Může člověk zemřít, pokud se mu do žil dostane vzduch? Bolí to? A jak se něco takového vůbec může stát? Více najdete v článku.
Vzduchová embolie je problém, když se do krevního řečiště dostane vzduch. Jedná se o poměrně nebezpečný stav, který může způsobit rychlou smrt a patří k obávaným komplikacím operací i jiných zákroků.
Příčiny a příznaky
Příčiny embolie mohou být ve chvíli, kdy jsou cévy odhaleny a tlak nechá vzduch, aby se do nich dostal. Může se to stát ve chvíli, kdy dostanete injekci nebo infúzi. Právě kvůli vzduchovým bublinám lékaři nejdříve klepou stříkačkou a mačkají píst, dokud z jehly nevystříkne trochu tekutiny.
Jinou situací, kdy se to může stát, jsou operace. K embolii často dochází během operací mozku. Další příčinou může být plicní trauma. Bubliny se do žil mohou náhodou dostat, když pacientům lékaři zavedou umělý ventilátor. Bublinky se mohou do těla dostat, když je člověk blízko výbuchu a exploze bubliny vtlačí do těla.
Příznaky nejsou výrazně rozpoznatelné. Drobnou embolii nemusí provázet vůbec žádné příznaky či jen minimální. U větší embolie mezi symptomy patří potíže s dýcháním, bolest hrudi, bolest svalů či kloubů, nízký tlak. Horšími symptomy pak jsou ztráta vědomí, selhání srdce, infarkt či namodralá pokožka.
Lékaři mohou dostat podezření na vzduchovou embolii podle příznaků, pokud jim pacient řekne o něčem, co by embolii mohlo způsobit (například operace nebo zranění). Pomocí lékařského vybavení poslouchají zvuky vzduchových cest, srdce, sledují tempo dechu či měří krevní tlak. Někdy je potřeba provést vyšetření ultrazvukem nebo tomografem, což nejen potvrdí či vyvrátí přítomnost embolie, ale také určí její polohu.
Neexistuje přímá léčba, jak se s embolií vypořádat. Ovšem jsou tři cíle při vyrovnání se s touto embolií. Je třeba zabránit, aby se do oběhu dostal další vzduch, předejít poškození embolií a provést resuscitaci, pokud je to potřeba.
Co s tím?
Aby lékaři zabránili cestování embolie k mozku, srdci a plicím, kde může nadělat největší škodu, položí často pacienta na levý bok (levý bok proto, aby se embolie nedostala do věnčitých tepen). Mohou podávat adrenalin a podobná léčiva, aby srdce pokračovalo v bití.
Možností je využít vysokoprocentní kyslík či hyperbarickou komoru, což má vést k lepšímu rozpuštění vzduchových bublin. S malými bublinkami si tělo totiž hravě poradí, nebezpečné jsou jen ty velké.
Zabije vás to?
Nebezpečnost vzduchu v krvi záleží na množství a také na místě, kde je. Pokud je vzduch blízko srdce, plic či mozku, může být i menší množství nebezpečné.
Když se vzduch dostane do žíly, cestuje s krví do srdce. Pokud se dostane dovnitř, srdce se kolem něho stáhne, ovšem nepumpuje krev. To může vést k srdečnímu selhání, tělo nebude okysličené a pacient zemře. K tomuto je potřeba podle lékařů někde mezi 50 a 100 mililitry vzduchu.
Ve chvíli, kdy se vzduch dostane do tepny, je mnohem nebezpečnější. Do tepny se vzduch dostává ne tak často, což je dobře. V tepně stačí mnohem méně vzduchu k usmrcení. I malé bublinky mohou zavřít malé tepny a omezit tím přístup kyslíku do svalů. Když se vzduch dostane do věnčitých tepen, dojde k infarktu a smrti.
Související

Rh faktor v těhotenství: Co se může stát, když si krev „nesedne“?

Čínské děti postihuje ve velkém zápal plic. WHO po konzultacích uklidňuje svět
zdraví , nebezpečí , cévy , krev , injekční stříkačky
Aktuálně se děje
před 38 minutami

Výhled počasí na květen. Předčasný start léta nečekejte
před 1 hodinou

Už to nebude jen Ukrajina s Ruskem. Experti varují, že se do války může brzy zapojit třetí země
před 2 hodinami

Medveděv poslal hrozbu Haškovi. Brankář může získat ochranu, Lipavský označil exprezidenta za primitiva
před 2 hodinami

Číňané bojující za Rusko varují krajany: Je to chyba, nechoďte sem
před 2 hodinami

Trest pro Cimického se ruší. Psychiatr uspěl s odvoláním
před 3 hodinami

Zmatek, panika, šok. Nefungovala elektřina ani signál. Lidé popisují, jak je zasáhl rozsáhlý blackout
před 4 hodinami

Trump hodlá ulevit automobilkám. Nebudou muset platit některá cla
před 5 hodinami

Ruské útoky na Ukrajinu sílí. Osm mrtvých a desítky zraněných během jediného dne
před 5 hodinami

Španělsko a Portugalsko se vzpamatovávají po blackoutu. Elektřina je zpět, ale chaos trvá
před 9 hodinami

Carney pronesl ostrý povolební projev: Trump je hrozba. Snaží se nás zlomit a podmanit
před 9 hodinami

Volby v Kanadě: Liberálové slaví nečekané vítězství, jak se jim povedlo porazit konzervativce?
před 11 hodinami

Počasí se o prodlouženém víkendu ochladí. Letní teploty vystřídá déšť a bouřky
Aktualizováno před 12 hodinami

Kanadští liberálové Marka Carneyho vyhráli volby, ale ve stínu Trumpových hrozeb
včera

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump
včera

Proč zhasla světla ve Španělsku a Portugalsku? A co to znamená pro Evropu a její energetické sítě?
včera

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci
včera

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině
včera

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo
včera

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku
Aktualizováno včera
Blackout v Evropě: Bez proudu je Španělsko i Portugalsko, vypukl chaos, doprava zkolabovala
V pondělí dopoledne zasáhl rozsáhlý výpadek elektřiny celé území Španělska a Portugalska, což způsobilo dopravní kolaps, zmatek na letištích, železničních stanicích a v městské dopravě, uvedl server CNN. Incident se dotkl také některých oblastí na jihozápadě Francie, kde však byla dodávka proudu obnovena během několika minut.
Zdroj: Libor Novák