Co se stalo v protiatomovém krytu Templewo? Po letech vydal odpovědi

Na hranicích Polska a Německa se nachází na první pohled ničím výjimečný bývalý protiatomový kryt Templewo. Před desítkami let v něm sovětská armáda skladovala jaderné zbraně, po konci studené války byl ale vyklizen a začal chátrat. Dlouho do něj nikdo nevstoupil, až dosud, a to, co v něm vědci našli, překonalo všechny jejich představy. Objevili totiž mravenčí kolonii, která nemá královnu a není schopna se množit, přesto nikdy nevymře.

Biolog Wojciech Czechowski se svým kolegou prohledávali opuštěné bývalé sovětské bunkry a zkoumali, jakým způsobem se do nich desítky let od posledního zásahu člověka vrací život. Většinu z nich obývají netopýři a hmyz, který si libuje v chladu a suchu. Jeden bunkr je ale překvapil.

Na povrchu ventilační šachty objevili mraveniště, které nebylo ničím výjimečné. Pozoruhodný byl pouze způsob, kterým mravenci dokázali svůj příbytek vystavět tak, aby se nezhroutil dolů do tmavé a ledové šachty několik metrů pod zemí. Mravenci pilně pracovali, budovali svou domovskou stavbu, přesto se ale odborníkům zdálo na celé věci něco podivného.

Mraveniště se totiž většinou hemží životem, v tomto jednom ale dělnice chyběly. Vědci se proto rozhodli, že tomu přijdou na kloub, a prozkoumají dno větrací šachty, kam už oficiálně neměli přístup. To, co na dně našli, ale předčilo veškerá jejich očekávání.

V mrazu a naprosté tmě se na dně šachty ukrývalo druhé mraveniště připomínající ty nejhorší Orwellovské vize. Kolonie umístěná přímo pod vrchním mraveništěm totiž byla tvořena mravenci, kteří sem doslova napadali. Zbudovali si zde vlastní domov, protože nemají šanci vrátit se nahoru zpět, do toho původního. Jenda věc jim ale chybí, a to ta nejdůležitější. Královna.

Ta je totiž v každé mravenčí kolonii jen jedna, v tomto případě ale pouze ve vrchním mraveništi. To spodní je tvořeno pouze odpadlíky, dělnicemi, které sem propadly, a založily vlastní mraveniště. Nikdy se nebudou moci rozmnožovat, přesto nikdy nevymřou. Vrchní mraveniště zajistí tomu spodnímu permanentní přísun nových sil. Stačí jen být trochu neopatrný.

Spodní mraveniště podle odborníků obývá zhruba milion jedinců a další miliony už zemřely, přesto je záhadou, jak se dokázali mravenci adaptovat na tak kruté podmínky. Většinou totiž vyhledávají teplé a vlhčí prostředí, v tomto případě ale zřejmě neměli na výběr. Buď se adaptují, nebo zemřou, a umírat se nechce nikomu, ani mravencům.

Odborníky nyní trápí dvě nevyřešené otázky. Co mravenci ve spodní části šachty ve skutečnosti jedí? Jsou prakticky odříznutí od světa, závislí na tom, co k nim propadne z vrchu, a kromě jiných jedinců toho moc není. Čím se tedy živí? Na to dodnes nepřišli.

Druhá otázka je spíše teoreticky, přesto se biologové zamýšlí nad tím, co by se stalo, kdyby se do spodního mraveniště propadla královna. Dokázala by společnost fungovat autonomně a množit se nezávisle na tom, co se děje několik metrů nad jejich hlavami? Ani to se jim dosud nepovedlo zjistit.

Související

Více souvisejících

Zvířata zajímavosti Polsko Hmyz Templewo

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 42 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy