Děsí vás tyto obrázky? Trypofobií trpí velká část lidí, často o tom vůbec neví

Pavouci, výšky, uzavřené prostory, velké davy lidí. Toho všeho se lidé bojí a všechno jsou to velmi známé fobie. Pro mnoho lidí je ale také děsivý až nechutný třeba pohled na díry. Trypofobie, jak se takovému strachu říká, může podle některých mít evoluční kořeny.

Trypofobie (někdy trypofóbie nebo trypophobia) je označována jako strach z malých otvorů, malých geometrických útvarů nebo jednoduše strach z děr. A i když ještě není uznanou fobií, je pravděpodobné, že se tak brzy stane.

Pravděpodobně jste si teď řekli, že se vás to netýká. Podívejte se ale na obrázky ve videu, nemáte z nich nepříjemný pocit?

Obrazy jako včelí plástve, plod lotosu indického, ale i bublinková čokoláda, nebo konce desítek trubek naskládaných na sebe vyvolávají v mnoha lidech neklid a nepříjemné emociální stavy. Takové zdánlivě neškodné předměty, mohou vyvolat řadu nepříjemných pocitů, jako je úzkost, svědění, husí kůže, ale i nevolnost, zrychlenou srdeční činnost, nebo problémy s dýcháním.

I swear Sanex adverts are created by someone whose ex suffers from Trypophobia. It's his way of getting back at her pic.twitter.com/8ggI16fnsB

— Nyakallo Lephoto (@NyakalloLephoto) 8. května 2017

Fobie obecně u lidí často vznikají z nějakého podnětu. Jako příklad můžeme uvést kousnutí psem v dětství, které mohlo přerůst až do strachu ze psů. Některé fobie naopak vznikly z vrozených vývojových mechanismů – typicky je to strach z pavouků nebo hadů. Vůči těmto živočichům máme vrozený respekt, a ten může někdy přerůst až do fobie.

V případě trypofobie však neexistuje vrozené ohrožení a rovněž takový strach nevzniká nepříjemnou zkušeností. Jak ale informuje server Bussines Insider, podle vědců může jít o strach daný evolučním vývojem. S

tudie z roku 2013 předkládá hypotézu, že mozek lidem říká, že se dívají na jedovaté zvíře a že jde o znamení nebezpečí. Některá jedovatá zvířata,většinou plazi, mají podle vědců na sobě vzory velice podobné dírám, které vyvolávají tripofobie.

Bylo také zjištěno, že geometrické obrazce jsou pro mozek náročné na vizuální zpracování a vyžadují nadměrné okysličování mozku. Tělo ale chce s kyslíkem rozumně hospodařit, a tak raději mozek vysílá podněty, aby jedinec od takového obrazu odvrátil zrak.

Podle serveru touto nepříliš známou fobií trpí až 15 procent světové populace – 18 procent žen a 11 procent mužů. Mezi nejodpornější trypofobické obrazy patří záběry na různé plísně a zejména na kožní onemocnění a léze. Zde se ve velkém zapojuje i odpor a znechucení jako evoluční mechanismus, který nám radí zachránit se a ujít z takového prostředí.

Související

Více souvisejících

strach Lidé Příroda Vědci

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by vyhrálo ANO. Starostové v novém průzkumu předčili SPD

Sněmovní volby by na přelomu června a července vyhrálo opoziční hnutí ANO, které je ochotna podpořit téměř třetina voličů. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News, v němž Starostové a nezávislí přeskočili SPD a dostali se na třetí místo. Poslanecké mandáty by získalo celkem šest kandidujících subjektů. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Evropská unie

Dodržujte právní stát, jinak z EU nepřijdou peníze. Slováci a Maďaři mají problém

Evropská komise hodlá v návrhu rozpočtu na období 2028-2034 posílit vazbu mezi čerpáním evropských fondů a dodržováním zásad právního státu. Změna by měla zamezit situacím, kdy členské státy obcházejí podmínky přesouváním prostředků mezi programy. Návrh počítá s rozšířením stávajícího mechanismu podmíněnosti na veškeré financování z unijního rozpočtu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Americká armáda, ilustrační fotografie.

Dánsko nemělo jinou možnost. Parlament posvětil obrannou dohodu s USA

I přes napětí ohledně Grónska a otázky o jeho suverenitě dánský parlament většinou 94 hlasů schválil obrannou dohodu s USA. Proti bylo pouze 11 poslanců. Dohoda umožňuje americké armádě vstup na dánské území kdykoli a z jakéhokoli důvodu, navzdory tomu, že americký prezident Donald Trump opakovaně vyvolal otřesy v Dánsku, když znovu připustil možnost invaze a obsazení částečně autonomního Grónska ze „zahraničně - bezpečnostních“ důvodů.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu

Ani letošní ročník slavného tenisového grandslamu ve Wimbledonu nebude bez českého vítěze, i když se nejedná o vítězství v singlu. Na Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024) a jejich singlové triumfy letos navázala Kateřina Siniaková svým premiérovým grandslamovým triumfem v mixu po boku Nizozemce Sema Verbeeka. Premiérovým i přesto, že Siniaková si připsala svůj již 11. triumf v All England Clubu. Všechny předešlé totiž získala v ženské čtyřhře, v ní tentokrát na londýnské trávě neuspěje.

včera

Šerpa poprvé popsal poslední výstup horolezkyně Kolouchové

Velmi smutná zpráva zasáhla českou horolezeckou obec v červenci. Ve věku 48 let zemřela Klára Kolouchová, když se zřítila z deváté nejvyšší hory světa Nanga Parbat. Nyní vychází najevo, jak vypadaly její tragické poslední okamžiky.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy