Unikátní český objev: Náhrada cév, tkání a kostí z nanovláken

Praha - Převratný objev, který v nejbližších letech zásadně změní operační zákroky na cévách, dnes představila Technická univerzita v Liberci. Tým profesora Davida Lukáše vyvinul pomocí nanovláken umělou cévní náhradu, která umožní léčbu pacientů s kardio-vaskuláním onemocněním.

Pět let hledal vědecký tým správný materiál. Specialisté vymýšleli technologii, pak přešli od mechanických k biologickým testům. "Byly provedeny testy nejprve na potkanech, poté se přešlo na králíky. V současné době máme první experimenty na prasatech. A výsledky se zdají být slibné," uvedla vědkyně liberecké univerzity Jana Horáková. "My vlastně jenom pomůžeme přírodě, pomůžeme našemu tělu remodelovat nebo vytvořit vlastní cévu," doplnil ji kolega Petr Mikeš, člen výzkumného týmu.

A jak to funguje? Postižené místo cévy chirurg odstraní a konce cév spojí s nanovlákennou náhradou. Ta působí jako dočasná kostra a zachytává buňky, které časem vytvoří zdravou cévu. Tělo pak náhradu vyloučí. "My jsme schopni to řídit ten rozpad takové náhrady v řádu několika měsíců až let," dodal Petr Mikeš. "Ono to zní trošku jako scifi. Nicméně ta přestavba do té cévní stěny tam opravdu probíhá. Ty materiály opravdu umožňují infiltraci těch správných buněk a formování té nové tkáně," uvedla Jana Horáková.

Zatím se používají náhrady cév získané odběrem z končetin pacienta. Pokud to kvůli stavu jeho cév a zdraví není možné, pak od jiných dárců nebo i zvířat, ale to má svá rizika. "Jde to i ze zvířete, ale tam může vzniknout velmi silná imunologická reakce a tělo to může odmítnout," upozornil Petr Mikeš.To u vynalezené cévní náhrady neexistuje. "Tělo na něj nereaguje nijak. Imunitní systém ho nerozpozná jako nepřátelské těleso," vysvětlil Petr Mikeš.

Objev bude mít využití i pro periferní nervy nebo lymfatické cévy, ale i jako 3D tkáňové nosiče pro náhradu kostí, chrupavek a tkání. Univerzita už za něj získala prestižní ocenění za objev roku 2016 ve zdravotnictví.

Pokud všechny testy dobře dopadnou, pak tato cévní nanovlákenná náhrada, kterou vyvinul vědecký tým technické univerzity v Liberci, bude zachraňovat lidské životy ve světě v nejbližších pěti letech.

Související

lidské tělo

Mutanti mezi námi? Studenti se při pitvě mrtvé ženy nestačili divit

Studenti Oregonské zdravotnické a vědecké univerzity v Portlandu nemohli uvěřit svým očím, když zkoumali na pitevně mrtvolu 99leté ženy, která zemřela z přirozených příčin. Při otevření jejího těla zjistili, že žena má všechny orgány přehozené. Zprávu přinesl server CNN.
Ilustrační foto

Lidé necítí nosem? Nový objev vyděsil vědce

Jazykem cítíme chuť a nosem vůni. Téměř nikoho by nenapadlo pochybovat o něčem tak elementárním. A přesto vědci učinili objev, který je pořádně překvapil. Všechno je totiž trochu jinak.

Více souvisejících

lidské tělo Lidé lékaři

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy