Vzduchová embolie: Mohou vás bublinky vzduchu v žilách opravdu zabít?

Může člověk zemřít, pokud se mu do žil dostane vzduch? Bolí to? A jak se něco takového vůbec může stát? Více najdete v článku.

Vzduchová embolie je problém, když se do krevního řečiště dostane vzduch. Jedná se o poměrně nebezpečný stav, který může způsobit rychlou smrt a patří k obávaným komplikacím operací i jiných zákroků.

Příčiny a příznaky

Příčiny embolie mohou být ve chvíli, kdy jsou cévy odhaleny a tlak nechá vzduch, aby se do nich dostal. Může se to stát ve chvíli, kdy dostanete injekci nebo infúzi. Právě kvůli vzduchovým bublinám lékaři nejdříve klepou stříkačkou a mačkají píst, dokud z jehly nevystříkne trochu tekutiny.

Jinou situací, kdy se to může stát, jsou operace. K embolii často dochází během operací mozku. Další příčinou může být plicní trauma. Bubliny se do žil mohou náhodou dostat, když pacientům lékaři zavedou umělý ventilátor. Bublinky se mohou do těla dostat, když je člověk blízko výbuchu a exploze bubliny vtlačí do těla.

Příznaky nejsou výrazně rozpoznatelné. Drobnou embolii nemusí provázet vůbec žádné příznaky či jen minimální. U větší embolie mezi symptomy patří potíže s dýcháním, bolest hrudi, bolest svalů či kloubů, nízký tlak. Horšími symptomy pak jsou ztráta vědomí, selhání srdce, infarkt či namodralá pokožka.

Lékaři mohou dostat podezření na vzduchovou embolii podle příznaků, pokud jim pacient řekne o něčem, co by embolii mohlo způsobit (například operace nebo zranění). Pomocí lékařského vybavení poslouchají zvuky vzduchových cest, srdce, sledují tempo dechu či měří krevní tlak. Někdy je potřeba provést vyšetření ultrazvukem nebo tomografem, což nejen potvrdí či vyvrátí přítomnost embolie, ale také určí její polohu.

Neexistuje přímá léčba, jak se s embolií vypořádat. Ovšem jsou tři cíle při vyrovnání se s touto embolií. Je třeba zabránit, aby se do oběhu dostal další vzduch, předejít poškození embolií a provést resuscitaci, pokud je to potřeba.

Co s tím?

Aby lékaři zabránili cestování embolie k mozku, srdci a plicím, kde může nadělat největší škodu, položí často pacienta na levý bok (levý bok proto, aby se embolie nedostala do věnčitých tepen). Mohou podávat adrenalin a podobná léčiva, aby srdce pokračovalo v bití.

Možností je využít vysokoprocentní kyslík či hyperbarickou komoru, což má vést k lepšímu rozpuštění vzduchových bublin. S malými bublinkami si tělo totiž hravě poradí, nebezpečné jsou jen ty velké.

Zabije vás to?

Nebezpečnost vzduchu v krvi záleží na množství a také na místě, kde je. Pokud je vzduch blízko srdce, plic či mozku, může být i menší množství nebezpečné.

Když se vzduch dostane do žíly, cestuje s krví do srdce. Pokud se dostane dovnitř, srdce se kolem něho stáhne, ovšem nepumpuje krev. To může vést k srdečnímu selhání, tělo nebude okysličené a pacient zemře. K tomuto je potřeba podle lékařů někde mezi 50 a 100 mililitry vzduchu.

Ve chvíli, kdy se vzduch dostane do tepny, je mnohem nebezpečnější. Do tepny se vzduch dostává ne tak často, což je dobře. V tepně stačí mnohem méně vzduchu k usmrcení. I malé bublinky mohou zavřít malé tepny a omezit tím přístup kyslíku do svalů. Když se vzduch dostane do věnčitých tepen, dojde k infarktu a smrti.

Související

Více souvisejících

zdraví nebezpečí cévy krev injekční stříkačky

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

Pentagon

Proč Pentagon zastavil dodávky Ukrajině? Konečně se objevil "důvod"

Americké ministerstvo obrany oficiálně potvrdilo, že pozastavilo některé dodávky munice a zbraní, které byly Ukrajině přislíbeny na konci předchozí administrativy. Důvodem je právě probíhající přezkum zásob munice americké armády, jehož cílem je podle Pentagonu zajistit, aby se neohrozila vlastní obranyschopnost Spojených států.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům

Tragické povodně v texaské oblasti Hill Country, které si vyžádaly více než 100 životů, podle odborníků signalizují novou realitu v USA. Katastrofa přichází v době, kdy prezident Donald Trump a jeho spojenci oslabují nebo zcela ruší klíčové federální úřady, jež mají na starosti předpovídání počasí a zvládání krizí způsobených extrémním počasím.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji

Americký prezident Donald Trump odložil zavedení plánovaných vyšších cel na dovoz do Spojených států. Zároveň rozeslal dopis čtrnácti zemím, ve kterém podrobně popsal tarify, jimž budou jejich produkty potenciálně čelit. Původně měla nová cla vstoupit v platnost 9. července, ale Bílý dům je pozastavil kvůli probíhajícím obchodním jednáním.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Texas zasáhly ničivé povodně. Prohlédněte si galerii

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá

Bleskové povodně, které zasáhly oblast řeky Guadalupe v Texasu, si vyžádaly přes sto obětí, desítky lidí zůstávají pohřešovány. Mezi mrtvými je i 27 dívek a členů personálu z tábora Camp Mystic. Záchranné práce pokračují, i když šance na nalezení přeživších s každou hodinou klesá. Stát Texas mobilizuje všechny dostupné síly, do pomoci se zapojují i záchranáři z jiných států. Počasí zůstává nevyzpytatelné a hrozí další srážky.

před 8 hodinami

Pomník mistra Jana Husa během vánočních trhů.

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie

Šestého červencového dne roku 1915, o pětistém výročí upálení mistra Jana Husa, byl na pražském Staroměstském náměstí odhalen jeho pomník. Jeho vybudování se pojilo s vyostřenými spory mezi příznivci a odpůrci tohoto počinu, odhalení díla nedoprovázely okázalé slavnosti. Střety a emoce se s pomníkem váží po celou dobu jeho existence. A před 35 lety u něj došlo dokonce k tragédii.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Pozemní síly IDF operují na severu pásma Gazy.

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky

V předvečer očekávaného příměří v pásmu Gazy, o němž jednají představitelé Izraele a Spojených států v Bílém domě, nadále přicházejí zprávy o devastujících ztrátách civilistů a infrastruktury. Podle OSN a palestinských úřadů zahynulo až 80 tisíc lidí, především žen a dětí. Humanitární organizace varují před kolapsem základních služeb a nárůstem migrace, zatímco diplomatická jednání čelí odporu a hluboké nedůvěře.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Jeffrey Epstein

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice

Ministerstvo spravedlnosti USA popřelo existenci tzv. Epsteinova seznamu a podkopalo sliby generální prokurátorky Pam Bondiové o zveřejnění kompromitujících dokumentů. Podle resortu žádný usvědčující seznam ani důkazy o vydírání prominentních osob neexistují. Tvrzení přichází navzdory rostoucímu tlaku veřejnosti, politiků i Trumpových příznivců, kteří Bondiovou a FBI viní ze záměrného zdržování kauzy.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

S požáry v Německu bojovaly stovky hasičů. Ohrožovaly je výbuchy munice

Kvůli lesním požárům, které sužovaly východ Německa přes uplynulý víkend, se muselo evakuovat více než sto lidí. S ohněm bojovalo pět stovek hasičů, dva z nich byli během zásahu vážně zraněni. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy