Proč čas zrychluje, když stárneme? Vědci našli odpověď

„Kam ten čas zmizel?“ Takovou otázku si pokládají lidé častěji, čím starší jsou. Mnoho lidí má pocit, že čas s přibývajícím věkem zrychluje. Je to pravda?

Lidé velice často cítí, že se čas zrychluje, jak stárnou. Patří to k nejzajímavějším záhadám našeho vnímání času, kterou psychologové dlouhodobě zkoumají. Podle nich je tato představa zkreslující a lidé mohou litovat své minulosti.

V roce 2005 psychologové Marc Wittmann a Sandra Lehnhoff z Ludwig Maxmilian University v Mnihově podnikli studii, v níž zkoumali 499 lidí různého věku a to, jak vnímají čas. Na rychlost se ptali na spektru „velmi pomalu“ a „velmi rychle“. Kratší časové úseky, jako je týden, měsíc či rok, si respondenti vybavovali podobně, nezdálo se, že by se čas zrychloval. Většina z nich si myslela, že čas šel rychle. O proti tomu u delších časových úseků se odpovědi lišily. Starší lidé čas vnímali jako rychlejší. Při popisu svého života popisovali, že v dětství čas plynul pomalu, během dospívání se však velice zrychloval.

Podle Wittmanna a Lehnhoff je na vině také stress a pracovní či studijní zatížení. Pocit, že čas ubíhá velice rychle, může být spojený se strachem, že nedokážeme stihnout všechny povinnosti, co bychom chtěli. Protože tolik spěcháme a máme pocit, že nestíháme, čas se zdá rychlejší než v dětství, kdy jsme neměli tolik starostí. To se může stát i lidem, kteří jsou již v důchodu, protože mysl si už na toto přivykla.

Psycholog William James ve své knize Principles of Psychology popsal, že čas zrychluje podle našeho stárnutí proto, že se v našem životě děje méně a méně zapamatovatelných událostí. Protože čas často odměřujeme podle našich „poprvé“ (první slova, první den školy, první polibek, první výlet a podobně), jejich ubývání v budoucnu způsobuje, že dny splývají dohromady a naše vnímání času zkolabuje.

Naše vnímání času je podle teorie rozděleno perspektivami, kterou vnímáme čas. Jinak události vnímáme v době, kdy se opravdu dějí, a jinak ve chvíli, kdy na ně vzpomínáme. Pokud děláme něco nového a zábavného, bude se nám zdát, že čas „letí“. Ovšem pokud si na tento zážitek vzpomeneme později, vnímáme ho jako dlouhou aktivitu. Na vině je náš mozek, který vnímá zážitky velice subjektivně. Naše představa o čase záleží na tom, kolik nových zážitků si v časové době uděláme. Takže čím více zážitků a vzpomínek si vytvoříme na táboře, tím delší se nám bude zdát.

Podle této teorie s tím souvisí i to, že s věkem je nám naše okolí známější a obvyklejší, nemusíme dávat pozor na všechno. Přestáváme proto vnímat každý detail našeho pracovního i domácího prostředí, proto nám čas uniká. Oproti tomu děti svět teprve objevují, svět kolem nich je plný nových a neznámých věcí, které děti teprve potřebují objevit. Proto se dětem zdá, že čas ubíhá velmi pomalu.

Související

Škola, ilustrační fotografie.

Unie se snaží pomáhat středoškolákům i v oblasti duševního zdraví. Cestou mohou být i dny volna

Česká středoškolská unie se již deset let aktivně zapojuje do veřejné debaty ohledně vzdělávacího systému. „Reflektujeme názory středoškoláků, analyzujeme strategické dokumenty a pracujeme na odborných stanoviscích k aktuálnímu dění ve školství. Zabýváme se zejména dopady jednotlivých rozhodnutí na mladé lidi a snažíme se o to, aby jejich názory nezapadaly,“ nastínila členka představenstva ČSU Alexandra Obracajová pro EuroZprávy.cz. 
Pavouk, ilustrační fotografie.

Bojíte se pavouků? Zcela zbytečně, shodují se vědci. Proč vzniká arachnofobie ale zatím neví

Ekolog z italského Národního výzkumného ústavu Stefano Mammola považuje paniku okolo pavouků za přehnanou. „Regionální událost, kdy pavouk kousne farmáře v malé vesnici uprostřed Austrálie, dokáže vyvolat velký ohlas. Brzy jsou takové zprávy ve všech světových médiích,“ popsal pro americké noviny The New York Times. Podle něj mezi lidmi chybí dobrá informovanost o chování pavouků.

Více souvisejících

psychologie zajímavosti Čas stres život

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 26 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy