Pomůžou komáři chytat zločince? Japonští vědci mohou způsobit revoluci v kriminalistice

Komáři jsou pro nás obtížný hmyz, který nám v lepším případě vydaje kapku krve a zanechá po sově svědivý kousanec, a v tom horším nás ještě infikuje nějakou nemocí. Podle japonských vědců by ale mohli být komáři také užiteční při vyšetřování trestných činů. Mohli by totiž přímo usvědčit zločince.

Jen si to představte - jste detektiv a pracujete na vyšetřování vraždy. Místem činu je prázdný hotelový pokoj s mrtvým tělem a nic jiného. Nejsou tu žádné otisky prstů, žádné důkazy, žádné zjevné stopy pachatele, žádní svědci, žádná zbraň. Ale pak se vám u ucha ozve komáří bzučení – malý létající hmyz může být vaším trumfem v rukávu. Mohl by totiž poskytnout vzorek DNA pachatele.

Právě toto je teorie, kterou nyní rozvíjejí vědci z Nagoya University v Japonsku. Jejich testy ukázaly, že lidská krev extrahovaná z žaludku komára by mohla být použita pro analýzu DNA v době až do 48 hodin po nasávání krve. To teoreticky znamená, že komár nalezený na místě činu by mohl být použit forenzními vědci. Samozřejmě, že záleží na konkrétních okolnostech, protože ne vždy komár pomůže chytit viníka. Mohl by totiž také třeba nasát krev jiného blízkého člověka. 

Vědci svou studii publikovali v odborném časopise PLOS One. Při jednom experimentu požádali několik dobrovolníků, aby se nechali poštípat komáry. Potom extrahovali lidskou DNA z komára s použitím polymerázové řetězové reakce a znásobili jediný fragment DNA pro zvětšení velikosti vzorku. Když prozkoumali tuto DNA, byli schopni úspěšně identifikovat jednotlivé dobrovolníky. Jejich výzkum zkoumal DNA v krvi štěpené dvěma různými druhy komára.

Jejich studie zkoumala rody Culex pipiens pallens (komár pisklavý) a Aedes albopictus (komár tygrovaný), tedy dva druhy, které se vyskytují ve všech tropických a subtropických oblastech na světě. Klíčový je podle nich především čas. Výzkumníci byli schopni dostat z komárů vzorky přibližně 48 hodin po kousnutí dobrovolníků. Ale třetí den komáři krev úplně rozštěpí. Vědci doufají, že při dalším zkoumání se jim podaří lépe určit tento časový odhad.

„Jde o první studii, která systematicky aplikuje moderní profilovací techniky DNA na náročnou forenzní analýzu krve nasáté komárem,“ uvádí v prohlášení Toshimichi Yamamoto, jeden z vedoucích této studie. „Doufáme, že to pomůže vyšetřovatelům shromáždit spolehlivé důkazy, které by mohly být použity pro vedení vyšetřování. Přesto musíme podniknout další kroky ke zlepšení našich metod a získání více dat. S přesnějšími metodami kvantifikace bychom mohli být schopni s větší přesností odhadnout dobu, kdy je možné z komára získat vzorek,“ dodal.

Související

Více souvisejících

komáři Vědci krimi

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

včera

včera

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

včera

včera

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

včera

Ilustrační foto

Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku

Přechod na udržitelnější ekonomiku vyžaduje investice ve výši přibližně 1 bilionu dolarů ročně do roku 2030. Podle předních ekonomů však tato částka nepředstavuje neúnosnou zátěž pro rozpočty vyspělých zemí. Naopak by investice mohly podpořit zelený ekonomický růst a snížit rizika spojená s klimatickými změnami, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Proti Ukrajině i vlastním lidem. Putin vede dvojí válku, o invazi se v Rusku stále mluvit nesmí

V dnešním Rusku je každé slovo pečlivě sledováno a váženo. Místo přímých zmínek o válce lidé používají neurčité fráze jako „od roku 2022“ nebo „současná situace“. Tyto eufemismy nejsou znakem opatrnosti, ale nutností. Nikdo si nemůže být jistý, kdo poslouchá, uvedl server Sky News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy