Fascinující lidské tělo: K čemu je dobré zívání, škytavka nebo husí kůže?

Lidské tělo je fascinující. Funguje v něm celá řada mechanismů, které jej mají chránit v případě, že nastane nějaký problém. Některé pochody nedokážeme ovlivnit, ani kdybychom se sebevíc snažili. Podívejte se na některé z nich.

Zívání

Zívání je reflex, při kterém se široce otevřou ústa a dojde k hlubokému nádechu, po němž následuje kratší výdech při zavírání úst. Jde o nervově-svalovou reakci. Obecně považujeme zívání jako známku únavy, nemusí tomu tak ale být vždy. Lidé zívají i ráno, což může být projev přípravy mozku na různé akce. Bývá také jedním z prvních příznaků mořské nemoci a jiných nevolností z pohybu.

Existují dvě hlavní fyziologické teorie. Podle jedné jde o zvýšení okysličení krve a mozkových struktur. Druhá tvrdí, že zívání je určeno k ochlazování krve a předchází přehřátí mozku. Při zívání se uplatňují mozkové receptory pro acetylcholin a dva receptory pro dopamin. Během zívání se z těla vyplavují toxiny, prokrvuje se mozek a tělo zaplavuje množství endorfinů. Zvyšuje se rovněž krevní tlak a zlepšuje koncentrace.

Kýchání

Kýchání často signalizuje blížící se nemoc. Kýchání v podstatě udržuje tělo v bezpečí, neboť je součástí imunitního procesu. Odstraňuje z nosu bakterie, viry, dráždivé látky – například choroboplodné zárodky, prach, pyl, zvířecí alergeny nebo znečišťující látky.

Když si kýchnete, kapičky toho všeho se z vašeho těla dostanou rychlostí asi 180 km/h, přičemž jako dolet se počítá několik metrů. I když se většinou hovoří o pěti, lékaři jsou přesvědčení, že vás může nakazit kdokoli, kdo se nachází na druhé straně místnosti. Vždyť jedno kýchnutí rovná se přibližně 100 tisíc bakterií ve vzduchu.

Škytavka

Škytavka je označení pro náhlé, ve většině případů spontánní stahy bránice, které jsou vyvolány drážděním bráničních nervů nebo některých mozkových center. U škytavky se do plic prudce nasává vzduch, při průchodu do plic hrtanem nastává rychlé uzavření hrtanové příklopky. Škytavku mohou způsobovat nejrůznější poruchy nervového nebo periferního systému. Vyvolat ji mohou sycené nápoje, dehydratace, rychlá konzumace potravin, kombinace studených a teplých jídel, pálení žáhy i nedostatek vitamínů. Podle lidového podání člověk začne škytat, když na něj někdo nepřítomný začne myslet nebo o něm mluvit.

Škytavka je známkou toho, že ve vašem trávicím systému je něco v nepořádku.Nejčastěji v důsledku příliš rychlého přejídání nebo žvýkání.

Škytání většinou přejde samo od sebe. Někdy se doporučuje zadržování dechu na krátkou chvíli nebo vypití určitého množství obyčejné pitné vody. Jako relativně účinné se jeví "zadržení dechu" po výdechu, kterému předcházel hlubší nádech. Lékařské péče je zapotřebí jen v malém množství případů, jedná-li se o delší škytavku. Je znám případ nepřetržitého škytání po dobu 5 týdnů. V těchto vzácných případech jsou podávány speciální léky na uklidnění či slabší sedativa.

Vrásky na prstech

Známe to všichni – zůstaneme dlouho ve vaně nebo v bazénu a kůže na prstech se nám pořádně zvrásní. Podle vědců je to zřejmě způsobeno tím, že tyto vrásky odvádějí z bříšek prstů vodu a pomáhají zlepšit náš stisk. Vědci se domnívají, že vrásky na prstech mají podobnou funkci jako drážky na pneumatikách. Zatím však jde pouze o částečně potvrzenou hypotézu.

Husí kůže

Husí kůže nebo piloerekce je napřímení vlasu pilomotorickými svaly, většinou v reakci na chlad anebo silné emoce. Způsobit ji může třeba zima, v tu chvíli dojde ke vzpřímení chlupů, které zadržují vzduch, čímž se vytváří izolační vrstva. Objevit se ale může také, pokud cítíme strach. Zvířata se svému nepříteli jeví opticky větší a snadněji ho i zastraší. Pocit strachu ale naježí kůži i u lidí. Dalším důvodem je pak vzrušení, adrenalin způsobuje vylučování nervových buněk, které stahují svaly, čím naskočí husí kůže.

Související

lidské tělo

Mutanti mezi námi? Studenti se při pitvě mrtvé ženy nestačili divit

Studenti Oregonské zdravotnické a vědecké univerzity v Portlandu nemohli uvěřit svým očím, když zkoumali na pitevně mrtvolu 99leté ženy, která zemřela z přirozených příčin. Při otevření jejího těla zjistili, že žena má všechny orgány přehozené. Zprávu přinesl server CNN.
Ilustrační foto

Lidé necítí nosem? Nový objev vyděsil vědce

Jazykem cítíme chuť a nosem vůni. Téměř nikoho by nenapadlo pochybovat o něčem tak elementárním. A přesto vědci učinili objev, který je pořádně překvapil. Všechno je totiž trochu jinak.

Více souvisejících

lidské tělo zajímavosti Lidé zdraví

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy