teplota dosahuje jen něco málo přes 3200 stupňů celsia, což představuje zhruba poloviční hodnoty oproti Slunci. Archer konstatuje, že právě červení trpaslíci jsou suverénně nejběžnějšími hvězdami - zhruba 75% hvězd v okolí naší Sluneční soustavy představuje tento typ. "Jak jejich jméno naznačuje, jsou poměrně malé ve srovnání se Sluncem, přičemž dosahují mezi 7,5-50 procenty jeho hmoty," píše expert.  

Odborník upozorňuje, že naše Slunce se jednoho dne, až mu dojde palivo v podobě vodíku, stane rudým obrem a nafoukne se natolik, že pohltí i zemský orbit. To však není nic ve srovnání s rudými superobry, tedy hvězdami, jejichž poloměr by dosahoval až k orbitu Saturnu, uvádí Archer. Poukazuje, že ačkoliv se zobrazení kryptonské hvězdy v průběhu let měnilo a osciluje mezi uvedenými typy, z toho, jak vidíme Rao ve filmu Muž z oceli, lze soudit, že jde o červeného trpaslíka.

Oblast LHS 2520

Archer připomíná, že v roce 2012 byl astrofyzik Neil deGrasse Tyson požádán, aby identifikoval možnou pozici hvězdy Rao. "Vybral hvězdu známou jako LHS 2520, červeného trpaslíka na jihu souhvězdí Vrány," uvádí expert. Dodává, že ačkoliv dosavadní pátrání po planetách v této oblasti zatím nepřineslo ovoce, neznamená to, že se tam skutečně žádné nenacházejí.        

Fyzik zdůrazňuje, že abychom našli exoplanetu pozemského typu obíhající červeného trpaslíka, je třeba použít vhodnou metodu, konkrétně sledování radiální rychlosti či Dopplerovův princip. V těchto případech se sleduje malý pohyb hvězdy v reakci na gravitační impulz ze strany obíhající planety, vysvětluje odborník.

O hvězdě LHS 2520 máme zatím jen hrstku dat posbíraných teleskopem pro hledání planet HARPS, konstatuje Archer. Podotýká, že z nich vyplývá pouze to, že v současnosti lze vyloučit pouze přítomnost plynných obrů, kteří jsou jako jediní dostatečně velcí k tomu, aby způsobili jednoduše zachytitelné výkyvy v rychlosti hvězdy. "Detailnější průzkum by však stále mohl odhalit Kryptonu podobnou kamenitou superzemi," nevzdává se nadějí expert.     

Fyzik deklaruje, že i kdyby to nakonec nebyla ta pravá planeta, naše dosavadní poznatky o tom, jak se z oblaků plynů, prachu a kamenů pod silou gravitace formují planetární soustavy, naznačují, že okolo hvězdy by vždy měla obíhat více než jedna planeta. "Tudíž pokud nalezneme nějaké bratry a sestry Kryptonu, možná bychom po rozsáhlejším pozorování dokázali odvodit i jeho existenci," soudí Archer.

Do nekonečna a dále

 I kdyby se nám nepodařilo nalézt žádné planety u LHS 2520, lze vždy hledat jinde, nevzdává se nadějí odborník. Připomíná, že hledání planet okolo červených trpaslíků je v současnosti významným polem výzkumu. Odkazuje na mezinárodní kampaň Pale Red Dot, kterou koordinují vědci z Velké Británie pátrající po planetách zemského typu v našem nejbližším hvězdném sousedství - u Proxima Centauri.

"Objev takového světa doslova za našimi dveřmi by byl zásadní moment posilující naděje, že bychom ho (s pokročilou vesmírnou technologií) mohli jednoho dne navštívit," domnívá se Archer. Zmiňuje též projekt CARMENES, jehož cílem je během následujících tří let prověřit existenci pozemských světů u tří stovek červených trpaslíků.   

Fyzik nicméně upozorňuje, že odpovědět na otázku, zda některý z případně objevených světů hostí život, ať inteligentní, či jiný, je krajně obtížné. Připomíná, že tamní podmínky budou zřejmě výrazně odlišné od těch na naší planetě. "Navzdory malé pravděpodobnosti, však ohromné množství červených trpaslíků ve vesmíru způsobuje, že existence planety podobné Kryptonu je stále možností," uzavírá své pojednání vědec.          

Související

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

NASA stanovila nové datum, kdy se člověk vrátí na Měsíc

NASA oznámila další zpoždění v programu Artemis, který má poprvé za více než 50 let vrátit astronauty na Měsíc. Mise plánovaná na rok 2026 se nyní odkládá nejdříve na polovinu roku 2027. I průkopnická mise, během níž měli astronauti obletět Měsíc v září 2025, byla posunuta nejdříve na duben 2026.

Více souvisejících

vesmir astronomie mimozemšťané / ufo

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy