Co způsobilo 10 ran egyptských a proč se voda měnila v krev? Největší biblické záhady mají vědecké vysvětlení

Každoročně Židé oslavují na jaře svátky Pesach, během nichž vzpomínají na osvobození z otrockých podmínek v Egyptě. Tím, kdo je osvobodil, byl Mojžíš, který musel potrestat Egypt deseti ranami, než se neochotný farao „tvrdého srdce“ konečně rozhodl Izraelce propustit. Server Live Science přináší možné vědecké vysvětlení legendárních deseti ran.

Krvavé vody

První rána, kterou Mojžíš způsobil Egyptu, byla proměna veškeré vody v Egyptě, včetně té v„džberech a džbánech“, v krev. Vědecké vysvětlení zní, že možnou příčinou náhlého zabarvení vod byl rozkvět červených řas, který se objevuje, když určité podmínky umožní mikroskopickým řasám reprodukovat se v tak velkém množství, že vody se zdají být krvavě rudé. Jev je znám jako „rudý příliv“, a je typický spíše pro oceány než pro sladkovodní vody. Tyto řasy mohou být toxické pro zvěř pijící vody, ve kterých jsou přítomny.

Žáby

Druhou ránou byla záplava žab, lezoucích až do ložnic Egypťanů. Tzv. déšť žab byl hlášen několikrát v historii a v řadě míst po celém světě. Ve zprávě, publikované 12. července 1873 v Scientific American, se píše o „"lijáku žab, který zatemnil vzduch a pokryl zemi na dlouhou vzdálenost" po bouřce. V květnu 2010 v Řecku se objevilo tisíce žab, které pravděpodobně vzešly ze severního jezera hledat potravu. Tyto žáby narušily dopravu po několik dní, informovala stanice CBS News.

Komáři

Průvodce třetí rány není zcela jasný. Hebrejské Keenim může znamenat buď vši, blechy nebo komáry. V českém ekumenickém překladu se mluví o komárech. Pokud toxické řasy vedly k hromadě mrtvých žab, pak lze soudit, že se objevily mraky nějakého hmyzu. Žáby jedí hmyz a bez nich hmyz může expandovat. Pokud se jednalo o blechy nebo vši, tyto tvorové mohly později způsobit další rány jako např. dobytčí mor nebo vředy díky bakteriím, kterých je tento hmyz přenašečem.  

Mouchy

Jako ve třetí pohromě, ani ve čtvrté není jasné, co za stvoření je posláno trestat Egypt. Hebrejské slovo arov se většinou překládá jako „směs“ a může podle rabínů znamenat divoká zvířata jako jsou hadi a škorpióni, sršeň nebo komáry, nebo dokonce i vlky, přicházející v noci. Podle studie z roku 1996 publikované v časopise Caduceus, který se pokouší vysvětlit epidemie jako epidemiologické problémy způsobené původním klimatickým narušením, J.S. Marr a C.D. Malloy tvrdí, že čtvrtá mor představuje hromadu much typu Stomoxys calcitrans (Bodalka stájová). Tyto mouchy mohly způsobit vředy, o kterých se mluví později. Český ekumenický překlad hovoří o mouchách.

Dobytčí mor

Pátá pohroma byla tajemná a vysoce nakažlivá nemoc, která rychle zabila egyptský dobytek, podle bible stáda Izraelců nebyla ovlivněna. Tato pohroma velice připomíná epidemii známou jako mor skotu, který např. v 18. až v 19. století decimoval populaci dobytka a jiných přežvýkavců po celé Africe a Evropě. Naposledy byl tento mor zaznamenán v Etiopii v roce 2001, podle New York Times byla nemoc v roce 2011 už kompletně vymýcena. Mor skotu patřil do stejné rodiny infekcí jako spalničky a psinka (nemoc zvířat, hlavně psů).

Vředy

Mojžíš nechal Egypťany trpět velice nepříjemnými vředy hnisavých neštovic. Vředy jsou zpravidla způsobeny Staphylococcus aureus, což je typ bakterie, které se běžně vyskytuje na povrchu pokožky. Podle analýz egyptských mumií (včetně např. mumie Ramsesa V.) vypukla asi před 3000 let v Egyptě epidemie neštovic, tvrdí Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí.

Krupobití

Sedmá pohroma přinesla těžké krupobití doprovázené hromy a proudy ohně. Blízká sopečná erupce asi před 3500 lety na ostrově Santorini, ostrovu severně od Kréty v Egejském moři, může vysvětlovat tuto epidemii. Je možné, že sopečný popel smíšený s bouřkami nad Egyptem, vedl k dramatickému krupobití, tvrdí Nadine von Blohmová z Institutu atmosférické fyziky v Německu.

Kobylky 

Tato vulkanická erupce na Santorinu možná vytvořila příznivé podmínky pro osmou pohromu, tvrdí kanadský molekulární biolog Siro Trevisanato. Podle Bible Mojžíš na Egypt vypustil vlny kobylek. „Dopad popela způsobil anomálie počasí, což se projevuje ve vyšších srážkách, vyšší vlhkosti. A to je přesně to, co podporuje přítomnost kobylek," řekl Trevisanato deníku The Telegraph.

Temnota

Vědci vysvětlují tajemné zatmění vržené na Egypt jako zatmění slunce nebo oblak sopečného popela. V Bibli stojí, že zatímco Egypťané neviděli na krok, Izraelci měli ve svých obydlích světlo. Hypotéza o možném zatmění tak zřejmě není příliš věrohodná, protože nedává moc smyslu, že jedni obyvatelé jsou schopni zahnat temnotu a jiní ne. Jako logičtější a věrohodnější se zdá být hypotéza, že temnotu způsobila sopečná erupce asi před 3500 lety na ostrově Santorini. Podle webu Christian Courier se erupce stala asi 800 kilometrů od Egypta a před událostí exodu.

Smrt prvorozených

Poslední pohroma, která donutila faraóna propustit Izraelce, bylo hromadné usmrcení egyptských prvorozených. Podle vědců za tím mohly být ony toxické řasy, které proměnily vodu v krev, a které kontaminovaly obilí. Prvotně narození byli pravděpodobně první, kdo toto obilí pozřel a proto se jako první stali prvními oběti, spekuluje The Telegraph.

Související

Setkání egyptského prezidenta Abd al-Fattáha as-Sísího (vpravo) s předsedou amerického sboru náčelníků štábů generálem Charlesem Brownem v Káhiře 25. srpna 2024.

Hamás odmítá nové požadavky Izraele na příměří v Gaze

V neděli se v Káhiře neuskutečnila dohoda o příměří v Gaze. Ani Hamas, ani Izrael nepřijali navrhované kompromisy, které předložili zprostředkovatelé. Tato situace podle dvou egyptských bezpečnostních zdrojů zpochybňuje šance na úspěch v posledním pokusu, podporovaném USA, ukončit deset měsíců trvající konflikt.

Více souvisejících

Egypt biblické příběhy Bible

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy