Průlomový objev. „Zakázaná planeta“ se nachází na místě, kde by neměla být

Vědci našli planetu na místě, kde by žádná neměla být. Díky své blízkosti k slunci je velmi horká a rok na ní má délku jen jednoho dne. Je též třikrát větší než Země.

Neptunská poušť označuje pustou oblasti v blízkosti hvězd, která je neustále vystavena silnému ozáření. To odstraňuje atmosféru planet a ponechává jim jen skalnaté jádro.

Vědci z  univerzity Warwick ve spolupráci s univerzitami z Cambridge, Belfastu, Leicesteru, Berlína a Chile, však v této pustině objevili planetu s plynnou atmosférou. Její oficiální označení je NGTS-4b, známější je však jako „Zakázaná planeta".

Je třikrát větší než Země, od které je vzdálená 920 světelných let. Je však menší než Neptun. Do Neptunské pouště se měla dostat v posledních milionech letech.

Její průměrná teplota je tisíc stupňů Celsia. To je víc, než kolik má Merkur. Díky její blízkosti slunci trvá rok na planetě jen 1,3 dny.

„ Doposud lidé, kteří hledali planety, takové planety nenašly. A my jsme si mysleli, že to je proto, že planeta o velikosti Neptunu, která se blíží hostitelské hvězdě, by se vypařila. Předchozí průzkumy skutečně nenašly žádné planety v této zóně. A to je důvod, proč je zvaná 'Neptunská poušť' nebo ' Zakázaná zóna'. Takže tenhle objev nás překvapil,“ uvedl astronom Daniel Bayliss z univerzity Warwick.

„ Planeta musí být tvrdá. Je přímo v zóně, kde jsme očekávali, že planety velikosti Neptun nemohou přežít,“ poukazuje doktor Richard West, který se podílel na výzkumu. „ Teď čistíme data, abychom zjistili, zda se v Neptunské poušti nenachází více planet - možná je poušť zelenější než jsme si dříve mysleli,“ dodal.

Podle vědců planeta může může být důvodem, proč se její atmosféra stále nevypařila, skutečnost, že byla dříve větší a je stále poměrně mladá. K vypařování tak může stále docházet. Případně slunce může produkovat menší radiaci než si mysleli.

Související

Vesmír, ilustrační foto

Čína chce dobýt vesmír. Vrátí člověka na Měsíc

Čína představila ambiciózní plán stát se do roku 2050 globálním lídrem v oblasti kosmického výzkumu. Tento strategický cíl byl představen v úterý Čínskou akademií věd, jak informovala agentura AP. Země, která v posledních letech dosáhla významných úspěchů ve vesmíru, plánuje další rozvoj v této oblasti s cílem dosáhnout „průlomových úspěchů s významným mezinárodním vlivem“.

Více souvisejících

vesmir vesmír, Neptun

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy