Záhada pohádkových kruhů vyřešena? Rostliny v nich svádějí boj o život

Windhoek - Záhadná vysušená pouštní kola v poušti Namib jsou možná vysvětlena. Tým amerických vědců na základě jejich výzkumu odhalil, že jsou zřejmě zásobárnami vody, kolem kterých se shlukuje okolní vegetace jako kolem studny v oáze.

Záhada tzv. Namibijských pohádkových kruhů je možná rozluštěna. Velké vysušené kruhy, kterých je na území pouštního státu miliony, jsou údajně způsobené adaptační schopností rostlin žít ve ztížených a suchých podmínkách Namibie. 

Tamní vegetaci jde především o to, aby zůstala naživu. Pohádkové kruhy jsou tak výsledkem pohybu roslin, které si chtějí pro sebe "urvat" co nejvíce vláhy. Je to jakási honba rostlin za životem. 

Kruhy dosahují obdvodu až 35 metrů

Vědci tyto kruhy, které se nacházejí například také v australském vnitrozemí, zkoumají dlouhodobě. Experti si původně mysleli, že by za zajímavými úkazy mohli stát termiti, kteří postupně okusovali kořeny jednotlivých rostlin. Hypotéza o putování rostlin za vláhou byla poprvé připuštěna teprve v roce 2014. 

Jak jsou suché kruhy, kolem kterých se srocuje vegetace, velké? Běžně dosahují obvodu až 35 metrů a jsou z venku obklopeny prstencem rostlinstva. Uprostřed těchto symetrických skvrn je půda na první pohled zcela vysušená. 

Nejnovější výzkum prováděli v oblasti pouště Namib vědci z amerického Indianapolisu. Jejich zkoumání podpořilo namísto termití hypotézy právě hypotézu související s vysycháním vody. Průzkum byl prováděn na základě pozorování ukazatele půdní vlhkosti, tvarů a struktury rostlin a dalších faktorů. 

Kořeny rostlin bojují na okrajích kruhu mezi sebou

Uvnitř kruhů prý dochází k abnormálně rychlému vsakování vody a rostliny po okrajích kruhů mají oproti ostatním, vzdálenějším rostlinám, mnohem silnější kořeny. Tyto základní proměnné tak podpořily hypotézu z roku 2014. "Kořeny jednotlivých rostlin se sunou do části na obvod kruhu, kde mezi sebou bojují o vodu," vysvětluje vědec Lixin Wang. 

Když prý zaprší, voda se v rámci kruhu rychle vsákne a následně stéká do okrajů kruhu, kde už na ni čekají kořeny rostlin. Holé a vysušené skvrny uprostřed kruhů jsou tak jakýsi rezervoár, zásobník, který přeceďuje vodu, kterou rostliny na okraji kruhů mohou absorbovat. Rostliny se tak zcela přirozeně shlukují kolem zásobárny.

Boj rostlin o život není v těchto podmínkách překvapující. Právě území pouště Namib je jednou z nejméně hostinných na naší planetě. Vědci však jedním dechem dodávají, že je třeba ještě provést další potvrzující výzkumy. 

Související

Očkování, ilustrační foto

Namibie pozastavila očkování ruskou vakcínou Sputnik V kvůli obavám o bezpečnost

Namibie pozastavila očkování proti covidu-19 ruskou vakcínou Sputnik V. Oznámilo to dnes namibijské ministerstvo zdravotnictví. Děje se tak krátce poté, co regulátoři v sousední Jihoafrické republice odmítli vakcínu registrovat kvůli obavám, že nebude bezpečná pro lidi, kteří jsou náchylní k nákaze HIV, píše agentura Reuters.
Ilustrační foto

V Namibii se objevila nová mutace kulhavky a slintavky

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

Více souvisejících

namibie Poušť Austrálie tajemství záhady afrika

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy