Každoročně Židé oslavují na jaře svátky Pesach, během nichž vzpomínají na osvobození z otrockých podmínek v Egyptě. Tím, kdo je osvobodil, byl Mojžíš, který musel potrestat Egypt deseti ranami, než se neochotný farao „tvrdého srdce“ konečně rozhodl Izraelce propustit. Server Live Science přináší možné vědecké vysvětlení legendárních deseti ran.
Krvavé vody
První rána, kterou Mojžíš způsobil Egyptu, byla proměna veškeré vody v Egyptě, včetně té v„džberech a džbánech“, v krev. Vědecké vysvětlení zní, že možnou příčinou náhlého zabarvení vod byl rozkvět červených řas, který se objevuje, když určité podmínky umožní mikroskopickým řasám reprodukovat se v tak velkém množství, že vody se zdají být krvavě rudé. Jev je znám jako „rudý příliv“, a je typický spíše pro oceány než pro sladkovodní vody. Tyto řasy mohou být toxické pro zvěř pijící vody, ve kterých jsou přítomny.
Žáby
Druhou ránou byla záplava žab, lezoucích až do ložnic Egypťanů. Tzv. déšť žab byl hlášen několikrát v historii a v řadě míst po celém světě. Ve zprávě, publikované 12. července 1873 v Scientific American, se píše o „"lijáku žab, který zatemnil vzduch a pokryl zemi na dlouhou vzdálenost" po bouřce. V květnu 2010 v Řecku se objevilo tisíce žab, které pravděpodobně vzešly ze severního jezera hledat potravu. Tyto žáby narušily dopravu po několik dní, informovala stanice CBS News.
Komáři
Průvodce třetí rány není zcela jasný. Hebrejské Keenim může znamenat buď vši, blechy nebo komáry. V českém ekumenickém překladu se mluví o komárech. Pokud toxické řasy vedly k hromadě mrtvých žab, pak lze soudit, že se objevily mraky nějakého hmyzu. Žáby jedí hmyz a bez nich hmyz může expandovat. Pokud se jednalo o blechy nebo vši, tyto tvorové mohly později způsobit další rány jako např. dobytčí mor nebo vředy díky bakteriím, kterých je tento hmyz přenašečem.
Mouchy
Jako ve třetí pohromě, ani ve čtvrté není jasné, co za stvoření je posláno trestat Egypt. Hebrejské slovo arov se většinou překládá jako „směs“ a může podle rabínů znamenat divoká zvířata jako jsou hadi a škorpióni, sršeň nebo komáry, nebo dokonce i vlky, přicházející v noci. Podle studie z roku 1996 publikované v časopise Caduceus, který se pokouší vysvětlit epidemie jako epidemiologické problémy způsobené původním klimatickým narušením, J.S. Marr a C.D. Malloy tvrdí, že čtvrtá mor představuje hromadu much typu Stomoxys calcitrans (Bodalka stájová). Tyto mouchy mohly způsobit vředy, o kterých se mluví později. Český ekumenický překlad hovoří o mouchách.
Dobytčí mor
Pátá pohroma byla tajemná a vysoce nakažlivá nemoc, která rychle zabila egyptský dobytek, podle bible stáda Izraelců nebyla ovlivněna. Tato pohroma velice připomíná epidemii známou jako mor skotu, který např. v 18. až v 19. století decimoval populaci dobytka a jiných přežvýkavců po celé Africe a Evropě. Naposledy byl tento mor zaznamenán v Etiopii v roce 2001, podle New York Times byla nemoc v roce 2011 už kompletně vymýcena. Mor skotu patřil do stejné rodiny infekcí jako spalničky a psinka (nemoc zvířat, hlavně psů).
Vředy
Mojžíš nechal Egypťany trpět velice nepříjemnými vředy hnisavých neštovic. Vředy jsou zpravidla způsobeny Staphylococcus aureus, což je typ bakterie, které se běžně vyskytuje na povrchu pokožky. Podle analýz egyptských mumií (včetně např. mumie Ramsesa V.) vypukla asi před 3000 let v Egyptě epidemie neštovic, tvrdí Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí.
Krupobití
Sedmá pohroma přinesla těžké krupobití doprovázené hromy a proudy ohně. Blízká sopečná erupce asi před 3500 lety na ostrově Santorini, ostrovu severně od Kréty v Egejském moři, může vysvětlovat tuto epidemii. Je možné, že sopečný popel smíšený s bouřkami nad Egyptem, vedl k dramatickému krupobití, tvrdí Nadine von Blohmová z Institutu atmosférické fyziky v Německu.
Kobylky
Tato vulkanická erupce na Santorinu možná vytvořila příznivé podmínky pro osmou pohromu, tvrdí kanadský molekulární biolog Siro Trevisanato. Podle Bible Mojžíš na Egypt vypustil vlny kobylek. „Dopad popela způsobil anomálie počasí, což se projevuje ve vyšších srážkách, vyšší vlhkosti. A to je přesně to, co podporuje přítomnost kobylek," řekl Trevisanato deníku The Telegraph.
Temnota
Vědci vysvětlují tajemné zatmění vržené na Egypt jako zatmění slunce nebo oblak sopečného popela. V Bibli stojí, že zatímco Egypťané neviděli na krok, Izraelci měli ve svých obydlích světlo. Hypotéza o možném zatmění tak zřejmě není příliš věrohodná, protože nedává moc smyslu, že jedni obyvatelé jsou schopni zahnat temnotu a jiní ne. Jako logičtější a věrohodnější se zdá být hypotéza, že temnotu způsobila sopečná erupce asi před 3500 lety na ostrově Santorini. Podle webu Christian Courier se erupce stala asi 800 kilometrů od Egypta a před událostí exodu.
Smrt prvorozených
Poslední pohroma, která donutila faraóna propustit Izraelce, bylo hromadné usmrcení egyptských prvorozených. Podle vědců za tím mohly být ony toxické řasy, které proměnily vodu v krev, a které kontaminovaly obilí. Prvotně narození byli pravděpodobně první, kdo toto obilí pozřel a proto se jako první stali prvními oběti, spekuluje The Telegraph.
Související
V egyptském hotelu se poprali zaměstnanci s turisty
Hamás odmítá nové požadavky Izraele na příměří v Gaze
Egypt , biblické příběhy , Bible
Aktuálně se děje
před 5 minutami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 8 minutami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 18 minutami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 36 minutami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 1 hodinou
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 1 hodinou
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 1 hodinou
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 3 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.
Zdroj: Libor Novák