Vědci se chtějí provrtat k až k roztavenému zemskému plášti. Objeví tam dosud neznámý život?

MAGAZÍN – I když to muže znít jako zápletka ze sci-fi filmu, opak je pravdou. Japonci se rozhodli, že provrtají zemskou kůru a dostanou se až k plášti. Pokud se jim to povede, bude to první takový úspěšný projekt v historii.

Vědci za japonské Národní agentury pro výzkum a vývoj v oblasti mořského výzkumu a vývoje (JAMSTEC) mají v úmyslu stát se prvními lidmi v historii, kteří dosáhnou zemského pláště. Již dříve byli lidé schopni vrtat velice hluboko ale nikdy ne dost na to, aby prorazili zemskou kůru a dostali se ke svrchnímu plášti.

Japonští vědci věří, že se jim to podaří a na pomoc si berou speciální vrtného plavidlo Chikyu, které se má dostat skrz šest kilometrů silnou oceánskou kůru a která se má provrtat přímo k roztavené vrstvě zemského pláště, píše server stanice Fox News.

#Jamstec plan to drill 6km into earth's crust in attempt to become first to reach the mantle, source Jamstec pic.twitter.com/0SBv5y12Tt

— Colm McGlinchey (@ColmMcGlinchey) 8. dubna 2017

Experti doufají, že se jim díky tomu podaří dozvědět více o formování naší planety a materiálů, které tvoří plášť a které jsou stále neznámé. Tento projekt může pomoci nejen Japoncům lépe předvídat přírodní katastrofy, jako jsou zemětřesení a sopečné erupce. Mezi konkrétní úkoly patří zjistit, jak se vůbec vytvořila zemská kůra a také v jaké hloubce existuje či může existovat mikrobiální život.

V současné době existují tři různá potenciální místa vrtání - všechny leží v Tichém oceánu. Jednou z možných oblasti je pobřeží Havaje, další leží u Kostariky a třetí blízko Mexika.Už v roce 2007 přinesl výzkum oblasti mezi Kapverdskými ostrovy a Karibským mořem zajímavé poznatky, když se zjistilo, že tam zemská kůra prostě chybí a svrchní plášť je přímo odhalen.

Speciální loď se musí dostat na dno moře do hloubky asi 3,5 až 4,5 kilometru a pak skrze trubici pak vrtat dalších 6 kilometrů. „Je to největší vrtná loď v naší oblasti vědy, takže kapacita vrtání je třikrát delší nebo hlubší, než u předchozích plavidel,“ řekl výzkumník JAMSTEC Natsue Abe stanici CNN.

Přestože jsou přípravy na projekt v plném proudu, nepředpokládá se, že by vrtání začalo dříve než kolem roku 2030. Do té doby výzkumníci musí pracovat na několika technických detailech, kterým budou čelit. Expedice vyjde asi 60 miliard jenů (asi 540 milionů dolarů) s spolufinancuje ji i japonská vláda, která doufá, že se díky ní zlepší přesnost předpovědí zemětřesení, jimiž právě Japonsko velice trpí. 

Související

armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army)

Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu

Východní Asie je podle serveru Politico nejvážnější hrozbou pro světový mír. Agrese, která zde panuje, je větší než cokoliv, co by si Střední východ nebo Evropa dokázaly představit. Agresivní válka Číny a Ruska proti Ukrajině sblížila Jižní Koreu a Japonsko, se spoustou americké pomoci na pozadí. Udržet je pohromadě, aby odradily Peking, bude pro Donalda Trumpa jedním z nejdůležitějších zahraničněpolitických úkolů.

Více souvisejících

Japonsko vesmír, Země Vědci Země

Aktuálně se děje

před 44 minutami

Záporožská jaderná elektrárna

Ruské útoky ohrožují energetickou stabilitu Ukrajiny. Zvyšují riziko jaderné katastrofy

Ukrajinská elektrická síť čelí „výrazně zvýšenému riziku katastrofického selhání“ po nedělních ruských raketových a dronových útocích, varovala organizace Greenpeace podle serveru The Guardian. Tyto útoky mířily na transformátorové stanice klíčové pro provoz tří ukrajinských funkčních jaderných elektráren, což podle Greenpeace hrozí destabilizací jejich provozu a rizikem jaderné katastrofy.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko varuje NATO: Podpora Ukrajiny na ruském území nebude bez následků

Ředitel ruské Zahraniční zpravodajské služby (SVR) Sergej Naryškin varoval členy NATO, že jejich zapojení do útoků ukrajinské armády na ruském území nebude bez následků. V rozhovoru pro periodikum Národní obrana, který citovala agentura Reuters, zdůraznil, že Západ si musí uvědomit vážnost situace, aby se vyhnul přímému vojenskému konfliktu s Ruskem.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko

Evropští představitelé obrací svůj zrak směrem k Rusku poté, co byly v Baltském moři poškozeny dva podmořské internetové kabely. Incidenty, které podle některých indicií mohou být výsledkem sabotáže, přišly jen několik týdnů poté, co Spojené státy varovaly před možnými útoky Moskvy na kritickou podmořskou infrastrukturu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy