Americká zbraň dodnes zabíjí ve Vietnamu. Tohle jsou nejhorší chemické zbraně

Londýn - V souvislosti s údajným útokem zakázaným plynem sarinem v Sýrii se opět otevřela debata o chemických zbraních. Mezi ně ale nespadá pouze tato látka. Kromě těch známějších jako yperit, fosgen nebo chlor, můžeme totiž v historii nalézt i řadu dalších, neméně hrozivých chemických zbraní.

Fosgen

Největší zabiják v dobách první světové války a jedna z nejhorších chemických zbraní vůbec je používána v celé řadě průmyslových odvětví. Před sto lety se ale podle odborníků a vědců zasloužil o 80 až 85 procent všech úmrtí, které si první světová válka vyžádala, a to zejména proto, že k ní měly přístup všechny válčící strany. Poprvé byl nasazen 19. prosince 1915, kdy německá letadla shodila na britské vojáky 88 tun tohoto plynu. 120 lidí na místě zemřelo, dalších 1096 bylo zraněno.

Mezi příznaky otravy fosgenem patří slzení očí, kašel, dušnost, obrovské puchýře na těle, otok hrdla a pálení očí. Na rozdíl od řady jiných chemických látek proti němu neexistuje protilátka a léčba je poměrně náročná.

Sarin

Plyn, který způsobil v úterý smrt stovky lidí v Sýrii, je také považován za jednu z nejhorších chemických zbraní vůbec. Byl vyvinut v roce 1938 skupinou čtyř německých vědců a hojně používán za druhé světové války. Do podvědomí veřejnosti se zapsal po teroristickém útoku v tokijském metru, kdy v roce 1995 zemřelo 13 lidí a dalších 5000 bylo zraněno. Použit byl také v roce 2013 v Sýrii, kde si vyžádal 1700 lidských životů.

Sarin paralyzuje nervový systém zasaženého člověka a mezi jeho příznaky patří pocit tlaku v očích, bolesti hlavy, dušnost, kašel, zvracení a úzkost. Do těla se dostává po vdechnutí i skrze kůži a není-li včas podána protilátka, dochází ke svalovým záškubům a následnému udušení a zástavě srdce.

Chlor

Představte si látku jejíž nasazení a devastující účinky šokují i toho, kdo ji použil. Tak podle historiků vypadalo jedno z prvních setkání s chlorem za první světové války v roce 1915. Přeživší vojáci uvádějí, že při prvním setkání s chlorem spatřili vojáky v křečích a zmatku. Nad nimi se vznášely nazelenalé mraky, které dostávaly žlutou barvu. Vojáci z mraků vybíhali oslepení, kašlající, a s růžovou pokožkou. Za nimi zůstaly v zákopech zamořených plynem, stovky umírajících lidí...

Žlutozelený plyn vytvoří hustý mrak, který má za následek poškození zraku a dýchacích orgánů. Lidem zasaženým tímto plynem hrozí slepota, problémy s dýcháním a záchvaty kašle. Chlor je oblíbenou bojovou látkou zejména vzhledem ke své dostupnosti. Působí na organismus dusivě formou vyřazení plic z činnosti jejich otokem a následným udušením. 

Yperit

Pod názvem hořčičný plyn byla tato látka poprvé objevena v roce 1860. Do podvědomí veřejnosti se ale dostal až o 57 let později, v roce 1917 jako yperit. Velké zkušenosti s ním mají Němci, kteří jej původně chtěli využívat pouze jako paralyzující látku, než zjistili, že při správné koncentraci dokáže i zabíjet. Byl proto velmi oblíbený nejen za druhé světové války, ale používal jej například i irácký prezident Saddám Husajn.

Yperit je používán ve formě aerosolu a do organismu proniká kůží, dýchacími orgány, ale i otvory jako jsou oči nebo ústa. Příznaky otravy se objevují po 4 až 6 hodinách od zasažení, kdy dochází k otoku očí. Zasažení dýchacích cest se projevuje podrážděním, postižený dostává horečky, kašel a ochabuje mu svalstvo. Zasažená místa na kůži zčervenají vytvoří se na nich puchýře. Následně dostává postižený silné svalové křeče končící paralýzou končetin.

VX

Nervový toxin vyvinutý Spojenými státy v padesátých letech minulého století byl masově produkován od roku 1961. Rusové tehdy přišli s odpovědí a vyvíjeli vlastní nervový plyn. Naštěstí ale byly chemické zásoby obou států zničeny. VX je totiž zřejmě nejsmrtelnějším plynem vůbec a jeho účinky jsou až desetkrát horší, než účinky sarinu. Prakticky jakýkoliv kontakt s ním končí smrtí.

Látka je nažloutlé barvy a na bojišti se byla schopna udržet i několik dní. Do těla proniká kůží a skrze dýchací cesty a vyvolává nevolnost. Následně ochromuje dýchací svaly, vyvolává silné křečovité bolesti, a poté zasažený umírá.

Agent Orange

Původně byla tato směs používána americkou armádou za vietnamské války s cílem zničit rostlinstvo. Jejím vedlejším efektem ale byly účinky na lidský organismus, kterým byly vystaveny miliony vietnamských obyvatel. Odhaduje se, že jen za války látka zabila na 400 tisíc lidí. Látka ale postihla i lidi, kteří do zasažených oblastí přišli až po válce a nepřišli s ní do přímého kontaktu. Miliony z nich včetně novorozených dětí začaly trpět rakovinou, mentálními poruchami, defekty a deformacemi těla. Účinky látky jsou ve Vietnamu pozorovány dodnes, desítky let po konci války se totiž stále rodí děti postižené těmito příznaky.

Vedlejším produktem při výrobě jedné ze složek Agent Orange byl jedovatý dioxin, který způsobuje vážné záněty kůže, plic a sliznic. Projevuje se plicními nemocemi a může končit smrtí. Látka ale zasahuje i oči, játra a ledviny a způsobuje rakovinu.

Novičok

Látka, kterou vyvinul Sovětský svaz v reakci na Agent Orange, vznikala pod dohledem 200 sovětských výzkumníků v rámci speciálního vládního programu. Výroba, která začala v osmdesátých letech, ale poměrně rychle skončila a většina zásob byla zničena. Vzhledem k tomu, že látka podléhala přísnému utajení, není toho o ní mnoho známo.

Některé zdroje uvádějí, že vědci zkoumali účinky novičoku na lidský organismus na skupině 40 lidí. Test trval zhruba tři měsíce a po použití látky se u zasažených zlepšily střelecké dovednosti. Následně ale začali lidé trpět ztrátou kožního pigmentu, poškozením plic a problémy s trávením. Mezi další příznaky patří vysoký krevní tlak, rozmazané vidění, svírání na hrudi, kašel, průjem, slintání, nadměrné pocení, malátnost, bolesti očí, bolesti hlavy, zvýšené močení, nevolnost, zvracení, bolesti břicha, zrychlené dýchání, srdeční problémy, slabost, křeče, bezvědomí, ochrnutí a celkové respirační selhání organismu. 

Související

Více souvisejících

Chemické zbraně Vědci historie

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.

před 46 minutami

raketa Storm Shadow

Storm Shadow donutí ruské síly přeskupit jednotky. Co jsou zač střely, které zvýší obavy z další eskalace?

Storm Shadow, známé také pod názvem SCALP EG (Système de Croisière Autonome à Longue Portée – Emploi Général), jsou pokročilé střely s plochou dráhou letu vyvinuté britskou společností MBDA. Tyto střely patří mezi nejmodernější zbraně svého druhu a hrají klíčovou roli ve vojenských konfliktech, kde je rozhodující přesnost a schopnost zasáhnout strategické cíle hluboko na nepřátelském území.

před 1 hodinou

Letoun Tornádo nese rakety Storm Shadow.

Ukrajina poprvé použila britské střely Storm Shadow k útokům na ruské území

Ukrajina podle informací The Guardian poprvé od začátku konfliktu použila britské střely Storm Shadow k útokům na cíle v Rusku. Povolení k využití raket na ruském území bylo schváleno v reakci na nasazení více než 10 000 severokorejských vojáků na ruské hranici s Ukrajinou. Podle britských a amerických představitelů jde o zásadní eskalaci téměř tři roky trvající války.

před 1 hodinou

Bílý dům, Washington D.C., USA

Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků

Američtí a evropští představitelé podle The Guardian vyjádřili rostoucí znepokojení nad hrozbou hybridní války ze strany Ruska. Tento strach se prohloubil po prvním použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS Ukrajinou na cíle uvnitř ruského území. Bidenova administrativa nedávno zrušila omezení pro jejich použití, což vyvolalo ostrou reakci Moskvy a obavy z další eskalace konfliktu.

před 2 hodinami

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Elon Musk

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Počasí letos překoná obávaný rekord. Je ještě naděje na změnu?

Rok 2024 se zapíše do historie jako rok rekordních klimatických extrémů, přičemž data ukazují, jak rychle globální oteplování mění náš svět. Stále rostoucí teploty, extrémní počasí, zvyšování hladiny moří a pokračující emise skleníkových plynů podtrhují naléhavou potřebu globální akce. Uvedl to server The Guardian.

před 4 hodinami

Záporožská jaderná elektrárna

Ruské útoky ohrožují energetickou stabilitu Ukrajiny. Zvyšují riziko jaderné katastrofy

Ukrajinská elektrická síť čelí „výrazně zvýšenému riziku katastrofického selhání“ po nedělních ruských raketových a dronových útocích, varovala organizace Greenpeace podle serveru The Guardian. Tyto útoky mířily na transformátorové stanice klíčové pro provoz tří ukrajinských funkčních jaderných elektráren, což podle Greenpeace hrozí destabilizací jejich provozu a rizikem jaderné katastrofy.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko varuje NATO: Podpora Ukrajiny na ruském území nebude bez následků

Ředitel ruské Zahraniční zpravodajské služby (SVR) Sergej Naryškin varoval členy NATO, že jejich zapojení do útoků ukrajinské armády na ruském území nebude bez následků. V rozhovoru pro periodikum Národní obrana, který citovala agentura Reuters, zdůraznil, že Západ si musí uvědomit vážnost situace, aby se vyhnul přímému vojenskému konfliktu s Ruskem.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

před 9 hodinami

Povolí Britové Ukrajině použít Storm Shadow? Po rázném kroku USA se pod tlakem ocitá i Starmer

I když by Keir Starmer povolil Ukrajině použít britské střely Storm Shadow hluboko na ruském území, jejich efekt by byl pouze okrajový. Premiér se opakovaně vyhýbal odpovědi na tuto otázku během summitu G20, kde je světový názor na válku na Ukrajině a její ukončení stále rozdělený.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy