MAGAZÍN - Vědci vědí, že naši dávní předci pojídali jeden druhého - alespoň příležitostně. V několika evropských lokalitách časově roztroušených v době asi 250.000 let, vědci vykopali kosti homininů, které nesou neklamné znaky: škrábance čepele, stopy po zubech, spáleniny.
Odborníci si však nejsou jistí tím, proč k tomu docházelo. Současní lidé již dlouho praktikují kanibalismus kvůli různým rituálním důvodům - aby zastrašili nepřátele, vyléčili nemoci, uctili mrtvé. Antropologové však nemají žádný důkaz, že by neandrtálci měli kulturní motivaci pro pojídání jedinců stejného druhu. Vědci proto předpokládají, že pradávný kanibalismus měl „nutriční“ účely, nebo byl praktikován čistě za účelem přežití. Archeolog James Cole z University of Brighton si v té souvislosti pokládá otázku: Pokud homininé jedli sami sebe kvůli výživě, jakou nutriční hodnotu vlastně měli? Jeho studie vyšla v magazínu Scientific Reports, její závěry cituje server deníku The Washington Post.
Cole spočítal počet kalorií, které by mohly být získány z jednoho dospělého samce. Ve srovnání s jinými tvory, které naši dávní příbuzní jedli - mamuty, stepními bizony, jeleny – se ukázalo, že homininé byli docela nízkokalorické občerstvení. Osoba vážící asi 70 kilogramů poskytuje asi 32.376 kalorií, což stačí skupině 25 dospělých neandertálců zhruba na třetinu dne. Mamut by na druhé straně skupině stačil asi na měsíc.
„Dělal jsem výzkum na toto téma a zjistil jsem, že nikdo nikdy definoval hodnotu kalorií lidského těla, a pokud ano, byla to čísla napsaná jen tak mimochodem bez jakéhokoliv popisu, jak k nim dotyčný dospěl,“ vysvětluje Cole. Jeho hodnoty jsou naopak velmi přesné, jeho studie obsahuje tabulky se seznamem a kalorickou hodnotou každé části lidského těla.
Hlava a trup: 5,418.67 kalorií. Paže: 7,4571.16 kalorií. Stehna: 13,354.88 kalorií. Kůže: 10,278 kalorií. Zuby: 36 kalorií. „Když srovnáme svalové hodnoty pokud jde o hmotnost měli bychom spadat přímo mezi sajgu (druh antilopy) a srnce, což jsou zvířata zhruba o naší velikosti,“ vysvětluje Cole.
Neandrtálci a další druhy starověkých homininů byli mnohem objemnější než moderní lidé, měli velké svaly a robustní postavu. Mohou proto mít větší nutriční hodnotu než Homo sapiens - ale ne o mnoho, vysvětluje vědec. „Je to zajímavé, protože pokud označíme tyto činy jako nutriční kanibalismus... a porovnáme, jak nutriční jsme oproti dalším, nejsme vlastně příliš výživní,“ tvrdí.
Neandertálci samozřejmě žádné kalorie nepočítali. Ale byli schopni říci, že jim osoba neposkytla tolik potravy jako kanec nebo kůň. A na rozdíl od prasete nebo koně, je hominin přesně tak mazaný a šikovný jako osoba, která ho chce sníst - to znamená, že je mnohem obtížnější takovou osobu zabít.
Cole naznačuje, že starověcí homininé mohli mít rituální motivace pro konzumaci členů jejich vlastního druhu, stejně jako současní lidé. Nemělo by to být překvapením vzhledem k tomu, že neandrtálci jsou již známí tím, že měli určité umění, nosili šperky a vyvinuli sofistikovanou komunikaci.
„Je zřejmé, že šlo o složité a různorodé lidské druhy a jejich postoj ke kanibalismu dle mého mínění bude tak složitý a rozmanitý jako náš vlastní,“ řekl.
Paola Villaová, odbornice na neandrtálce a výzkumná pracovnice na University of Colorado v Boulderu, uvádí, že Coleovy výpočty poskytují zajímavé informace, ale neměly měnit naše chápání kanibalismu starověkých homininů. Člověk nemusí mít stejnou kalorický přínos jako jelen, ale homininé se navzájem nelovili způsobem jakým lovili zvěř, uvádí.
„Nikdy jsme nepředpokládali, že lidé byli loveni jako potravinová zvířata,“ vysvětluje expertka. „Jedli je jako jídlo, ano - ale příčina byla vždy popisována buď jako agresivní kanibalismus (dobře zdokumentovaný u dalších savců včetně primátů), nebo jako důsledek hladovění či v souvislosti s pohřební praxí,“ dodává.
Související
Neandrtálci shromažďovali lovecké trofeje, zjistili díky nálezu vědci
Druhá dekáda ve vědě: Výzkum Marsu, "nůžky" CRISPR, neandrtálci a koronavirus
Neandrtálci , kanibalismus , Archeologie , pravěk
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 1 hodinou
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 1 hodinou
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 2 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 3 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 3 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 4 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 4 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 5 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 7 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 8 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 10 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 12 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 20 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera