Mimozemský život za našimi dveřmi? Fyzik prozradil více

Pátrání po exoplanetách, tedy světech, které obíhají jiné hvězdy než naše Slunce, se v posledním desetiletí stalo polem rozsáhlého vědeckého výzkumu, přičemž k dnešnímu datu se podařilo objevit téměř dva tisíce takových planet, konstatuje Martin Archer. Fyzik z Queen Mary University of London v komentáři pro server CNN nastínil, kde by se mohl vyskytovat mimozemský život.

Vědce inspirovalo uvedení nového hollywoodského filmy Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti. Položil si proto hypotetickou otázku, zda planeta Krypton, domov druhého uvedeného superhrdiny, může ve skutečnosti existovat, případně zda je vůbec reálná existence planety takového typu.   

Archer konstatuje, že filmová zápletka neposkytuje o Kryptonu mnoho informací. Připomíná, že dle původních komiksů o Supermanovi byl Krypton kamenná planeta podobná Zemi, byť mnohem starší. "Ve filmu Muž z oceli (který o supermanovi rovněž pojednává, pozn. redaktora) bylo řečeno, že je zhruba 8,7 miliardy let stará, přičemž inteligentní život, kryptoňané, existují stovky tisíc let," pokračuje fyzik s tím, že to je srovnatelné s dobou, kdy se na Zemi objevili první lidé.

Začněme s červenými hvězdami      

Abychom nalezli Krypton, je podle experta nejprve nutné vytipovat jeho hvězdu, či alespoň její typ. "Dlouhou dobu jsme věděli pouze to, že na rozdíl od Slunce, je krypstonská hvězda Rao červená," vysvětluje fyzik. Doplňuje, že existují tři typy hvězd, které mají červenou barvu - červení trpaslíci, rudí obři a rudí superobři.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Ačkoliv se uvedené typy výrazně liší svou velikostí, jejich červená barva napovídá, že jsou těmi nejchladnějšími hvězdami vůbec, uvádí odborník. Dodává, že jejich povrchová teplota dosahuje jen něco málo přes 3200 stupňů celsia, což představuje zhruba poloviční hodnoty oproti Slunci. Archer konstatuje, že právě červení trpaslíci jsou suverénně nejběžnějšími hvězdami - zhruba 75% hvězd v okolí naší Sluneční soustavy představuje tento typ. "Jak jejich jméno naznačuje, jsou poměrně malé ve srovnání se Sluncem, přičemž dosahují mezi 7,5-50 procenty jeho hmoty," píše expert.  

Odborník upozorňuje, že naše Slunce se jednoho dne, až mu dojde palivo v podobě vodíku, stane rudým obrem a nafoukne se natolik, že pohltí i zemský orbit. To však není nic ve srovnání s rudými superobry, tedy hvězdami, jejichž poloměr by dosahoval až k orbitu Saturnu, uvádí Archer. Poukazuje, že ačkoliv se zobrazení kryptonské hvězdy v průběhu let měnilo a osciluje mezi uvedenými typy, z toho, jak vidíme Rao ve filmu Muž z oceli, lze soudit, že jde o červeného trpaslíka.

Oblast LHS 2520

Archer připomíná, že v roce 2012 byl astrofyzik Neil deGrasse Tyson požádán, aby identifikoval možnou pozici hvězdy Rao. "Vybral hvězdu známou jako LHS 2520, červeného trpaslíka na jihu souhvězdí Vrány," uvádí expert. Dodává, že ačkoliv dosavadní pátrání po planetách v této oblasti zatím nepřineslo ovoce, neznamená to, že se tam skutečně žádné nenacházejí.        

Fyzik zdůrazňuje, že abychom našli exoplanetu pozemského typu obíhající červeného trpaslíka, je třeba použít vhodnou metodu, konkrétně sledování radiální rychlosti či Dopplerovův princip. V těchto případech se sleduje malý pohyb hvězdy v reakci na gravitační impulz ze strany obíhající planety, vysvětluje odborník.

O hvězdě LHS 2520 máme zatím jen hrstku dat posbíraných teleskopem pro hledání planet HARPS, konstatuje Archer. Podotýká, že z nich vyplývá pouze to, že v současnosti lze vyloučit pouze přítomnost plynných obrů, kteří jsou jako jediní dostatečně velcí k tomu, aby způsobili jednoduše zachytitelné výkyvy v rychlosti hvězdy. "Detailnější průzkum by však stále mohl odhalit Kryptonu podobnou kamenitou superzemi," nevzdává se nadějí expert.     

Fyzik deklaruje, že i kdyby to nakonec nebyla ta pravá planeta, naše dosavadní poznatky o tom, jak se z oblaků plynů, prachu a kamenů pod silou gravitace formují planetární soustavy, naznačují, že okolo hvězdy by vždy měla obíhat více než jedna planeta. "Tudíž pokud nalezneme nějaké bratry a sestry Kryptonu, možná bychom po rozsáhlejším pozorování dokázali odvodit i jeho existenci," soudí Archer.

Do nekonečna a dále

 I kdyby se nám nepodařilo nalézt žádné planety u LHS 2520, lze vždy hledat jinde, nevzdává se nadějí odborník. Připomíná, že hledání planet okolo červených trpaslíků je v současnosti významným polem výzkumu. Odkazuje na mezinárodní kampaň Pale Red Dot, kterou koordinují vědci z Velké Británie pátrající po planetách zemského typu v našem nejbližším hvězdném sousedství - u Proxima Centauri.

"Objev takového světa doslova za našimi dveřmi by byl zásadní moment posilující naděje, že bychom ho (s pokročilou vesmírnou technologií) mohli jednoho dne navštívit," domnívá se Archer. Zmiňuje též projekt CARMENES, jehož cílem je během následujících tří let prověřit existenci pozemských světů u tří stovek červených trpaslíků.   

Fyzik nicméně upozorňuje, že odpovědět na otázku, zda některý z případně objevených světů hostí život, ať inteligentní, či jiný, je krajně obtížné. Připomíná, že tamní podmínky budou zřejmě výrazně odlišné od těch na naší planetě. "Navzdory malé pravděpodobnosti, však ohromné množství červených trpaslíků ve vesmíru způsobuje, že existence planety podobné Kryptonu je stále možností," uzavírá své pojednání vědec.          

Související

Více souvisejících

vesmir astronomie mimozemšťané / ufo

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Severní Korea (KLDR)

Severní Korea přestane s posíláním balónů s odpadky. Jih ale varovala

KLDR v neděli oznámila, že dočasně přestane s posíláním balónů s odpadky přes hranici do Jižní Koreji. Komunistická diktatura nicméně varovala souseda, že se k této praxi vrátí, pokud Soul bude na její území posílat další aktivistické letáky namířené proti severokorejskému režimu.

včera

Bojové vozidlo pěchoty M2A4E1 Bradley.

VIDEO: Dvě ruská obrněná vozidla zničena americkým Bradleym

Bojové vozidlo pěchoty Bradley, darované Spojenými státy ukrajinské armádě, mělo zničit dva ruské obrněné transportéry na východní Ukrajině. Ukazují to nové záběry, které se objevily po oznámení Kyjeva o intenzivních bojích na východní frontě.

včera

včera

Donald Trump

Trump je ochoten jít do vězení, ale varoval před reakcí Američanů

Americký exprezident Donald Trump v neděli na Fox News uvedl, že by přijal případný trest, ať už by šlo o domácí či opravdové vězení. Podle republikánského politika by to ale nejspíš nepochopila veřejnost. Trump bez bližších detailů prohlásil, že by mohlo jít o zlomový okamžik. 

včera

včera

Olaf Scholz

NATO je připraveno se bránit proti Rusku, zopakoval Scholz

Cílem posílení východního křídla NATO je ukázat Rusku, že aliance bude v případě potřeby připravená bránit každý centimetr svého území, řekl německý kancléř Olaf Scholz podle Reuters v neděli v rámci projevu na Východoněmeckém ekonomickém fóru.

Aktualizováno včera

Záchranné složky zasahují v Liberci po úderu blesku do stromu. (2.6.2024) Prohlédněte si galerii

V Liberci udeřil blesk do zámeckého parku. Zraněných je 18 lidí

Zraněné si vyžádal v neděli odpoledne úder blesku během bouřky v zámeckém parku v libereckých Vratislavicích. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Zdravotníci pečují ve třech nemocnicích o 18 pacientů, uvedla policie po ukončení zásahu.

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Aby si Sparta začala hledat nového trenéra. Podle médií se měl Priske dohodnout s Feyenoordem

Vypadalo to pro mistrovskou fotbalovou Spartu na klidné léto, během něhož bude posilovat kádr tak, aby se dokázala připravit na očekávané boje o účast v Lize mistrů. Jenže nyní to vypadá, že bude muset řešit nejožehavější otázku v tuzemském fotbale. Kdo ji vlastně bude trénovat? Jak nizozemská, tak i dánská média mají už totiž za hotovou věc, že se dánský stratég Brian Priske dohodnul s Feyenoordem Rotterdam, přičemž smlouvu s tímto klubem by mohl podepsat už během příštího týdne. Zbývá se už jen prý domluvit na výši odstupného se Spartou.

včera

včera

včera

včera

včera

Orangutan sumaterský, ilustrační fotografie.

ZOO odhalila jméno novorozeného orangutana. V indonéštině znamená naději

Orangutan sumaterský, který se narodil v ZOO Praha přesně před měsícem, dostal jméno Harapan, které v indonéštině znamená "naděje". Jméno vybrali chovatelé z téměř dvou tisícovek návrhů veřejnosti. V neděli ho slavnostně odhalili společně s ředitelem ZOO Miroslavem Bobkem ministr zahraničí Jan Lipavský či britský velvyslanec Matt Field. 

včera

včera

včera

včera

Počasí se ještě neumodřilo. V Česku hrozí bouřky, hladiny mohou opět stoupat

V Česku hrozí v neděli i v pondělí silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v příslušné výstraze. Meteorologové upozornili, že bouřky mohou přispět k dalšímu vzestupu hladin vodních toků, a to zejména na západě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy