V současnosti je kámen mudrců znám hlavně z první knížky Harryho Pottra, kde hrál významnou dějotvornou úlohu. Jeho tajemství ale trápilo lidi už od nejstarších dob. Alchymisté zběsile pátrali, jak jej vytvořit. Pro ně byl jejich opus magnum, dílo schopné nejenom změnit kovy ve zlato, ale celé stvoření.
O Kameni mudrců se mluvilo již v nejstarších textech helénistického Egypta. Zde je označován za Kámen filozofů (Lapis philosophorum) nebo též za „kámen, který není kamenem.“ Helénističtí alchymisté jako Pseudo-Démokritost a Zósimos si jej představovali ve formě transmutačního prášku, proměňujícím neušlechtilé kovy ve zlato.
Tuto představu od nich převzali i arabští alchymisté, kteří používali výraz al- iksir, které ve své latinské podobě dalo vzniknout termínu elixír. Kámen filozofů byl v alchymisté literatuře přirovnáván k mýtickým tvorům baziliškovi, který mění pohledem člověka v kámen jako Kámen mění kapalnou rtuť ve zlato, či salamandrovi, který je imunní vůči plamenům jako Kámen se připravuje v ohni, aniž by byl zničen.
Ačkoliv se Kamenem zabývalo mnoho spisů, jeho výroba byla nejstřelenějším tajemstvím alchymie. Věřilo se, že ho nelze vytvořit bez Boží pomoci. I kdyby někdo odhalil tajemství jeho tvorby, bez Boží milosti mu to bylo k ničemu. Na alchymistických kosmických diagramech bylo možno nalézt latinský nápis Omnibus sed paucis luceo, v překladu znamenající „Svítím všem a přece jen nemnohým“. Alchymisté věřili, že Kámen mudrců je na očích všem, ale jen zasvěcenci mají možnost poznat jeho tajemství.
Kámen je mnoha alchymisty popisován jako rudé, pevné, neodpařitelné, kompaktní tělo, uvádí Lexikon alchymie a hermetických věd. Arabský alchymista z 13. století Al-Irákí píše o bílém a rudém Kameni. Zatímco bílý mění kovy v stříbro, hodnotnější rudý je mění ve zlato. Latinský alchymista Geber dokonce rozlišuje trojí formu Kamene. Ta první způsobuje jen přechodnou proměnu, ta druhá už mění vlastnosti výchozího kovu (hustota, tvárnost, barva), a konečně ta třetí dává kovu nejvyšší kvality a způsobuje tak úplnou a trvalou proměnu kovu ve zlato.
Zlato v středověkých alchymistických textech představovalo nejvyšší přírodní stupeň dokonalosti. Podle jedné alchymistické teorie Kámen tuto dokonalost dokonce překračuje a je látkou, která je více než dokonalá. Transmutací Kámen část této nadperfektnosti ztrácí a přesouvá ji na výchozí kov, který se stává zlatem, tj. perfektní přírodní substancí. Množství středověkých alchymistů vycházelo z aristotelské teorie, podle které se zlato - jako jiné látky – se skládá z primární látky (materia prima) a specifické formy. Kámen podle této teorie má moc vzít primární látku a dát ji jinou, alchymistou žádanou formu. Zatímco formy substancí jsou v přírodě dané, alchymista je může měnit.
Někteří středověcí autoři vnímali neušlechtilé kovy jako nemocné a nezralé. Kámen byl jejich uzdravovatelem, který mohl způsobit jejich zrání. Z toho se vyvinula myšlenka Kamene jako všeléku i myšlenka vykoupení“ a „vysvobození“ kovů z jejich nedokonalého stavu, což vedlo k paralele Kamene mudrců s Ježíšem Kristem jakožto Vykupitelem lidstva. Známý hermetik 16. století, Heinrich Khunrath, se domníval, že nalezení Kamene mudrců povede k odhalení pravé podstaty makrokosmu právě tak, jako Kristus umožnil duchovní naplnění mikrokosmu (člověka). Totéž si od Kamene mudrců, a celé alchymie, si sliboval v českém prostředí asi nejznámější alchymista, John Dee.
Kámen mudrců ve 20. století
Carl Gustav Jung, zakladatel hlubinné psychologie, též považoval alchymii za prostředek spásy člověka. Podle Junga alchymie vyjadřovala hluboké pravdy, které pochází z kolektivního nevědomí. Alchymisté si sice nebyli vědomi těchto psychologických procesů, ale projektovali je do svých textů. Jung za alchymistickým hledáním Kamene mudrců rozezníval obecné lidské usilování o dosažení psychologické jednoty.
Podle Junga Kámen mudrců symbolizuje tzv. bytostné Já, archetyp celosti. Bohatá symbolika alchymistických textů dle něj popisovala tento psychologický proces individualizace jako spojování mužských a ženských protikladů, Ducha (muž) a Matérie (žena), jejichž výsledkem je mystická bytost (Rebis), ohlašující bezprostřední dosažení Kamene Mudrců.
Známý rumunský religionista v knize Kováři a alchymisté hovoří o alchymistech jako o tajných zasvěcencích, odkrývajících posvátné pravdy skryté v jazyce symbolů. Jako Jung, i Eliade tvrdil, že alchymista usiluje o vlastní zdokonalení. Podle Eliadeho se tak ale neděje na rovině psychologické, ale spíše existenciální a prožitkové. Alchymista měl přímo zakoušet posvátno, které pro Eliadeho je synonymem trvalého, pravdivého, smysluplného, skutečného a stálého – tj. toho, na čem jedině záleží. Hledání Kamene mudrců tak podle něj není ničím jiným než snahou o to, dát svému životu hlubší, přetrvávající smysl.
Související
85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?
Sametové revoluci předcházela jedna z velkých tragédií na české železnici
historie , kámen mudrců , alchymie
Aktuálně se děje
před 2 minutami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 35 minutami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 36 minutami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 1 hodinou
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 1 hodinou
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 2 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 2 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 2 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 3 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 3 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 4 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 4 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 4 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 5 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 5 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 6 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 7 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.
Zdroj: Jakub Jurek