K dnešnímu dni se uskutečnila pouze jedna mise k planetě Neptun, je to zapříčiněno velkou vzdáleností od Slunce. Sonda Voyager 2 proletěla kolem v roce 1989. V současné době se neplánuje žádná mise, takže vše, co víme o planetě, pochází z pozemských a vesmírných dalekohledů. To ponechává mnoho nezodpovězených otázek, pojďte se s námi podívat na pět z nich, jak je připravil server Space.
1. Proč je na Neptunu tak silný vítr?
Neptun je planetou opravdu silných větrů. Naměřily se i rychlosti 500 metrů za vteřinu, to je asi 4x více než nejrychlejší zaznamenaný vítr na Jupiteru. Ve vysokých nadmořských výškách dosahuje rychlost téměř 1,5x rychlosti zvuku, tvrdí NASA.
Z nějakého důvodu se také žene vítr na západ, nebo proti rotaci planety. Podle výzkumu z roku 2013 může být vítr v tenkých vrstvách menších než 1000 kilometrů. Takhle malá velikost by mohla být způsobena kondenzací a odpařováním vlhkosti.
2. Proč je magnetické pole v divné pozici?
Uran a Neptun mají relativně podobnou velikost, složení a umístění. Nejzajímavější ale je, že obě planety mají magnetická pole, která se velmi liší od větších plynných obrů, Saturnu a Jupiteru. Jednoduše řečeno, pokud byste magnetické póly pustily proti sobě, tak by se uprostřed nestřetly.
Vědci nemají ponětí, jak něco podobného vytvořit. Magnetické pole Neptunu je posunuto o 47 stupňů po směru rotace planety, čím není rotace a magnetismus vyrovnán. Magnetosféra se po každém pootočení divoce změní.
3. Proč vydává více tepla, než dostane?
Stejně jako všechny ostatní planety, i Neptun přijímá teplo ze Slunce. Ale je zde něco jinak, jako kdyby něco bylo uprostřed planety a generovalo více tepla, než kolik dostává. Teplo z vnitra planety má vliv i na meteorologické procesy na planetě.
Měření z roku 1990 ukázalo, že planeta vyzařuje teplo při mínus 213 stupních Celsia, což je zhruba o 45 stupňů tepleji, než by měla mít. Může za to právě vnitřní zdroj tepla.
4. Co se děje ve velké temné skvrně?
Jupiter má svou červenou skvrnu, což je největší aktivní bouře ve sluneční soustavě, se neustále zmenšuje a nikdo neví proč. Takže když vědci uviděli v roce 1990 při průletu sondy Voyager II temnou skvrnu na Neptunu, velice je zaujala a doufali, že přinese nějaké odpovědi.
Když ale v roce 1995 Neptun pozoroval Hubblův teleskop, záhadná temná skvrna už tam nebyla. Vědci dodnes přesně neví, jak se to stalo. Později téhož roku zaměřil stejný teleskop další potenciální temnou skvrnu, ale vzhledem k veliké vzdálenosti Země a Neptunu, byly fotografie v malém rozlišení a nedalo se to přesně zjistit.
5. Co je uvnitř Neptunu?
Jelikož astronomové nemůžou vidět dovnitř Neptunu, můžou jen těžko odhadovat jeho „vnitřnosti". V roce 2003 vědci navrhli, že je atmosféra složena z vodíku, metanu a helia. Pod atmosférou je pak kapalný vodík, metan a opět helium. Od vrstvu níž by měly být sloučeniny vodíku, dusíku a kyslíku. Pokud má nějaké jádro, tak by mělo být skalnaté a ledové.
Složení planety budeme moct lépe určit po prozkoumání jiných planet v soustavě. Jedná se o jednu z hlavních misí sondy Juno, která se v červenci dostala na oběžnou dráhu Jupiteru. Příští rok se sonda Cassini vrhne do atmosféry Saturnu, ze kterého bychom se mohli také dozvědět nové informace a upravit tak odhady u Neptunu.
Související
Průlomový objev. „Zakázaná planeta“ se nachází na místě, kde by neměla být
Nový ledový svět by mohl být klíčem k nalezení deváté planety
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák