Proč čas zrychluje, když stárneme? Vědci našli odpověď

„Kam ten čas zmizel?“ Takovou otázku si pokládají lidé častěji, čím starší jsou. Mnoho lidí má pocit, že čas s přibývajícím věkem zrychluje. Je to pravda?

Lidé velice často cítí, že se čas zrychluje, jak stárnou. Patří to k nejzajímavějším záhadám našeho vnímání času, kterou psychologové dlouhodobě zkoumají. Podle nich je tato představa zkreslující a lidé mohou litovat své minulosti.

V roce 2005 psychologové Marc Wittmann a Sandra Lehnhoff z Ludwig Maxmilian University v Mnihově podnikli studii, v níž zkoumali 499 lidí různého věku a to, jak vnímají čas. Na rychlost se ptali na spektru „velmi pomalu“ a „velmi rychle“. Kratší časové úseky, jako je týden, měsíc či rok, si respondenti vybavovali podobně, nezdálo se, že by se čas zrychloval. Většina z nich si myslela, že čas šel rychle. O proti tomu u delších časových úseků se odpovědi lišily. Starší lidé čas vnímali jako rychlejší. Při popisu svého života popisovali, že v dětství čas plynul pomalu, během dospívání se však velice zrychloval.

Podle Wittmanna a Lehnhoff je na vině také stress a pracovní či studijní zatížení. Pocit, že čas ubíhá velice rychle, může být spojený se strachem, že nedokážeme stihnout všechny povinnosti, co bychom chtěli. Protože tolik spěcháme a máme pocit, že nestíháme, čas se zdá rychlejší než v dětství, kdy jsme neměli tolik starostí. To se může stát i lidem, kteří jsou již v důchodu, protože mysl si už na toto přivykla.

Psycholog William James ve své knize Principles of Psychology popsal, že čas zrychluje podle našeho stárnutí proto, že se v našem životě děje méně a méně zapamatovatelných událostí. Protože čas často odměřujeme podle našich „poprvé“ (první slova, první den školy, první polibek, první výlet a podobně), jejich ubývání v budoucnu způsobuje, že dny splývají dohromady a naše vnímání času zkolabuje.

Naše vnímání času je podle teorie rozděleno perspektivami, kterou vnímáme čas. Jinak události vnímáme v době, kdy se opravdu dějí, a jinak ve chvíli, kdy na ně vzpomínáme. Pokud děláme něco nového a zábavného, bude se nám zdát, že čas „letí“. Ovšem pokud si na tento zážitek vzpomeneme později, vnímáme ho jako dlouhou aktivitu. Na vině je náš mozek, který vnímá zážitky velice subjektivně. Naše představa o čase záleží na tom, kolik nových zážitků si v časové době uděláme. Takže čím více zážitků a vzpomínek si vytvoříme na táboře, tím delší se nám bude zdát.

Podle této teorie s tím souvisí i to, že s věkem je nám naše okolí známější a obvyklejší, nemusíme dávat pozor na všechno. Přestáváme proto vnímat každý detail našeho pracovního i domácího prostředí, proto nám čas uniká. Oproti tomu děti svět teprve objevují, svět kolem nich je plný nových a neznámých věcí, které děti teprve potřebují objevit. Proto se dětem zdá, že čas ubíhá velmi pomalu.

Související

Škola, ilustrační fotografie.

Unie se snaží pomáhat středoškolákům i v oblasti duševního zdraví. Cestou mohou být i dny volna

Česká středoškolská unie se již deset let aktivně zapojuje do veřejné debaty ohledně vzdělávacího systému. „Reflektujeme názory středoškoláků, analyzujeme strategické dokumenty a pracujeme na odborných stanoviscích k aktuálnímu dění ve školství. Zabýváme se zejména dopady jednotlivých rozhodnutí na mladé lidi a snažíme se o to, aby jejich názory nezapadaly,“ nastínila členka představenstva ČSU Alexandra Obracajová pro EuroZprávy.cz. 
Pavouk, ilustrační fotografie.

Bojíte se pavouků? Zcela zbytečně, shodují se vědci. Proč vzniká arachnofobie ale zatím neví

Ekolog z italského Národního výzkumného ústavu Stefano Mammola považuje paniku okolo pavouků za přehnanou. „Regionální událost, kdy pavouk kousne farmáře v malé vesnici uprostřed Austrálie, dokáže vyvolat velký ohlas. Brzy jsou takové zprávy ve všech světových médiích,“ popsal pro americké noviny The New York Times. Podle něj mezi lidmi chybí dobrá informovanost o chování pavouků.

Více souvisejících

psychologie zajímavosti Čas stres život

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

Zdroj: Petr Hanisch

Další zprávy