Gen zachránil naše předky před smrtí. Teď milionům lidí ubližuje

Když se lidé začali přesouvat z Afriky před přibližně 100 000 lety, v jejich genech byl schovaný klíč k přežití chladu Evropy a Asie. Tento samý klíč však přináší bolestné problémy milionům.

Podle nové studie ta samá genová varianta, která pomohla lidským předkům přežít chlad a omrzliny, zároveň zvyšuje riziko vývinu artrózy. Tento gen má vliv na tvorbu kloubů a růst kostí. Tato varianta zkracuje délku kostí a také téměř zdvojnásobuje možnost artrózy.

Podle odborníka na vývojovou biologii Terence Capelliniho z Harvardu je jasné, že každá změna v genu může mít dramatický dopad na to, jak se geny chovají a jak fungují v lidském těle.

Varianta genu, která zabraňuje růstu kostí, je spojená s mutací, která má vliv na klouby a zvyšuje riziko artrózy v kolenou a kyčlích. Během nové studie vědci zjistili, že tato varianta se nachází v DNA Evropanů a Asiatů, téměř neexistuje mezi Afričany.

Podle serveru Science Alert vědci předpokládají, že tyto genetické změny vznikly, když se lidé začali přesouvat z Afriky do zbytku světa před 50 až 100 tisíci lety. Tato změna postihla jen přibližně polovinu z nich a ulehčila jim přesun do chladnějšího podnebí.

Protože je to pozitivní varianta genů, mají ji v sobě miliardy lidí. Sice zvyšuje riziko lidí k artróze jen asi dvakrát, přesto je zodpovědná za miliony případů.

Jak by ale tato genová varianta, která zkracuje kosti a způsobuje artrózu, mohla pomoci našim předkům přežít ve chladných klimatech Evropy a Asie? Proč se geny, které mohou zvýšit riziko nepříjemné poruchy?

Hypotéza vědců spočívá v tom, že kompaktnější struktura těla a kratší kosti mohly snížit riziko zlomenin a nebezpečných zranění. A tyto výhody převyšují možnost budoucí nepříjemnosti bolavých kloubů.

Kromě vyhýbání se zranění může menší tělesná velikost a kompaktnější postava pomoci překonat jiná nebezpečí. Menší tělo znamená méně odhalené kůže a méně vyčnívajících částí, které mohou omrznout.

U většiny živočichů existuje spojené mezi klimatem a délkou končetin – čím chladnější klima, tím kratší končetiny. Kratší údy pomáhají udržovat tělesné teplo a předejít riziku omrzlin v chladném počasí. Zvířata v teplém podnebí se nemusí o tělesné teplo bát a delší končetiny jim mohou pomoci zbavit se zbytečného horka.

Takže zatímco množství lidí v životě zažije bolesti kloubů a problémy, které artrózu doprovází, možná bychom měli být vděční, že nám tyto geny pomohly přežít.

Související

Neandrtálci

Záhadní předchůdci člověka: Nález čelisti v Tibetu mění fakta o evoluci

Dávno vyhynulí předchůdci moderních lidí denisované žili ve velké nadmořské výšce v Tibetu. Zjistili to vědci, kteří zkoumali čelist nalezenou na Tibetské náhorní plošině ve výšce 3280 metrů nad mořem. Schopnost žít v tak extrémních podmínkách se dříve připisovala pouze druhu Homo sapiens, uvedl zpravodajský server BBC News. Podle vědců denisované pravděpodobně předali moderním lidem gen, který jim pomáhá zvládat život ve vysokých nadmořských výškách.

Více souvisejících

Evoluce Lidé historie věda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy