Čmuchající pes? Radar na Parkinsonovu chorobu

Psi nemusí být jen nejlepším přítelem člověka. Dnes můžou být i laboratorními partnery a asistenty v oblasti zdraví. Příští týden začnou pokusy, kdy se psi budou učit, jak je cítit Parkinsonova choroba.

Dva labradorští retrívři a kokršpaněl dostanou šanci pomoci lidem. Od příštího týdne si vyzkoušejí vůni 700 lidí, aby poznali, jak jsou cítit molekuly, které lidské tělo vylučuje na začátku Parkinsonova onemocnění.

Tato iniciativa pochází ze spojení univerzity v Manchestru a výzkumné charity Medical Detection Dogs. Psi budou očichávat vzorky pachů a výzkumníci využijí spektrometry, aby identifikovali molekuly, které určují „zápach Parkinsona“. Tým bude spolupracovat se psy tak dlouho, dokud nenajde ty správné.

Podle server IFL Science je spojení mezi určitým pachem a touto nervově degenerativní poruchou známé už několik let. Přišla na to Skotka Joy Milne, která má velmi vyvinutý smysl pro čich. Ta si šest let před tím, než se v jejím manželovi vyvinul Parkinson, všimla změny v jeho vůni.

Joyiny schopnosti vědci testovali v laboratoři. Dali Joy k očichání šest triček pacientů s Parkinsonem a šesti lidí z kontrolní skupiny. Joy uvedla, že sedm z těchto lidí jsou cítit specifickou pižmovou vůní, kterou si s Parkinsonem spojila. Trefila se přesně. Jednomu z kontrolní skupiny Parkinsonovu nemoc diagnostikovali osm měsíců po zkoušce.

Vědci zatím neví, které molekuly můžou za tento specifický pach, který Milne cítí. Protože kožní sekrety tvoří více než 9000 odlišných molekul, mají velmi široké spektrum možností. A proto chtějí využít psy. Okolo 30 % psího mozku je určeno ke zpracovávání zápachů, což je asi čtyřicetkrát víc než u člověka.

Pokud vědci najdou snadno použitelnou metodu zjištění Parkinsona, bude snazší nemoc odhalit brzy a přesněji. Ačkoliv zatím neexistuje definitivní léčba, lékaři jsou schopni ulevit od symptomů. Ale je potřeba začít co nejdříve. A psí detekce nemoci by v tomto mohla hodně pomoci.

Související

Psi

Milionů mrtvých psů? Tureckem hýbe ožehavý zákon

Turecký parlament v pondělí schválil opatření zaměřená na toulavé psy, která by podle kritiků mohla vést k usmrcení milionů zvířat. Vláda obhajuje návrh a varuje starosty, že nedodržení nových pravidel může vést k vězení. Uvedl to server France24.
Muž v Teplicích umlátil psa železnou tyčí. Hrozí mu několikaleté vězení. Prohlédněte si galerii

Otřesný případ týrání zvířat na Teplicku. Muž umlátil psa železnou tyčí

Severočeskými Teplicemi a především místními policisty, kteří se celou věcí zabývají, otřásl případ neuvěřitelné lidské krutosti vůči zvířatům. Sedmačtyřicetiletý muž totiž umlátil fenku pitbulteriéra železnou tyčí. V případě odsouzení mu hrozí několikaletý trest odnětí svobody. 

Více souvisejících

Psi zdraví Parkinsonova nemoc věda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

včera

včera

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

včera

včera

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

včera

Ilustrační foto

Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku

Přechod na udržitelnější ekonomiku vyžaduje investice ve výši přibližně 1 bilionu dolarů ročně do roku 2030. Podle předních ekonomů však tato částka nepředstavuje neúnosnou zátěž pro rozpočty vyspělých zemí. Naopak by investice mohly podpořit zelený ekonomický růst a snížit rizika spojená s klimatickými změnami, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Proti Ukrajině i vlastním lidem. Putin vede dvojí válku, o invazi se v Rusku stále mluvit nesmí

V dnešním Rusku je každé slovo pečlivě sledováno a váženo. Místo přímých zmínek o válce lidé používají neurčité fráze jako „od roku 2022“ nebo „současná situace“. Tyto eufemismy nejsou znakem opatrnosti, ale nutností. Nikdo si nemůže být jistý, kdo poslouchá, uvedl server Sky News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy