Co způsobilo 10 ran egyptských a proč se voda měnila v krev? Největší biblické záhady mají vědecké vysvětlení

Každoročně Židé oslavují na jaře svátky Pesach, během nichž vzpomínají na osvobození z otrockých podmínek v Egyptě. Tím, kdo je osvobodil, byl Mojžíš, který musel potrestat Egypt deseti ranami, než se neochotný farao „tvrdého srdce“ konečně rozhodl Izraelce propustit. Server Live Science přináší možné vědecké vysvětlení legendárních deseti ran.

Krvavé vody

První rána, kterou Mojžíš způsobil Egyptu, byla proměna veškeré vody v Egyptě, včetně té v„džberech a džbánech“, v krev. Vědecké vysvětlení zní, že možnou příčinou náhlého zabarvení vod byl rozkvět červených řas, který se objevuje, když určité podmínky umožní mikroskopickým řasám reprodukovat se v tak velkém množství, že vody se zdají být krvavě rudé. Jev je znám jako „rudý příliv“, a je typický spíše pro oceány než pro sladkovodní vody. Tyto řasy mohou být toxické pro zvěř pijící vody, ve kterých jsou přítomny.

Žáby

Druhou ránou byla záplava žab, lezoucích až do ložnic Egypťanů. Tzv. déšť žab byl hlášen několikrát v historii a v řadě míst po celém světě. Ve zprávě, publikované 12. července 1873 v Scientific American, se píše o „"lijáku žab, který zatemnil vzduch a pokryl zemi na dlouhou vzdálenost" po bouřce. V květnu 2010 v Řecku se objevilo tisíce žab, které pravděpodobně vzešly ze severního jezera hledat potravu. Tyto žáby narušily dopravu po několik dní, informovala stanice CBS News.

Komáři

Průvodce třetí rány není zcela jasný. Hebrejské Keenim může znamenat buď vši, blechy nebo komáry. V českém ekumenickém překladu se mluví o komárech. Pokud toxické řasy vedly k hromadě mrtvých žab, pak lze soudit, že se objevily mraky nějakého hmyzu. Žáby jedí hmyz a bez nich hmyz může expandovat. Pokud se jednalo o blechy nebo vši, tyto tvorové mohly později způsobit další rány jako např. dobytčí mor nebo vředy díky bakteriím, kterých je tento hmyz přenašečem.  

Mouchy

Jako ve třetí pohromě, ani ve čtvrté není jasné, co za stvoření je posláno trestat Egypt. Hebrejské slovo arov se většinou překládá jako „směs“ a může podle rabínů znamenat divoká zvířata jako jsou hadi a škorpióni, sršeň nebo komáry, nebo dokonce i vlky, přicházející v noci. Podle studie z roku 1996 publikované v časopise Caduceus, který se pokouší vysvětlit epidemie jako epidemiologické problémy způsobené původním klimatickým narušením, J.S. Marr a C.D. Malloy tvrdí, že čtvrtá mor představuje hromadu much typu Stomoxys calcitrans (Bodalka stájová). Tyto mouchy mohly způsobit vředy, o kterých se mluví později. Český ekumenický překlad hovoří o mouchách.

Dobytčí mor

Pátá pohroma byla tajemná a vysoce nakažlivá nemoc, která rychle zabila egyptský dobytek, podle bible stáda Izraelců nebyla ovlivněna. Tato pohroma velice připomíná epidemii známou jako mor skotu, který např. v 18. až v 19. století decimoval populaci dobytka a jiných přežvýkavců po celé Africe a Evropě. Naposledy byl tento mor zaznamenán v Etiopii v roce 2001, podle New York Times byla nemoc v roce 2011 už kompletně vymýcena. Mor skotu patřil do stejné rodiny infekcí jako spalničky a psinka (nemoc zvířat, hlavně psů).

Vředy

Mojžíš nechal Egypťany trpět velice nepříjemnými vředy hnisavých neštovic. Vředy jsou zpravidla způsobeny Staphylococcus aureus, což je typ bakterie, které se běžně vyskytuje na povrchu pokožky. Podle analýz egyptských mumií (včetně např. mumie Ramsesa V.) vypukla asi před 3000 let v Egyptě epidemie neštovic, tvrdí Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí.

Krupobití

Sedmá pohroma přinesla těžké krupobití doprovázené hromy a proudy ohně. Blízká sopečná erupce asi před 3500 lety na ostrově Santorini, ostrovu severně od Kréty v Egejském moři, může vysvětlovat tuto epidemii. Je možné, že sopečný popel smíšený s bouřkami nad Egyptem, vedl k dramatickému krupobití, tvrdí Nadine von Blohmová z Institutu atmosférické fyziky v Německu.

Kobylky 

Tato vulkanická erupce na Santorinu možná vytvořila příznivé podmínky pro osmou pohromu, tvrdí kanadský molekulární biolog Siro Trevisanato. Podle Bible Mojžíš na Egypt vypustil vlny kobylek. „Dopad popela způsobil anomálie počasí, což se projevuje ve vyšších srážkách, vyšší vlhkosti. A to je přesně to, co podporuje přítomnost kobylek," řekl Trevisanato deníku The Telegraph.

Temnota

Vědci vysvětlují tajemné zatmění vržené na Egypt jako zatmění slunce nebo oblak sopečného popela. V Bibli stojí, že zatímco Egypťané neviděli na krok, Izraelci měli ve svých obydlích světlo. Hypotéza o možném zatmění tak zřejmě není příliš věrohodná, protože nedává moc smyslu, že jedni obyvatelé jsou schopni zahnat temnotu a jiní ne. Jako logičtější a věrohodnější se zdá být hypotéza, že temnotu způsobila sopečná erupce asi před 3500 lety na ostrově Santorini. Podle webu Christian Courier se erupce stala asi 800 kilometrů od Egypta a před událostí exodu.

Smrt prvorozených

Poslední pohroma, která donutila faraóna propustit Izraelce, bylo hromadné usmrcení egyptských prvorozených. Podle vědců za tím mohly být ony toxické řasy, které proměnily vodu v krev, a které kontaminovaly obilí. Prvotně narození byli pravděpodobně první, kdo toto obilí pozřel a proto se jako první stali prvními oběti, spekuluje The Telegraph.

Související

Setkání egyptského prezidenta Abd al-Fattáha as-Sísího (vpravo) s předsedou amerického sboru náčelníků štábů generálem Charlesem Brownem v Káhiře 25. srpna 2024.

Hamás odmítá nové požadavky Izraele na příměří v Gaze

V neděli se v Káhiře neuskutečnila dohoda o příměří v Gaze. Ani Hamas, ani Izrael nepřijali navrhované kompromisy, které předložili zprostředkovatelé. Tato situace podle dvou egyptských bezpečnostních zdrojů zpochybňuje šance na úspěch v posledním pokusu, podporovaném USA, ukončit deset měsíců trvající konflikt.

Více souvisejících

Egypt biblické příběhy Bible

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 8 minutami

před 18 minutami

před 36 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy